Category  Estimate
Time Showroom
12345...11» ListGallery Lots per page
Sølvsmed Kurt Nielsen, Halskæde med Moon vedhæng med Mountain Krystal
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "Moon" vedhæng prydet med Mountain Krystal, diam. Ø 20 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 75 cm. men er justerbar på 55 og 65 cm. Vejl. pris er 1.690,-.
Lot no: 5588306

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
11:24:21
EUR 101
Halsband 18K
HALSBAND, 18K, rödguld, svensk kontrollstämpel, halvstel modell, lås i form av springring, bredd ca 3.3 mm, längd ca 47 cm, vikt ca 11.8 g
Lot no: 5592173
EUR 428 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
11:42:00
Tahiti pearl necklace in 14k gold with diamonds 0.04ct
Tahiti pearl necklace in 14k yellow gold with brilliant cut diamonds 0.04ctColor: (G) Top WesseltonClarity: VSChain: 18k yellow gold/ Length: 45cmColor: Peacock green Shape: RoundSurface: Clean Luster: GoodSize: 10x11mmJewellery box and certificate included.
Lot no: 5564467

EUR 300 BE, Antwerpen 23/02/2020
12:11:00
EUR 45
Kurt Nielsen, vedhæng med stort Moon vedhæng med grå månesten, forgyldt sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "Moon" vedhæng prydet med månesten, diam. Ø 20 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 75 cm. men er justerbar på 55 og 65 cm.. Vejl. pris er 1.690,-. Udstillingsmodel med små håndteringsspor.
Lot no: 5589776

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
12:17:00
Halsband 18K
HALSBAND, 18K, rödguld, Berndt Ingvar Meijer, Helsingborg, 1970, modell X-länk, integrerat kistlås, dubbla säkerhetsöglor, bredd ca 10 mm, längd ca 42 cm, vikt ca 44.4 g
Lot no: 5592189
EUR 1,711 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
12:26:00
Halssmykke med hvid Akoya Saltvands Kulturperle
Halskæde med integreret vedhæng, ca. 1950erne, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en hvid Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø ca. 7,3 mm. samt 5 brillanter, på tilsammen ca. 0.45 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Længde på kæden er ca. 40½ cm. Mål på vedhæng er ca. 4 cm. Vægt ca. 8,5 ...
Lot no: 5541053
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
12:32:00
EUR 148
Diamondnecklace/bracelet with brilliant cut diamonds 1.00c
Diamondnecklace/bracelet in 14kt yellow gold set with 10 brilliant cut diamonds 1.00ct Can be worn as a necklace or a bracelet Colour: (I) Top Crystal Clarity: VS Length-adjustable: 41-42-45 cm
Lot no: 5568866

EUR 1,600 BE, Antwerpen 23/02/2020
12:32:30
EUR 65
Tahiti pearl necklace in 18k gold
Tahiti pearl necklace in 18k yellow goldColour: GreenShape: KeshiSize: 4x6mmGood luster and clean surfaceLength: 80cm
Lot no: 5582468

EUR 700 BE, Antwerpen 23/02/2020
12:39:00
EUR 110
Halsband 18K Balestra
HALSBAND, 18K, Balestra, svensk kontrollstämpel, rödguld, modell Pansar, kistlås, dubbla säkerhetsöglor, lås i form av karbin, bredd ca 4.2 mm, höjd ca 1.8 mm, längd ca 70 cm, vikt ca 47.2 g
Lot no: 5592203
13:06:00
Hänge 18K
HÄNGE, 18K, rödguld, organisk yta, rörlig ögla, höjd ca 38 mm inkl ögla, vikt ca 17.4 g
Lot no: 5592208
EUR 665 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:16:00
Kurt Nielsen, 2 halskæder, ene med Ankervedhæng, anden med hjertevedhæng
Kurt Nielsen, 2 halskæder, ene med Ankervedhæng, anden med mini hjertevedhæng af sterling sølv. Længde på halskæderne er 50 cm., men er justerbare.
Lot no: 5516782

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
13:56:07
To halskæder og et korsvedhæng af 14 kt guld og hvidguld og en armlænke af 8 kt. (4)
To halskæder og et korsvedhæng af 14 kt guld og hvidguld og en armlænke af 8 kt. Halskæder L. 48-49. Vintage kors er ustemplet, testet til 14 kt. guld. Samlet vægt 17 g. (4)
Lot no: 5592954
EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:00:59
EUR 322
Solitaire vedhæng med brillant på ca. 0.03 ct TW/VVS
Solitaire brillantvedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VVS.
Lot no: 5576359
EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:09:53
Bjarne Nordmark Henriksen. 'Mixed chain' halskæde af 14 kt. tofarvet guld
Bjarne Nordmark Henriksen. 'Mixed chain' halskæde af 14 kt. tofarvet guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "BNH 585". L. ca. 70 cm. Vægt: ca. 34,1 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5592005
EUR 1,289 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
14:58:00
EUR 322
Kurt Nielsen, Halskæde med Red Currant vedhæng, sterling sølv
Kurt Nielsen, halskæde med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 7 cm. Længde på kæden er 70 cm., men er justerbar. Vejl. udsalgspris er 965,-. for kæden og 795,- for vedhænget.
Lot no: 5594257

