1234»   Lots per page   113 results ListGallery
Fritz Hansen. Burkhard Vogtherr. Kontorstol, model Spin
Fritz Hansen. Burkhard Vogtherr: Kontorstol, model Spin. Stedvise brugsspor og slid, herunder nogen (alm.) smuds. Højdeindstillelig.

Lot no: 5805412
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
14:19
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sortlæder, bagside med sort hopsak. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lille afskalning på et armlæn.

Lot no: 5442865
EUR 1,154 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:10
EUR 913
Skrivebord, valnød

Lot no: 5693348

EUR 564 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/10/2020
19:22
EUR 87
Fritstående skrivebord af palisander, 1900-tallets anden halvdel
Fritstående skrivebord af fineret palisander, plade med opkant, front med seks skuffer, bagsiden med hylde, hvilende på medeformet stel. H. 73 B. 155 D. 75 cm. 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med alm. alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker; bordpladen med farveforskelle. ene ...

Lot no: 5780285
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
19:27
EUR 913
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn monteret på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron, formbøjet skal og armlæn betrukket med sort anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217 i 1995. Fremstår med lettere brugsspor og lettere ...

Lot no: 5725291
EUR 1,289 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:35
EUR 779
Twelve stackable conference chairs (12)
Twelve stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected by fasteners on the sides. Model photo. (12)

Lot no: 5620062

EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
20:10
Kontorsstol ALBERTO MEDA, "Mesh office chair"
ALBERTO MEDA, "Mesh office chair", kontorsstol, Alias design, 2000-tal, modell formgiven 1992, stommar i aluminium och polyamid med sitsar och ryggar i bärande väv, etikettärkta, höjd ca 48 cm

Lot no: 5812914
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
21:18
Stort 2-delt konferencebord i valnød L. 600 cm.
Stort 2-delt konferencebord i valnød. Understel i forkromet stål. Bordplader med huller for ledningeføring. L. 600 cm. B. 120-150 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 5716404
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
13:54
Skrivebord af teak, nyreformet plade
Skrivebord af teak med nyreformet plade, front med fire skuffer, drejelig skuffe samt jalousilåge, baghvilken drejelig barindretning med spejl, bagsiden med hylder. 1960'erne. H. 75 cm. L. 136 cm. B. (på midten) 63 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker samt ene skuffe ...

Lot no: 5813677
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
14:42
EUR 779
Fire skabsmoduler udtræksskuffe (4)

Lot no: 5650679
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
15:06
Duba skrivebord af palisander
Duba skrivebord af palisander, ben af stål. Stort, fritstående skrivebord af palisander, i fronten fem skuffer samt to udtrækshylder ilagt glas, monteret på ben af børstet stål. Duba. Fremstår med brugsspor. L. 205, B. 100, H. 72 cm.

Lot no: 5645729
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:05
EUR 174
El hæve / sænkebord samt Lanab kontorstol (2)
El hæve / sænkebord med centerudskæring, lakeret understel af metal, bordplade af bøg. 180x80 cm. samt Lanab kontorstol, overpolstrede med uldent stof, monteret på fempasfod med hjul. Justerbar sæde og højde. Fremstår med brugsspor, bord med ridser og enkelte afslag samt stol med pletter. ...

Lot no: 5814021
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
19:12
24 stackable conference chairs (24)
24 stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected by fasteners on the sides. (24)

Lot no: 5637169

EUR 644 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:15
Skrivebord, valnød

Lot no: 5693405

EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/10/2020
19:21
48 stackable conference chairs (48)
48 stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected via fasteners on the sides. (48)

Lot no: 5682210

EUR 1,289 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:45
Jens Risom. Fritstående skrivebord
Jens Risom. Fritstående skrivebord af fineret teaktræ, front med to udtræksplader samt otte skuffer, bøffelhornsformede greb af metal og aluminium. Fremstillet hos Jens Risom design. H. 73 L. 173 B. 91 cm. Fremstår med brugsspor samt mærker, nogle skuffer binder, enkelte lettere løse håndtag. ...

Lot no: 5811958
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
19:50
Kontorsstol Magis "Annett"
KONTORSSTOL, Magis, "Annett", design Francesco Binfaré, svart, höj och sänkbar sits, ram i stål och en sits i syntetiskt nät, sitthöjd 50 cm

Lot no: 5813359
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
20:02
Interstuhl, Bürostuhl / Drehstuhl, Modell 'Silver 262S', Aluminium, Leder, Deutschland, 2005
Interstuhl, Bürostuhl / Drehstuhl, Modell 'Silver 262S', Aluminium, Leder, Deutschland, 2005, Seriennummer 00001864. Bürostuhl mit einem Gestell aus gebürstetem Aluminium mit einer drehbaren Sitzschale und einem Fünfsternfuß mit Kunststoffrollen, Rückenlehne, Armlehnen und Sitzfläche ...

