My search agents   Save list   Create search agent
12345...26»   Lots per page   752 results List Gallery
Gustaf Axel Berg. Frisvinger / Lænestol af bøgetræ / gjordeflet
Gustaf Axel Berg (1891-1971) Frisvinger / Lænestol af formbøjet bøg, sæde og ryg udspændt af gjordeflet. Udført hos Brd. Andersson, Sverige. H. 79 cm. Sh. 39 cm. Alm. brugspræg / patina.

Lot no: 6145069
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/01/2022
19:49
EUR 134
Komplot Design for Gubi. Stol model 3D
Komplot Design for Gubi. Stol model 3D, fuldpolstret med Remix uld i farven 733, samt stel i sortlaseret træ. SH. 48 cm. Udstillingsmodeller, fremstår med mindre/minimale brugsspor. Vejl. pris butikspris 3995,-

Lot no: 5824637

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2022
19:50
EUR 121
Børge Mogensen. Sjælden loungechair / lænestol af egetræ, model '3231'
Børge Mogensen (1914-1972). Sjælden loungechair / lænestol med stel af massivt egetræ, betrukket med originalt uldstof. Kun udført et enkelt år i 1968 hos Fredericia Stolefabrik, model 3231. H. 81 cm. Sh. 41 cm. Alm. brugspræg.

Lot no: 6144928
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/01/2022
19:50
EUR 215
Erik Ole Jørgensen. Lænestol, model EJ-315
Erik Ole Jørgensen. Lænestol betrukket med hvidstribet sort uldstof, løs sæde og ryghynde, stel af massiv egetræ. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315. SH. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6147733
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
EUR 403
Foersom & Hiort-Lorenzen for FDB. Skammel model J154
Mikado Foersom & Hiort-Lorenzen for FDB. Skammel model J154 Mikado, af sortlakeret træ. Mål 46 x 63 x 29 cm. Enkelte skrammer.

Lot no: 6147157
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/01/2022
20:05
Yngve Ekström. Tre Lamino lænestole (3)
Yngve Ekström. 'Lamino' lænestolemed stel af formspændt bøg, betrukket med lammeskind. Udført hos Swedese. Formgivet i 1952 Højrygget lænestol H. 100 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor. Højrygget lænestol fremstår adskilt , med skader på stel. Skruer medfølger. Lavrygget lænestol H. 78 cm. ...

Lot no: 6147738
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 22/01/2022
20:06
EUR 671
Kurt Østervig. 'Easy Chair' lounge chair with footstool (2)
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' lounge chair, men's Model 12, with footstool, upholstered in grey wool, oblique teak legs. W. 100 cm. D. 90 cm. H. 94 cm. Seat height 45 cm. Designed by Kurt Østervig in 1961. is represented at the Museum of Modern Art. The chair has now been re-launched by ...

Lot no: 6119770

EUR 2,953 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2022
20:10
EUR 1,477
Bonaldo, Lænestol model Marten DS64
Bonaldo, Lænestol model Marten DS64, betrukket brun Capri læder. B. 66 cm. D. 67 cm. SH. 40 cm. Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor. Vejl. pris butikspris 8630,-

Lot no: 6008972

EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2022
20:15
EUR 242
Armstol af udskåret egetræ, barokform, 1900-tallet
Armstol af udskåret egetræ, sæde- og ryg betrukket med elfenbensfarvet læder, frontstykke med udskåret våbenskjold, barokform, 1900-tallet. H. 109 cm. B. 69 cm. Fremstår med brugsspor, patineret læder.

Lot no: 6147319
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/01/2022
20:15
Kaare Klint. Safaristol betrukket med cognacfarvet anilin læder
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol monteret med cognacfavet anilin læder, sæde med løs hynde. H. 80 B. 57 sædehøjde 38 cm. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår nybetrukket med anilin læder hos professionel møbelpolstrer.

Lot no: 6134309
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/01/2022
20:17
EUR 859
Kurt Østervig. 'Lady Easy Chair' lounge chair
Kurt Østervig 1912-1986. ‘Easy Chair' lounge chair, model Lady 12, upholstered in light grey wool, oblique legs in teak. W. 86 cm. D. 80 cm. H. 80 cm. SH. 45 cm. Designed by Kurt Østervig in 1961, who is represented at, among other places, the Museum of Modern Art. The chair has now been ...

Lot no: 5705740

EUR 2,416 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2022
20:25
EUR 1,074

Lot no: 6134308
20:25
EUR 859
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Lot no: 6092912

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/01/2022
20:29
EUR 188
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Lænestol model Swoon Petit
Space Copenhagen. Lænestol betrukket med rødbrunt læder, firpasfod af sortlakeret stål. Fremstillet ved Fredericia Furniture, model Swoon Lounge Petit, mrk. herfra. B. 74, H. 84, Sh. 36 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6097110
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
20:33
EUR 671
Grethe Jalk. Lounge chair made in teakwood with black leather
Grethe Jalk. Lounge chair with a frame made in teakwood upholstered in black leather. Produced by France & Son. Designed in 1960. Loose cushions in the seat and back, seat cushions of a more recent make. H. 75. W. 82. Seat h. 40-42 cm.

