Category  Estimate
Time Showroom
12345...7» ListGallery Lots per page
Dansk snedkermester: Skrivebord
Dansk snedkermester: Skrivebord fineret med mahogni, skuffefronter af nøddetræ. H 76 cm, B 61 cm, L 119 cm. Fire små skuffer samt 1 stor skuffe. Brugsspor og mærker.
Lot no: 5591636
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:26:00
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblåt læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. H. 130/48 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker
Lot no: 5483308
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
13:56:00
EUR 430
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron, str. B
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron. Udført i aluminium og genbrugsplast. Formgivet i 1992. Fremstillet hos Herman Miller med logo herfra. Str. B. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker.
Lot no: 5591823
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
14:20:00
EUR 174
Skrivebord, Bambus model. Mondrian
Skrivebord, fremstillet af bambus, model Mondrian. H. 74 D. 60 L. 130 cm. Udleveres i en kolli af ca. 15x140x70 cm. vægt ca. 20 kg.
Lot no: 5502144

EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
14:57:00
EUR 148
Charles Eames. Vintage office chair. Time Life Lobby Chair, cognac-coloured leather
Charles Eames. Vintage office chair, Time Life Lobby Chair with tilt, upholstered in cognac-coloured buttoned patinated leather, frame as well as five-star base in chrome-plated metal, outfitted with castors, fixed seat height. Produced by Vitra for Herman Miller, labelled accordingly. H. 86/48 ...
Lot no: 5569822
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:04:00
EUR 966
Charles Eames. Soft Pad Office Chair, Model EA-217 black leather
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad office chair, Model EA-217, produced by Vitra. Designed in 1969. Upholstery in original black leather, back with black hopsak, five-star base and armrests in chrome-plated aluminium, finished on castors with aluminium steel cap. Height adjustable with tilt ...
Lot no: 5560374
15:06:00
EUR 913
Højer kontorstole (5)
Højer kontorstole med skaller af formspændt bøgetræ, stel af metal, fempasfod. Fremstår med brugsslitage. mærker og skrift (5)
Lot no: 5572230
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:39:00
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol/kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol/kontorstol betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel på drejelig fempasfod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2008. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med Vacona cognacfarvet anilin læder
Lot no: 5568749
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
17:51:00
EUR 148
Knud Færch. Armstole, model 358, palisander (6)
Knud Færch. Seks armstole model 358 med stel af palisander, betrukket med patineret sort skind. Designet 1958. Fremstillet hos Slagelse møbelværk h. 80 cm B. 63 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte betræk med defekter samt nuanceforskel på stel (6)
Lot no: 5591352
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:00:00
EUR 456
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron
Donald Chadwick & William Stump. Multi justérbar kontorstol, model Aeron. Udført i aluminium og genbrugsplast. Formgivet i 1992. Fremstillet hos Herman Miller med logo herfra. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med nogen brugsspor, krakelering armlæn, ...
Lot no: 5586765
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:54:00
EUR 295
Almuebemalet skrivebord, slut 1800-tallet
Almuebemalet skrivebord, opsats med gallerikant, front med skuffer, drejede ben. Slut. 1800-tallet. H. 118 B. 121 D. 55 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder afskalninger, gallerikant med afslag.
Lot no: 5591312
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:09:00
Bürostuhl / Konferenzstuhl
Bürostuhl / Konferenzstuhl. Stahl und schwarzes Leder. H. ca. 100 cm, H. 46 cm, B. 60 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer.
Lot no: 5584732
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:15:00
Charles Eames. Armstol, model EA-108, hopsak
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af olivengrøn hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/47 cm. Fremstår med mindre brugsspor
Lot no: 5592042
EUR 591 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:25:00
Schreibtisch / Pult
Schreibtisch / Pult. Aufklappbarer Holzkorpus, schwarz lackiert, mit Metallbeschlägen. Maße ca. H. 81cm B. 60cm T. 40cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 5569775
19:26:00
Englischer Schreibtisch mit Lederauflage
Englischer Schreibtisch mit Lederauflage und 9 Schubfächern Der Schreibtisch ist in drei Teile zerlegbar. Kein Schlüssel vorhanden. H. 75, T. 64, L. 122 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren mit Bestoßungen, Kratzern, Fehlstellen im Holz, Ausbleichungen. Lederauflage abgerieben und ausgeblichen.
Lot no: 5554333
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:40:00
Charles Eames. Armstol, aluminium og grå læder, model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol med stel og armlæn i poleret aluminium, drejefunktion. Betræk af grå læder. Fra serien 'Aluminium Group', model EA-108. Fremstillet af Vitra. H. 84, SH. 47 cm. Minimale brugsspor.
Lot no: 5557635
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:42:00
Trip Trap. Skrivebord samt armstol af teak (2)
Trip Trap. Væghængt skrivebord af teak med gummifuge. Buet front. H. 73 cm. B. 112 cm. D. 76 cm. Armstol af teaktræ, sæde polsteret med lyst møbelstof. H. 70,5 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker, brugsspor, samt ridser. (2)
Lot no: 5583696
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:48:00
Fritstående skrivebord af massivt teak træ.
Fritstående skrivebord af massivt teaktræ, front med tre skuffer i sarg. Skråstillede ben i massiv teak. B. 140 cm. H. 77 cm. D. 80 cm.
Lot no: 5580411

EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:52:00
EUR 87
Arch. Egon Eiermann, Schreibtisch / Zeichentisch, Ausführung von Richard Lampert
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit zerlegbarem Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte mit weiß laminierter Oberfläche und Umleimer aus massiver Buche. Der Tisch kann in ...
Lot no: 5593054
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:53:00
EUR 130
Charles Eames. Soft Pad office chair, model EA-217, black leather
Charles Eames. Soft Pad office chair, model EA-217, black leather Charles Eames. Soft Pad office chair, Model EA-217, produced by Vitra. Designed in 1969. Upholstery in black leather, five-star base and armrests in chrome-plated aluminium, height adjustable with tilt function. Features patina as ...
Lot no: 5573535
EUR 1,477 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:54:00
EUR 886
Arne Jacobsen. Oxford office chair, black leather
Arne Jacobsen. Oxford office chair with armrests, model, with tilt function and height adjustable. Five-star base in aluminium, outfitted with castors with aluminium caps. Seat and back original upholstered in black leather. Designed in 1965. Produced by Fritz Hansen 2007 red label. Seat H. 40/55...
Lot no: 5480601
EUR 1,342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:55:00
EUR 228
Burkhard Vogtherr. Frisvingerstole / konferencestole, model spin (12)
Burkhard Vogtherr. Frisvingerstole / konferencestole med stel af satinforkromet metal, sæde og ryg betrukket sort uld. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 100 Sh. 46 cm. Fremstår med slitage, skjolder og begyndende hulle på hjørner af stof. (12)
Lot no: 5583496
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:57:00
Schreibtisch / Tisch, Holz
Schreibtisch / Tisch, Holz. Schreibtisch mit rechteckiger Tischplatte und hinten einer lose aufliegender Ablagefläche mit rechtsseitig einer Schublade, sowie links oberhalb drei schmalen Trennelementen, unter der Schreibtischplatte flankiert von zwei Schubladen, Holz glänzend lasiert, H.87,5cm, ...
Lot no: 5585231
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:57:00
EUR 450
48 stackable conference chairs (48)
48 stackable conference chairs in black-varnished metal. Upholstered in grey upholstery fabric on the back and seat. Seat height 45 cm. The chairs can be connected via fasteners on the sides. (48)
Lot no: 5572232

EUR 1,289 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:00:00
Preben Fabricius and Jørgen Kastholm. Freestanding desk, Model BO 555, in glass and rosewood
Preben Fabricius and Jørgen Kastholm. Freestanding desk, frame in chromed steel, original glass plate with 2-cm-thick glass. Two floating drawer modules in rosewood, grip in aluminium. Produced by BO-EX, Model BO 555, 1960s. H. 68 cm. L. 180 cm. D. 90 cm. Age-related wear, some scratches, minor ...
Lot no: 5550152
EUR 4,832 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:04:00
EUR 2,416
Fritstående skrivebord af massivt teaktræ, front med to skuffer i sarg. Skråstillede ben i massiv teak. B. 100 H. 74 D. 60 cm. Modelfoto.
Lot no: 5579911

EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:20:00
EUR 87
Ib Kofod-Larsen for Fredericia Stolefabrik. Freestanding desk in teak and oak, 1950s
Ib Kofod-Larsen for Fredericia Stolefabrik. Freestanding desk with drawer module. Top in teak, oak frame. H. 72 cm. L. 160 cm. D. 80 cm. In original condition with normal age-related wear. Rarely offered desk. Designed in 1956. Produced by Fredericia Stolefabrik, 1950/1960s. Literature: ...
Lot no: 5542965
EUR 4,295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:30:00
EUR 2,148
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'Vacona' anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 48 - 56 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med 'Vacona' anilin ...
Lot no: 5567507
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:30:00
EUR 591
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med høj ryg.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med høj ryg, betrukket med cognac anilin læder. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolstrer.
Lot no: 5490996
20:44:00
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, på søjlestel af forkromet stål med fempasfod af forkromet aluminium afsluttet på hjul. Højderegulering og drejefunktion, skal polstret med sort læder. Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 42/55 cm. Fremstår med mindre ...
Lot no: 5421101
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
14:57:00
12345...7»