Lot no: 5790004
EUR 1,200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/10/2020
20:05
EUR 150
Charles Eames Soft Pad high-backed office chair, Model EA-219, in full brown leather
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad high-backed office chair, Model EA-219, full leather, with chromed-aluminium armrests, seat and back upholstered in brown leather, height-adjustable, swivel stem with five-star base with chromed-aluminium wheels. Newest generation with chrome ring. Designed in ...

Lot no: 5693490
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:10
EUR 1,020
Schreibtisch Handarbeit, Unikat aus Walnuss
Schreitbisch, Handarbeit, Unikat. Massive Ausführung, maßgefertigtes, Unikat aus Walnussbaum. Beine aus Stahl, weiß lackiert. Risse mit Epoxidharz gefüllt. Tischplatte mit ökologischem Wasserlack. Maße ca. H. 92 cm / 78 cm, L.154 cm, T. 66 cm. Ausstellungsstück. Kleine Kratzer am Fuß.

Lot no: 5788501
EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:21
EUR 65
Horst Brüning, Hochlehnersessel / Bürostuhl Modell Sedia für COR, Germany
Hochlehnersessel / Bürostuhl Modell Sedia, deutsches Design von Horst Brüning für COR. Entwurf von 1966. Drehbare Konstruktion mit Untergestell aus Aluminium auf Rollen. Sitzschale und Polsterkissen mit dunkelbraunem Leder bezogen. Maße ca. H. 109 cm, B. 70 cm. Sh. 49 cm. Alters- und ...

Lot no: 5789084
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:21
EUR 75
Rococo desk in painted wood, Sweden, c. 1760
Rococo desk in wood painted in pastel green with gold-coloured details, cabriole legs, drawer in the frame, top with three small drawers and a shelf, Sweden, c. 1760. H. 97 cm. Table top H. 75 cm. L. 114 cm. W. 67 cm. Age-related wear, newer paint, restored and finished.

Lot no: 5760592
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:35
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord med fire skuffer, L. 180 cm
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord af fineret mørk træ, front med fire skuffer, runde tilspidsede ben af massiv mørk træ. Af nyere dato. H. 80 L. 180 B. 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt et enkelt mindre afslag i hjørne.

Lot no: 5793404
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
20:44
EUR 268
Osvaldo Borsani, desk, Direzionali T 96 for Tecno
Desk Direzionali T 96, Italian design by Osvaldo Borsani. Design 1965, produced by Tecno Mailand. Tabletop with angle, free moveable document shelf and box with drawers, surfaces varnished in black. Frame of matte chrome-plated tubular steel with aluminium booms. Marked with adhesive label. W ...

Lot no: 5698139
EUR 1,800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/10/2020
21:15
EUR 75
Georg Nelson, Herman Miller, 'Action Office', Stehpult und Stuhl, Wallnuss, Aluminium, Vereinigte Staaten, Entwurf 1964 (2)
Georg Nelson (1908-1986), Herman Miller, 'Action Office', Stehpult und Stuhl, Wallnuss, Aluminium, Vereinigte Staaten, Entwurf 1964. Konvolut bestehend aus einem Schreibtisch mit einer Konstruktion aus zwei verchromten Aluminiumkufen und einer Fußstütze, unterseitig an den Füßen jeweils mit ...

Lot no: 5775528
EUR 650 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/10/2020
21:25
EUR 65
Bokhylla bemålad
BOKHYLLA, 1900-talets andra hälft, bemålad, med skåpsdel, beslag i mässing, höjd ca 170, 65x33 cm,

Lot no: 5813448
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
21:31
BG Design. Unique desk, model 'Sovrano XS', produced in vintage teak.
BG Design. Unique desk, model 'Sovrano XS', tabletop in teak veneer, solid apron with two drawers with fronts in solid teak, legs in solid oak. Produced by BG design by Bjarne Green and labelled accordingly. H. 70. W. 129. D. 56.5 cm.

Lot no: 5807617
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
11:22
Skrivpulpet, 1700-tal
SKRIVPULPET, senbarock, träskuren dekor, framtagen äldre bemålning, inredning av fem lådor, sarger med ymnig akantusdekor, ställ med svarvade ben och fotkryss, nyckel medföljer, höjd 87, 84 x 75 cm

Lot no: 5815092
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
11:42
Skrivbord med uppsats 1800-talets första kvartal
SKRIVBORD med UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, fristående, fanerat med mahogny, rektangulär filtklädd skiva, uppsats med fackinredning och fem lådor bakom rulljalusi, sarg med fem lådor, nyckelskyltar med bandrosett, avsmalnande ben, listverk av mässing, höjd 117, 148 x 67 cm

Lot no: 5815115
12:04
Sekretär, omkring 1800
SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, lådinredning bakom klaff, inläggningar av mässingslister, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, sidorna med bärhandtag, avsmalnande ben med fothylsor, skiva av marmor med kälning, nycklar medföljer, höjd 126, 119 x 56 cm

Lot no: 5815155
EUR 1,149 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
12:34