12345...45»   Lots per page   1343 results ListGallery
Pandora. Halskette aus 14 kt. Gelbgold mit Kugelverschluss - 44 cm
Pandora. Halskette aus 14 kt. Gelbgold mit Kugelverschluss, gestempelt "ALE 585". L. 44 cm. Gewicht: ca. 36,3 g. Leichter Verschleiß.

Lot no: 5811261
EUR 1,678 DK, Vejle, Dandyvej 30/10/2020
20:43
EUR 832
South-Sea Zuchtperlenkette mit großen Salzwasserzuchtperlen und Kugelverschluss mit Brillanten. Perlen Ø ca. 12,10 - 13,95 mm
South-Sea Brillant- und Zuchtperlenkette aus Salzwasserzuchtperlern mit 31 größeren und kleineren Perlen im Verlauf, Knoten zwischen den Perlen, Abschluss mit geschweiftem, gerilltem Kugelverschluss aus 14 kt. Weißgold, besetzt mit 24 kleinen weißen Brillanten, zus. ca. 0.12 ct. Perlenform: ...

Lot no: 5814317
EUR 5,101 DK, Vejle, Dandyvej 30/10/2020
20:46
EUR 2,550
Brillant- und Tsavorit-Pantheranhänger aus 18 kt. Weißgold mit Zuchtperlen, zus. ca. 3.00 ct
Brillant- und Tsavorit-Pantheranhänger aus 18 kt. Weißgold in Form von Panther, der in Ring beißt, Augen mit ovalen grünen Tsavoriten im Cabochon- und Facettenschliff, flankiert von Flecken mit schwarzer Emaille sowie zahlreichen größeren und kleineren Brillanten zus. ca. 3.00 ct. Farbe: ...

Lot no: 5754262
EUR 3,893 DK, Vejle, Dandyvej 30/10/2020
20:51
EUR 1,946
Plaza, Gentofte. 'Elefant'-charm af 14 kt. guld prydet med rubiner
Plaza, Gentofte. 'Elefant'-charm af 14 kt. guld, prydet med to facetslebne rubiner, stemplet "PLA 585". L. ca. 1,6 cm. Vægt: ca. 4,3 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5811255
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 30/10/2020
20:53
Hänge 18k med pärlor och troligen smaragder
HÄNGE, 18k guld med pärlor och troligen smaragder, filigranarbete, höjd 3 exklusive ring, vikt ca 2 gram.

Lot no: 5821890
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 30/10/2020
20:55
Brillantkors af 18 kt. guld og hvidguld
Brillantkors af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 24 små hvide brillantslebne diamanter, i alt 0.12 ct. Samlet carat på brillanter er stemplet i smykket. Vægt ca. 4,7 g. H. 3,1 cm.

Lot no: 5753708
EUR 564 DK, Vejle, Dandyvej 30/10/2020
20:55
EUR 322
Hänge
HÄNGE, 18k vitguld med briljantslipad diamant ca 0,04 ct, hängets höjd ca 1 cm, vikt < 1 gram.

Lot no: 5821891
20:56
Ole Lynggaard. Herzverschluss, 18 kt Weißgold m. zwei Designhalskette. Originales Lynggaard Geschenketui (3)
Ole Lynggaard. Herzverschluss aus 18 kt blankem Weißgold, Maße 1,2 x 1,1 cm. Gewicht 4,3 g. Art. nr. A1177-501. Dazu zwei Designcolliers, eines mit 'Loops' mit Turmalinperlen und Rosenquarz mit Zwingen für das Ole Lynggaard-Verschlusssystem, L. 80 cm. Art. nr. D8935-001 und Designhalskette mit ...

Lot no: 5716636
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/10/2020
21:00
EUR 174
Vedhæng med månesten af 8 kt. guld, dertil en lang kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng med cabochonsleben dråbeformet månesten udført i 8 kt. guld, dertil en lang kæde af forgyldt sterling sølv. Længde ca. 80 cm. Samlet vægt ca. 5,6 gram.

Lot no: 5721319

EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
09:23
Pearl necklace with decorative clasp / brooch
Necklace with three rows, made of light, almost white sweet water cultured pearls, in Baroque shape and 18kt. gold (hallmarked). The central part of the necklace is secured with a bayonet clasp and is detachable to be worn as a brooch. With 7 brilliant cut diamonds of in total approx. 0.07ct....

Lot no: 5603725
EUR 1,400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
10:00
House of Amber. Balance By Bukkehave. Halskæde af sterlingsølv med mælkerav. ca. 7,5 g.
House of Amber. Balance By Bukkehave. Halskæde af sterlingsølv med mælkerav. L. 23 cm. Vægt ca. 7,5 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 2.095 DKK/279 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5755359

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
10:24
House of Amber. Vedhæng af 18 kt. guld med grønt mexikansk rav. 9,8 g.
House of Amber. Vedhæng af 18 kt. guld med grønt mexikansk rav. Vægt 9,8 g. L. 5,5 cm. Vejl. udsalgspris 10.600 DKK/1.413 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ...

