My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   15 results List Gallery
Brusletto jagtdolk samt David Andersen jagtdolk ( 2 )
begge Made in Norway Bruslette Geilo med skæfte af ibenholt, skede af læder med besætning af blank metal. L: 25 cm - klinge 13,5 cm David Andersen med skæfte i flammet rodtræ / birk. Skede i læder med besætning af sølv. Stemplet 925 S - Norsk Sterling. Længde 21,5 cm - klinge 10 ...

Lot no: 6146420
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
19:02
Sameknive / dolke i skeder ( 7 )
Samling på 7 knive Stor Marttimi - Finland med skæfte af birk, , skede i lyst præget læder. Få brugsspor. Længde 26,3 cm - klinge 15,5 cm 6 mindre sameknive mde brugsspor - 2 med defekter. 2 knive mangler skeder. Blankvåbentilladelse / jagtegn kræves ( 7 )

Lot no: 6146436
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
21:02
Samling dolke og foldekniv ( 5 )
J & J Helle jagtdolk med otte-kantet skæfte, klinge med brugsspor. Længde 22 cm - klinge 11 cm. Uoriginal skede i læder. Fiskedolk Fishermans Standard, brugsspor i klinge. Længde 25 cm - klinge 12 cm. Kongsberg Jagtdolk med få brugsspor. Grebsskaller i træ, Længde 19 cm - klinge 7 cm. Svensk ...

Lot no: 6146504
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19/01/2022
19:30
EUR 94
Dansk militærgevær M 1807 med Kyhl lås
Dansk militærgevær M 1807 med Kyhl lås. Totallængde: 143 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor og reparation af forskæftet.

Lot no: 6147247
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 19/01/2022
20:08
EUR 752
Samling jagt og fiskeribøger (50)
Samling på 50 bøger omhandlende jagt, fiskeri, søer og knivmageri. Brugsspor. (50)

Lot no: 6145113
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19/01/2022
20:13
Dansk militærgevær model 1822/53 med bajonet.
Dansk militærgevær model 1822/53, tidligere fransk. Lås stemplet A62. Totallængde: 136 cm. Bajonettens længde: 52 cm. Både pibe og bajonet er ligeledes stemplede. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 6147272
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 19/01/2022
20:21
EUR 537
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg. Nummerens med nr. 164. Lås stemplet 1854. Totallængde: 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6079475
EUR 1,745 DK, Vejle, Dandyvej 19/01/2022
20:56
EUR 1,208
Haglgevær o/u Sulun SS-211 kal 12/76 (2)
Haglgevær o/u Sulun SS-211 kal 12/76. Våbennummer 21-ou40032. PL 71 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Singletrigger, løbsvælger, ventileret sigteskinne. Monteret med 2 chokes, æske med 3 ekstra chokes og værktøj medfølger. Fremstår ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse til ...

Lot no: 6116301
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/01/2022
15:00
EUR 322
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848. Skæftet stemplet. 250 Længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Fastmonteret ladestok samt piston mangler.

Lot no: 6115548
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/01/2022
18:10
EUR 591
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE06909-14-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6116269
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/01/2022
19:15
EUR 376
Sovsekande til dommeruniform
Sovsekande til dommeruniform. Lavet hos A. F. Bodecker. Indvendigt monogram KB. Der medfølger læderetui. Nøgle medfølger ikke.

Lot no: 6132834
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/01/2022
19:20
EUR 101
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE08313-15-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6116272
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/01/2022
20:35
EUR 376
En samling på 9 diverse haglbøsser og hanebøsser
En samling på 9 diverse haglbøsser og hanebøsser cal 12 s/s overvejende belgiske, en engelsk, fremstår alle i dårlig stand med slør, rust, defekter og mangler. De er kun til dekorativt brug. Samler tilladelse til skydevåben kræves. (9)

Lot no: 6147908
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/01/2022
10:12
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE06922-14-246. Ligger i transportkasse med rensestok. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6116280
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
14:45
EUR 376
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Lot no: 6142008
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
14:50
EUR 644
My search agents