Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListGallery Lots per page
Halsband med hänge design Arenhill 18 k guld
ELON ARENHILL, hänge/brosch, stiliserat träd, med briljantslipad diamant, ca 0,03 ct, höjd ca 45 mm, vikt 11,7 g, HALSKEDJA, manglad pansarlänk, 18 k guld, längd ca 45 cm, vikt 7,7 g, totalvikt 19,4 g
Lot no: 5310260
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
15:16:00
Lapis lazuli halskæde
Halskæde af 28 polerede lapis lazuli perler med lukke af forgyldt metal. Perlediam. 14,5 mm. L. 46 cm.
Lot no: 5310035
EUR 161 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
15:30:00
EUR 114
Halsband
HALSBAND, 3 st., bl a med jade samt lapis lazulikulor, längd ca 78-95 cm
Lot no: 5310295
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:30:00
Vedhæng af 8 kt. guld og hvidguld med cubic zirkonia, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng udført i 8 kt. guld og hvidguld, prydet med cubic zirkonia, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er justerbar på 42 og 45 cm. cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5295843

EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
17:55:46
Necklace with heart motive in 14k
Necklace with heart motive in 14k yellow gold hallmarked. Heart measurements: 21x15mm Necklace length: 42cm
Lot no: 5311014

EUR 170 BE, Antwerpen 24/04/2019
18:05:00
Stjernetegnet Tyren af 8 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng i form af stjernetegnet "Tyren". Dertil en kæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er ca. 38 cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5306899

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
18:59:00
Klassisk brillant- solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld
Klassisk brillant- solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.33 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Stemplet med Sheffield import gold Hallmarks. Vægt i alt 1,8 g. Ø inkl. fatning. 0,46 cm. Integreret justérbar kæde L. 46 cm.
Lot no: 5294721
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:00:00
EUR 456
Vedhæng af 14 kt. guld med brillanter, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med brillanter, Samlet ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde er justerbar på 42 og 44½ cm. Diam. Ø på vedhæng er ca. 23 mm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i ...
Lot no: 5281424

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:06:00
EUR 201
Vedhæng af 8 kt. guld med cubic zirkonia, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng udført i 8 kt. guld, prydet med "drys" af cubic zirkonia, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde ca. 44½ cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5284370

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:14:00
EUR 101
Halsband 18 k guld
HALSBAND, 18 k guld, fantasilänk, karbinhake, bredd 2 mm, längd ca 43 cm, vikt ca 4,7 g
Lot no: 5310389
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/04/2019
19:50:00
Vedhæng udført i 8 kt. guld, prydet med cubic zirkonia, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 44 cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5295697

19:54:00
Hjertevedhæng med brillanter af 14 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Hjerteformet vedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 13 brillanter. Samlet ca. 0.09 ct.. Dertil en kæde af sterling sølv. Længde ca. 45 cm. Vedhænget måler ca. 1,8x1,8 cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5277411

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:57:00
Necklace in 14k bicolour gold
Necklace in 14k bicolour gold (rhod. white gold & yellow gold) Necklace with rectangles & squares. Rectangles in rhod. white gold & squares and chain in yellow gold Necklace length: 44cm
Lot no: 5069126

EUR 250 BE, Antwerpen 24/04/2019
20:03:00
A diamond necklace - app. 0.15 ct.
A three-strrand diamond necklace set with a brilliant-cut diamond weighing app. 0.15 ct. mounted in 18 kt. white gold. Diamond colour: F, Clarity: VS. Length: 40.5 cm. Weight: 9.0 g. No signs of wear.
Lot no: 5288028
EUR 805 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:05:00
EUR 430
A. F. Rasmussen. Leddelt collier af 14 kt. guld, ca. 1960'erne
A. F. Rasmussen. Leddelt collier af 14 kt. guld, monteret med kasselås med sikkerhedshasp, stemplet "AFR 585", udført ca. 1960'erne. L. 42 cm. Vægt: ca. 22,1 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5296215
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:08:00
EUR 456
Vedhæng af 14 kt. guld med cubic zirkonia, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med cubic zirkonia, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde ca. 44 cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5284549

EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
20:09:00
EUR 188
Brillantvedhæng og kæde af 9 kt. hvidguld, i alt ca. 0.50 ct
Brillantvedhæng af 9 kt. hvidguld prydet med 6 større og 26 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Crystal- Crystal (I-J). Klarhed: SI. Vægt i alt ca. 2,6 g. Vedhæng L. 3 cm. kæde af 9 kt. hvidguld L. 46 cm.
Lot no: 5263234
EUR 564 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:10:00
EUR 268
Halskæde med 3 rækker risformede ferskvands kulturperler, med udskiftelig lås af forgyldt sterling søæv
Halskæde med 3 flettede rækker risformede ferskvands kulturperler med udskiftelig lås af sterling sølv. Længde incl. lås. ca. 45 cm. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5305808