Lot no: 5767272

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
10:28
Bygone Garden for House of Amber. Lang halskæde af forgyldt sølv, emalje og mælkerav. 37,4 g.
Bygone Garden for House of Amber. Lang halskæde af forgyldt sølv, emalje og mælkerav. Vægt 37,4 g. L. 50 cm. Vejl. udsalgspris 12.995 DKK/1.732 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5764401

EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
10:31
Arena Copenhagen Collier Blume
Collier von Arena Copenhagen, gefertigt aus 925 Silber vergoldet (punziert). Länge ca.: 40 cm. Gewicht ca.: 3,4 g.

Lot no: 5334944
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
10:36
Rosenquarz Anhänger
Verspielt und massiv gestalteter Anhänger Modell: Lothorian, gefertigt aus 925 Sterlingsilber (punziert). Besetzt mit einem Rosenquarz im Navette-Cabochonschliff von ca.: 51 x 16,7 x 11 mm. Maße ca.: 80 x 33 mm. Gewicht ca.: 26 g. Die Öse bietet Platz für eine Kette oder ein Collier mit einem...

Lot no: 5503595
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
11:05
3 vedhæng af 8 kt. guld, dertil 2 halskæder af forgyldt sterling sølv
3 vedhæng udført i 8 kt. guld, dertil 2 halskæder af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæderne er ca. 45 cm.

Lot no: 5807147

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
11:06
House of Amber. Bedekæde af poleret cognac og mælkerav 6 gr
House of Amber. Bedekæde af poleret cognac og mælkerav 6 gr. L. 25 cm. Vejl. udsalgspris 1.495 DKK/200 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5822568

11:10
House of Amber. Perlekæde af poleret rav i flere farver 14 gr
House of Amber. Perlekæde af poleret rav i flere farver 14 gr. L. 44,5 cm. Vejl. udsalgspris 1.995 DKK/266 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5822939

11:29
Rosenquartzketten (3)
Konvolut Ketten bestehend aus folgenden Positionen: 1 x Länge ca.: 70 cm, Durchmesser ca.: 12,3 mm. Messingverschluss. 1 x Länge ca.: 80 cm, Durchmesser ca.: 10 mm. Silber-Kastenschloss. 1 x Länge 45 cm, Maße Mittelteil: 29 x 20 x 12 mm. Kette und Verschluß aus Weißmetall. (3)

Lot no: 5631416
11:30
Brillant- solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld på ca. 0.40 ct
Brillant- solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med dråbeformet brillantsleben diamant på ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI., tilhørende tynd kæde. L. 40 cm. Samlet vægt ca. 1,4 g. Vedhæng. H. inkl. øsken 1,7 cm.

Lot no: 5772856
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 31/10/2020
11:36
2 moderne vedhæng af 8 kt. guld (2)
2 vedhæng udført i 8 kt. guld, ene med cubic zirkonia. Højde henholdsvis 18 og 15 mm. Samlet vægt ca. 2,1 gram. (2)

Lot no: 5818885

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
12:10
House of Amber. Halskæde med vedhæng af mælkerav. 17,6 g.
House of Amber. Halskæde med vedhæng af mælkerav. Kæde af flerfarvet rav. Justerbar. 17,6 g. L. 35 cm. 11.600 DKK/1.546 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ...

Lot no: 5822569

EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
12:10
Vedhæng af 8 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng udført i 8 kt. guld, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde ca. 45 cm.

Lot no: 5807148

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
12:15
Smykkesæt med cubic zirkonia, 8 kt. guld
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, prydet med cubic zirkonia. bestående af par ørestikker, et matchende vedhæng samt ring. ringstr. Ø 16,80 mm str. 52-53. Samlet vægt ca. 3,7 gram.

Lot no: 5818167

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
12:22
Vedhæng med dråbeformet krystal af 14 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Moderne vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med bevægelig dråbeformet facetsleben krystal. Vedhænget er monteret en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 45 cm. Vægt ca. 4.6 gram.

Lot no: 5720501

EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
12:30
House of Amber. Perlekæde af poleret cherry rav 15,5 gr
House of Amber. Perlekæde af poleret cherry rav 15,5 gr. Skruelås. Vejl. udsalgspris 3.395 DKK/452 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der...

Lot no: 5822952

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
12:31
House of Amber. Vedhæng af mælkerav og sterlingsølv 12,8 g.
House of Amber. Vedhæng af mælkerav og sterlingsølv 12,8 g. L. 4,5 cm. Vejl. udsalgspris 1.795 DKK/239 EUR. a Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5808233

12:33
House of Amber. Halskæde af grøn ung rav. 42 g.
House of Amber. Halskæde med stykker af behandlet grøn ung rav. Vægt 42 g. Skruelås. Længde 34 cm. Vejl. udsalgspris 5.195 DKK/692 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret ...

Lot no: 5754075

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
12:37
EUR 148
Vedhæng med safir og brillanter, 14 kt. hvidguld
Vedhæng udført i 14 kt. hvidguld, i form af klassisk roset, prydet med en oval facetsleben safir, omkranset af små single-cut diamanter.

Lot no: 5717934

EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
12:50
House of Amber. Halskæde med ravperler og cubic zirkonia, 8,94 g
House of Amber. Halskæde af guldbelagt sølv med rundt vedhæng prydet med gyldne stave, ravperler og cubic zirkonia sten. Længde på justerbarkæde ca. 40-45 cm. H. ca. 5,5 cm. Vægt ca. 8,94 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 2.850 DKK / 380 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet ...

Lot no: 5769027

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
12:51
12345...45»