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:59:00
Vintage halscollier af 14 kt. guld med brillanter
Vintage halscollier af 14 kt. guld med brillanter, ialt ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Længde 42 cm. Vægt 19,4 g. Fra 1950-erne.
Lot no: 5576873
EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:03:00
EUR 215
Sorgesmycke
SORGESMYCKE, olikformade fasettslipade svarta glasstenar, gulmetall, lås i form av springring, längd ca 43 cm. . Sorgesmycke utan lås medföljer
Lot no: 5592276
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
16:10:00
Halsband
HALSBAND, 35 st kulor av skumkorall ca 13.5-14.5 mm, trädd på tråd med knut, förgyllt kullås i sterlingsilver, längd ca 55 cm
Lot no: 5592277
16:12:00
Fem vedhæng i russisk Fabergé-stil af forgyldt sterlingsølv (5)
Fem vedhæng i russisk Fabergé-stil i form af æg udført i forgyldt sterlingsølv (925) prydet med farvet emalje og med Swarovski-sten. To vedhæng kan åbnes H. ca. 3 cm incl. øsken. Ingen brugsspor (5)
Lot no: 5572150
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
16:14:00
Diamondnecklace/bracelet with brilliant cut diamonds 1.00ct
Diamondnecklace/bracelet in 14kt rhod white gold set with 10 brilliant cut diamonds 1.00ct Can be worn as a necklace or a bracelet Colour: (I) Top Crystal Clarity: VS Length-adjustable: 41-42-45 cm
Lot no: 5572409

16:46:00
EUR 45
Necklace with heart motive in 14k
Necklace with heart motive in 14k yellow gold hallmarked. Heart measurements: 21x15mm Necklace length: 42cm
Lot no: 5224223

EUR 170 BE, Antwerpen 23/02/2020
17:55:00
Diamondnecklace with brilliant cut diamonds 1.00ct
Diamondnecklace/bracelet in 14kt rosé gold set with 10 brilliant cut diamonds 1.00ct Can be worn as a necklace or a bracelet Colour: (I) Top Crystal Clarity: VS Length-adjustable: 41-42-45
Lot no: 5568856

18:10:00
EUR 50
Kurt Nielsen, halskæde med perler model
Kurt Nielsen, halskæde med perler model "KNDK 45", udført i sterling sølv, prydet med sølvperler. Længde ca. 113 cm. Men længde er justerbar mellem 90 og 100 cm. Vejl. udsalgspris er 3.250,-.
Lot no: 5591436

EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:39:00
Kurt Nielsen, Mini Moon halskæde med vedhæng
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med mini "Moon" vedhæng prydet med klar Mountain Krystal perle, diam. Ø 10 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 80 cm. men er justerbar. Vejl. pris er 1.690,-.
Lot no: 5591446

18:51:00
Halskæde med diamant, 14 kt guld, 13,1 gram.
Halskæde udført i 14 kt guld prydet med diamant vedhæng i front på ca. 0.05 ct, Længde ca. 45 cm, stemplet 585/ Jok for guldsmed Jos. Kahn (1957-1990). Kasselås med sikkerhedshaspe. Vægt ca. 13,1 gram.
Lot no: 5574821
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:53:00
EUR 255
Fem vedhæng i russisk Fabergé-stil i form af æg udført i forgyldt sterlingsølv (925) prydet med farvet emalje og med Swarovski-sten. Fire vedhæng kan åbnes H. 3 cm incl. øsken. Ingen brugsspor (5)
Lot no: 5572132
18:55:00
Vedhæng med safirer og brillanter af 18 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, prydet med større og mindre brillanter på tilsammen ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. VS-SI. Samt 5 ovale facetslebne safirer i varierende nuancer. Samlet ca. 2.40 ct. Mål ca. 3,5x1,8 cm. Længde på kæden er ca. 50 cm.
Lot no: 5440116
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:11:00
Rubin og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, stjerneformet , prydet med facetslebne og princess-cut rubiner, samt 4 princess-cut diamanter, samlet ca. 0.14 kt. diamanter. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samlet ct. for rubiner er ca. 0.96 ct. Mål ca. diam. Ø 11 mm. Vægt ca. 1 gram. Der medfølger en halskæde...
Lot no: 5558790
19:13:00
Bismarck halskæde, 8 kt guld, 20,6 gram
Halskæde i 'Bismarck'-mønster udført i 8 kt guld, L. 43 cm. Monteret med integreret lås og dobbelte sikkerhedshasper. Stemplet JoK/ JoK. Vægt ca. 20,6 gram.
Lot no: 5589110
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:15:00
EUR 215
Vedhæng med rubin og brillanter af 18 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 5 brillanter på tilsammen ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samt en dråbeformet facetsleben rubin. Længde ca. 3,5 cm. Vægt ca. 2,5 gram. Der medfølger en halskæde af sterling sølv. Længde ca. 50 cm.
Lot no: 5573282
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:23:00
12345...11»