Lots per page   10 results List Gallery
Dansk embedmandshat, ca. 1900
Dansk embedmandshat, 'sovsekande', ca. 1900, prydet med fjer. Ca. str. 58. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6211333
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:35
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848, Kronborg - nummerngleich
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848, Kronborg. Nummerngleich mit Nr. 650. Schloss gestempelt MD-1848 1852-650. Abteilungsstempel 2.D.R.1E.31. Gesamtlänge 46 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren. In Dänemark ohne Genehmigung zu erwerben.

Lot no: 6179543
EUR 2,685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2022
17:23
EUR 2,013
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Lot no: 6142008
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/05/2022
18:47
EUR 644
Schweizer Säbel ca. 1650
Schweizer Säbel ca. 1650. Gesamtlänge 92 cm. Kleines verziertes Stichblatt, Griff mit Löwenkopf und Umwicklung (locker). Altersbedingte Gebrauchsspuren. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Blankwaffenschein erforderlich

Lot no: 6200215
EUR 2,148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/05/2022
19:29
EUR 1,611
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848. Skæftet stemplet. 250 Længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Fastmonteret ladestok samt piston mangler.

Lot no: 6115548
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/05/2022
18:51
EUR 591
Dansk militærgevær M1794 med flintlås, godt stemplet
Dansk militærgevær M1794 med flintlås. Godt og tydeligt stemplet i piben '.K.L.C.4C.No 131'. L: 144 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6212769
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:43
EUR 1,879
Tre nordafrikanske skydevåben (3)
Samling nordafrikanske skydevåben bestående af pistol og to geværer til flint. L: 46-169 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt skader.

Lot no: 6208856
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:43
EUR 201
E. Remington & Sons. Revolver Modell 1875, vernickelt mit besseren Gravuren
E. Remington & Sons. Seltener Revolver Modell 1875, vernickelt mit besseren Gravuren. Griffschalen aus Bein. Waffennummer: 625. Gesamtlänge: 34 cm. Lauflänge: 19 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik, schöne Läufe mit normalen Gebrauchsspuren und Narben sowie generell nur wenige ...

Lot no: 6208660
EUR 4,832 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:46
EUR 3,624
Dansk militærgevær M1794-08 med flintlås, godt stemplet
Dansk militærgevær M1794-08 med flintlås, godt stemplet ' .N.R.3.B.J.C.No119' mm. L: 128 cm. Den tilhørende lange bajonet medfølger. Stemplet, L: 71,5 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 6212783
20:52
EUR 1,879
Fuldskæftet perkussionsgevær, 1800-tallets midte
Fuldskæftet perkussionsgevær, 1800-tallets midte. Totallængde: 134 cm. Ustemplet. Med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6212747
20:59
EUR 201
My search agents