Lot no: 6131237
EUR 1,611 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/01/2022
20:39
EUR 940
Mogens Voltelen. Lounge chair, Model Copenhagen Chair, probably Niels Vodder
Mogens Voltelen. Lounge chair, Model Copenhagen Chair, stained wood frame, seat, back and armrests webbed with original hobnailed patinated harness leather. Designed in 1936. Produced by master cabinetmaker Niels Vodder. Literature: Grete Jalk [ed.]. 'Dansk møbelkunst gennem 40 Aar: Københavns ...

Lot no: 6147884
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 22/01/2022
20:45
EUR 2,819
Hans J. Wegner, lufthavnsstole, model AP40 (4)
Hans J. Wegner (1914-2007): 4 'lufthavnsstole'. Stel af stål, betræk af uld. Formgivet i 1959. Model AP 40. Fremstår med brugsspor, herunder hul i betræk på en stol. Mål ca: H. 75-76, B. 61 cm. (4)

Lot no: 6142192
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 22/01/2022
20:56
EUR 483
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol stel af egetræ, sæde og ryg monteret med kernelæder. Formgivet 2013. H. 70, B. 68, Sh. 35 cm. Udstillingsmodel med stedvise håndteringsmærker.

Lot no: 6146018

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 22/01/2022
20:59
EUR 510
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' lounge chair, Model Herre 12, with footstool, upholstered in Zoffani upholstery fabric, oblique teak legs. W. 100 cm. D. 90 cm. H. 94 cm. Seat height 45 cm. Designed by Kurt Østervig in 1961. In the collection of the Museum of Modern Art. The chair has been ...

Lot no: 5705536

21:00
EUR 940
Thomas Pedersen. 'Stingray' gyngestol - udstillingsmodel
Thomas Pedersen. 'Stingray' gyngestol med skal af grå formstøbt kunststof, sort stel af pulverlakeret stål. Formgivet 2002, fremstillet hos Fredericia Furniture, mrk. herfra. H. 84 cm. B. 120, D. 114 cm. Gulvbeskyttere i original emballage medfølger. Fremstår med minimale brugsspor. Skind ...

Lot no: 6113134
21:15
EUR 617
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol, egetræ
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, betrukket med grøn møbelstof. SH. 42 cm. 1960/70'erne. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsspor, pletter/skjolder på stof samt enkelte finerafslag.

Lot no: 6147072
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
21:15
EUR 403
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Lounge chair, model Swoon Lounge
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Lounge chair upholstered in pale pink velour, round oblique tapered legs made in solid oakwood. Produced by Fredericia Furniture, model Swoon Lounge, labelled accordingly. H. 84. W. 91 cm. Features minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6097090
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
21:20
EUR 832
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Fiber Lounge chair'
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Fiber Lounge chair' Skal af fiberkomposit polstret med gråt møbelstof , af lakeret stål. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Lot no: 6036247

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/01/2022
21:29
EUR 322
Gunilla Allard. Lounge chair, model 'Cinema'
Gunilla Allard for Lammhults. Lounge chair model 'Cinema' with a chrome-plated steel frame upholstered in cognac-coloured patinated leather. Designed in 1993. Awarded the prize 'Utmærkt Svensk Form' 1995. H. 78 cm, W. 56 cm, SH approx. 41 cm. Features usage-related traces of wear / patina and ...

Lot no: 6100014
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2022
08:08
EUR 1,074
365º North for Wendelbo. Hug chair. Light grey
365º North for Wendelbo. Hug chair with frame and legs made in powder-varnished steel. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 82. Sh. 41. D. 86 W. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6073567

08:14
EUR 698
Lænestol betrukket med sort læder
Lænestol betrukket med sort læder. Ben af bøg. H. 104 cm. B. 72 cm. SH. 40 cm. Fremstår kraftig slitage. Hul i bund under sæde samt brugsspor.

Lot no: 6145666
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2022
08:19
Menu. Lænestol med uldstof og læder.
Menu. Lænestol betrukket med meleret uldstof hynde betrukket med læder, stel af sortlakeret træ. H 80/45, B 75 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor. Vejl.udsalgspris 12.999,-

Lot no: 6093797

EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2022
08:21
EUR 617
Wendelbo. Lænestol 'Hug Chair'
Wendelbo. Lænestol 'Hug Chair', polstret med orange Crisp col. 04430 møbelstof, løs hynde i sædet, ben af sortlakeret stål. H. 83, Sh. 42, B. 87 cm. Vejl. udsalgspris 13.845 DKK. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Lot no: 6000853

EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2022
08:45
EUR 752
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'.
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'. betrukket med stof af 100% akryl-fiber, bunden betrukket med gummibelægning. Fremstillet af NORR11. 70x92x50 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6046437

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2022
08:46
EUR 188
Par lænestole (2)
Par lænestole med stel af lakeret bøg, løse side- og ryghynder betrukket med stribet møbelstof. H. 81, SH. 40, B. 63 cm. Fremstår med brugsspor, (2)

Lot no: 6119170
08:48
12345...26»
My search agents