20:15:00
Sautoir halskæde med talrige runde saltvandskulturperler. Perle Ø ca. 7,06 - 7,25 mm. Vægt ca. 92 g. L. 140 cm
Sautoir halskæde med talrige runde saltvandskulturperler i forløb, knude imellem hver perle, afsluttet med moderne italiensk rund rosetlås af 14 kt. hvidguld. Perler med høj glans. Perle Ø ca. 7,06 - 7,25 mm. Vægt ca. 92 g. L. 140 cm. Sort satinpose medfølger.
Lot no: 5298639
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:15:00
EUR 295
Necklace in 14K with brilliant cut diamonds approx 1.00ct
Necklace in 14K rose gold set with 33 brilliant cut diamonds approx 1.00ct Colour : (F-G) Top Wesselton Clarity: VS & a few SI Chain length: 46 cm. Ø 2,3 cm Recommended retail price : 2.400 Euro
Lot no: 5304445

EUR 1,300 BE, Antwerpen 24/04/2019
20:19:00
EUR 650
Pandora. Brillantvedhæng af guld
Pandora. Brillantvedhæng af 14 kt. guld i form af blomst prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.10 ct. Wesselton (H), Klarhed: VS. Mål inkl. øsken: 1,5 x 2,4 cm. Vægt: 2,8 g.
Lot no: 5272107

EUR 295 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:20:00
Carl Anton Koch Hansen. Murstenshalskæde i 14 kt. guld
Carl Anton Koch Hansen. Murstenshalskæde i 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "Ant.H 585". L. 50 cm. B. ca. 7,4 mm. Vægt: ca. 40,8 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5292643
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:21:00
EUR 1,020
Kräftige Ankerkette aus 14 Gelbgold -145 g
Kräftige Ankerkette aus 14 Gelbgold. L. 58 cm. Mit Stempel 585. Gewicht 145 g.
Lot no: 5281605
EUR 4,027 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
20:23:00
EUR 2,819
Pandora. Guldhalskæde med brillant- og perlevedhæng
Pandora. Halskæde og vedhæng af 14 kt. guld prydet med en hvid ferskavndskulturperle samt en brillantslebet diamant på ca. 0.01 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Vedhæng: 1,1 x 2,6 cm. L. 40-45 cm.
Lot no: 5272104

EUR 376 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:25:00
EUR 161
Alex Ball. South Sea Perlen- und Brillanthalskette aus 18 kt. Weißgold
Alex Ball. South Sea Perlen- und Brillanthalskette aus 18 kt. Weißgold mit größerer rotierbarer weißer South Sea Salzwasserzuchtperle umkränzt von 62 Brillanten zus. ca. 0.62 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: VS-SI. Leicht verstellbare, integrierte Kette mit Karabinerverschluss sowie Alex ...
Lot no: 5260096
EUR 1,101 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:27:00
EUR 537
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv panzerhalskæde af 8 kt. guld
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv panzerhalskæde af 8 kt. guld , monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "BNH333". L. ca. 42,5 cm. B. 6 mm. Vægt: ca. 38,5 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5296001
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:27:00
EUR 403
Halskæde hjertevedhæng med brillanter af 14 kt. hvidguld
Halskæde hjertevedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 27 brillanter, Samlet ca. 0.25 ct. Længde på halskæden er ca. 38 cm. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5306946

EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
20:30:00
EUR 228
Guldvirke, Hellerup. Bicellecollier af 14 kt. guld
Guldvirke, Hellerup. Bicellecollier af 14 kt. guld, med led i forløb, stemplet "Guldvirke 585". L. ca. 40 cm. Vægt: ca. 19,4 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5296225
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:32:00
EUR 322
Halskæde i sterlingsølv med sodalit, turkiser m.m.
Mexicansk halskæde i sterlingsølv med aflange og runde perler vekslende med led af sodalit og mosaikker dannet med turkiser, lapis m.m. L. 70 cm. Vægt ca. 102 g. Brugsspor.
Lot no: 5274024
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:35:00
Klassischer Brillantsolitäranhänger aus 18 kt. Weißgold 0.71 ct
Klassischer Brillantsolitäranhänger aus 18 kt. Weißgold, mit Brillant ca. 0.71 ct. Farbe: hellchampagner. Reinheit: SI. Gestempelt mit Sheffield Import Gold Hallmarks. Gewicht insgesamt 1,4 g. Ø inkl. Fassung 0,59 cm. Integrierte, verstellbare Kette L. 41 cm
Lot no: 5288038
EUR 2,148 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:40:00
EUR 1,101
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>