Lots per page   24 results List Gallery
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848, Kronborg - nummerngleich
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848, Kronborg. Nummerngleich mit Nr. 650. Schloss gestempelt MD-1848 1852-650. Abteilungsstempel 2.D.R.1E.31. Gesamtlänge 46 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren. In Dänemark ohne Genehmigung zu erwerben.

Lot no: 6179543
EUR 2,685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:38
EUR 2,013
Dansk jægerriffel 1807/48
Dansk jægerriffel 1807/48. L: 112,5 cm. God stempling på pibe og bag aftrækkerbøjle. Ældre læderrem medfølger. Fremstår med defekt mekanik, afslag i træet samt aldersrelaterede brugsspor. Et par skruer samt ladestok mangler. Løbet er boret ud til at være glat.

Lot no: 6194270
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:29
EUR 403
Militær præget jægerriffel med indvendig lås og riflet løb, 1840
Militær præget jægerriffel med indvendig perkussionslås og riflet løb, ca. 1840. Ottekantet pibe. Ladestok af jern. L: 109 cm. Krudthorn og skindpose medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6206578
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
EUR 725
Dänischer Kavalleriekarabiner 1852
Dänischer Kavalleriekarabiner 1852 nummerngleich mit Nr. 241. Mit Feldern und Zügen. L. 91 cm. Inkl. dänischem Pulverhorn, graviert mit Name 'Anders Hedeman' 1825 u.m. Mit strammer und funktionaler Mechanik.

Lot no: 6206572
EUR 2,953 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
EUR 2,282
Kleines Steinschlossgewehr, 18.Jh.
Kleines Steinschlossgewehr, 18.Jh. Möglicherweise für ein Kind gefertigt. L. 97 cm. Schaft mit Beinende an der Mündung. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren.

Lot no: 6206569
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
EUR 1,074
To blankvåben med vægophæng
To blankvåben, begge med vægophæng. Kasser medfølger. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6201977
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
Dansk militært jagtgevær, 1800-tallets begyndelse
Dansk militært jagtgevær, 1800-tallets begyndelse, senere omlavet til perkussion. Skæfte med udskæringer. Lås stemplet. Pibe rigt graveret. L: 125,5 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6192411
14:33
EUR 537
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6175477
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
EUR 268
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet (13)
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet. Med halse af ben, kohorn og messing. L: 13-30 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6050991
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
EUR 134
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772/98
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772/98. Forkortet og modificeret i skæftet i 1798. Lås stemplet. L: 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6192370
EUR 2,282 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:34
EUR 1,745
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Lot no: 6142008
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
17:17
EUR 644
SAG AR3000 Hunter luftgevær kal 4,5
SAG AR3000 Hunter luftgevær kal 4,5. TL 120 cm. Der medfølger kasse samt etui. Fremstår med minimale brugsspor. Kan frit erhverves af alle over 18 år.

Lot no: 6202366
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
17:42
To større og mindre japanske samurai sværd
To større og mindre japanske samurai sværd, den ene med sort lak skede, beviklet greb og scuba af bronze, klinge længde 71 cm, total længde 102 cm, fremstår med let brugsslitage. Den anden med skede og grem af ben rigt dekoreret med figurer, klinge længde 32 cm, total længde 60 cm, fremstår med ...

Lot no: 6209348
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:10
EUR 134
Tre nordafrikanske skydevåben (3)
Samling nordafrikanske skydevåben bestående af pistol og to geværer til flint. L: 46-169 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt skader.

Lot no: 6208856
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:30
EUR 201
Dansk Løbnitz gevær med riffelgang
Dansk Løbnitz gevær med nr. B-1842-14. Nummerens og rigt stemplet. L: 130,5 cm. Med riffelgang. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt med helt få aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6192397
EUR 5,101 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
14:33
EUR 3,624
Dansk tapriffel m/1848/66 med bajonet (2)
Dansk tapriffel m/1848/66 med Schneider system. Stemplet MD 1848-1858-1251. Våbennummer 1251, nummerens undtagen bajonet.Totallængde: 130 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben samt blankvåben påkrævet.

Lot no: 6179560
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
16:41
EUR 376
Tre Rustkammer bøger (3)
Det Kongelige Partikulære Rustkammer bind 1, ved Otto Smith udgivet af tøjhuset i 1938 med beskrivelse og plancher om Tøjhusets geværer. Det Kongelige Partikulære Rustkammer bind 2, ved Finn Askgaard. udgivet i 1988 i anledning af Tøjhusets 150 års jubilæum og omhandler pistoler og blankvåben på ...

Lot no: 6199853
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
16:50
EUR 161
Schweizer Säbel ca. 1650
Schweizer Säbel ca. 1650. Gesamtlänge 92 cm. Kleines verziertes Stichblatt, Griff mit Löwenkopf und Umwicklung (locker). Altersbedingte Gebrauchsspuren. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Blankwaffenschein erforderlich

Lot no: 6200215
EUR 2,148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:18
EUR 1,611
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848. Skæftet stemplet. 250 Længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Fastmonteret ladestok samt piston mangler.

Lot no: 6115548
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:32
EUR 591
Dansk Liege ringhanepistol model 1848
Dansk Liege ringhanepistol model 1848. Stemplet 91 på løbet og 13 i træet. L: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6208998
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:41
EUR 859
E. Remington & Sons. Revolver Modell 1875, vernickelt mit besseren Gravuren
E. Remington & Sons. Seltener Revolver Modell 1875, vernickelt mit besseren Gravuren. Griffschalen aus Bein. Waffennummer: 625. Gesamtlänge: 34 cm. Lauflänge: 19 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik, schöne Läufe mit normalen Gebrauchsspuren und Narben sowie generell nur wenige ...

Lot no: 6208660
EUR 5,369 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:56
EUR 4,295
Dänisches Gewehr 1808/11 perkussioniert mit Kyhls Schloss
Dänisches Gewehr 1808/11 perkussioniert mit Kyhls Schloss. Gesamtlänge 140 cm. Auf dem Lauf gestempelt K.R.G. No 47 sowie C-64 2C.57. Mechanisch funktional.

Lot no: 6185061
EUR 2,550 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2022
16:34
EUR 1,946
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE06909-14-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6204680
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2022
16:42
EUR 376
Dansk embedmandshat, ca. 1900
Dansk embedmandshat, 'sovsekande', ca. 1900, prydet med fjer. Ca. str. 58. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6211333
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:35
My search agents