Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6  >> ListGallery Lots per page
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Model C
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol Aeron model C (large) udført i diverse genbrugs materialer, blandt andet aluminium og polyester, armlæn med sort gummi. Formgivet i 1992, ca H. 115 cm B. ...
Lot no: 5303934
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:41:00
EUR 430
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, gråt nubuck
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af forkromet aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med gråt nubuck. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5267572
EUR 940 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
16:22:00
EUR 456
HÅG. Kontorstol, model Credo
HÅG. Kontorstol, model Credo. betrukket med sort møbelstof. Stel af lakeret metal på fempasfod med hjul, højdejusterbar. Fremstillet hos HÅG,. Fremstår med brugsmærker.
Lot no: 5267390
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:26:32
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af poleret aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort skind, bagside med hopsak. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Brugsspor på armlæn.
Lot no: 5301870
EUR 1,262 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:33:00
EUR 617
Arne Jacobsen. High-backed Oxford office chair with armrests, model 3292
Arne Jacobsen. High-backed Oxford, height adjustable office chair with armrests and tilt function, model 3292, with five-star base in aluminium, mounted on castors with aluminium steel cap. Upholstered in black, slightly patinated leather. Designed 1965. Produced by Fritz Hansen 2005.
Lot no: 5301825
EUR 1,678 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:38:00
EUR 832
Charles Eames. Conference chair, model EA-109, fully upholstered
Charles Eames. Conference chair from the series 'Aluminium Group' frame and armrests in chrome-plated aluminium with swivel function, seat and back fully upholstered in black leather. Designed 1958. Produced by Vitra, model EA-109. Traces of wear.
Lot no: 5301822
EUR 1,477 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:40:00
EUR 725
Charles Eames. Bürostuhl, Modell EA-117 mit Alcantara
Charles Eames 1907 - 1978. Bürostuhl, Modell EA-117 mit Gestell aus polieretem Aluminium, drehbarem Schaft und 5-Stern-Fußkreuz mit Rädern. Sitz und Rücken mit Bezug aus Alcantara mit Kippfunktion. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Gebrauchsspuren auf dem Alcantara.
Lot no: 5301813
EUR 859 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:49:00
EUR 430
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sort hopsak. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsslitage på armlæn.
Lot no: 5287824
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:00:00
EUR 322
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Lot no: 5262794
19:11:00
EUR 322
Fritstående skrivebord af teaktræ, 1960'erne
Skrivebord af fineret teaktræ, plade med kehlet kant, front med seks skuffer, bagside med rum og hylde; tilspidsede ben. 1960'erne. H. 73 L. 154 B. 71 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor; ridser og skrammer mm.
Lot no: 5301574
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:16:00
EUR 295
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår ombetrukket samt med uoriginal montering under bund samt defekt gashejs. Læder med alm. slitage. Blød ryg.
Lot no: 5307936
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:22:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cremfarvet læder, drejelig fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2008. Fremstår med brugsspor på armlæn, lettere brugsspor.
Lot no: 5260894
19:33:00
EUR 322
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med sort af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark
Lot no: 5272064
EUR 1,128 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:42:00
EUR 591
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol ( Aeron medium model B )
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol ( Aeron medium model B ) udført i diverse genbrugs materialer, blandt andet aluminium og polyester, armlæn med sort gummi. Formgivet i 1992, fremstillet hos Hermann Miller. Litteratur: C & P Fiell. 1000 chairs. Beskrevet og gengivet s. ...
Lot no: 5294236
19:42:00
EUR 403
Charles Eames. Soft Pad office chair, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad office chair, upholstered in original black leather, five-star base and armrests in chrome-plated aluminium, height adjustable with tilt function. Designed in 1969. Produced by Vitra, model EA-217. Displays minor usage-related traces of wear.
Lot no: 5275040
EUR 2,081 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:01:00
EUR 1,020
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', sort læder
Lot no: 5283144
20:02:00
EUR 564
Charles Eames. Conference chair EA-109, full leather
Charles Eames. Conference chair from the series 'Aluminium Group' frames and armrests in chrome-plated aluminium with swivel function, seat and back upholstered in black leather, full leather, H. 102 W. 58 seat height 44 cm. Designed 1958. Produced by Vitra, model EA-109. Traces of slight wear, ...
Lot no: 5255899
EUR 1,812 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:10:00
EUR 886
Lot no: 5275036
20:14:00
EUR 1,047
Dencon kontorstole (4)
Dencon kontorstole, sæde betrukket med sort stof, multijusterbar, monteret på hjul. Brugsspor, løshed nogle syninger er gået, slitage på stof (4)
Lot no: 5301609
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:25:00
H.J. Wegner. Desk, Model AT-305
Hans J. Wegner. Desk in veneered and solid oak, rectangular top with two flaps, front with three drawers. Key is not included. Produced and branded by Andreas Tuck, Model AT-305, 1960. H. 73 cm. L. 136-243 cm. W. 75.5 cm. There are small repairs on the top.
Lot no: 5282448
EUR 3,221 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:25:00
EUR 1,678
Arne Jacobsen. 'Syveren' Kontorstol, læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. 'Syveren' kontorstol med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, betrukket med sort læder, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2018, stel mærket med Brown Label. Model 3117. Fremstår nybetrukket med classic...
Lot no: 5292365
20:26:00
EUR 564
Lot no: 5295037
20:28:00
EUR 322
Dansk møbelsnedker. Skrivebord af mørkt træ. 1900-tallet
Dansk møbelsnedker. Skrivebord af mørkt træ. 1900-tallet. Front med tre skuffer og to låger bag hvilke hylder. Nøgler medfølger. Håndtag af bruneret messing. H. 78 cm, B. 142 cm, D 74 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor herunder ridser, revner, mærker mm. NB: Møbelhunde medfølger IKKE.
Lot no: 5294354
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:33:00
Nestler Florett. Arkitektbord / tegnebord / arbejdsbord
Nestler Florett. Arkitektbord / tegnebord / arbejdsbord. Bordplade af bøg, stel af lakeret metal, arkitektlampe monteret. B. 121 cm. Fremstillet i Tyskland. Fremstår med brugsspor herunder ridser, mærker, rust mm.
Lot no: 5277243
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:34:00
EUR 201
Charles Eames. Stol, model EA 108
Lot no: 5295813
20:43:00
EUR 456
Kartell kontorsstol "Maui"
KONTORSTOL, "Maui", Vico Magistretti för Kartell, 2000-tal, formgjuten plast på centralfot i stål, hjultrissor, höj och sänkbar, stämplad
Lot no: 5310416
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
20:44:00
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117 med alcantara
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA-117 med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af alcantara med vippefunktion,. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor på alcantara.
Lot no: 5295819
20:45:00
EUR 430
H. J. Wegner. Free-standing desk, model AT-305
H. J. Wegner. Free-standing desk, frame in solid oak, apron with one large and two smaller drawers, rectangular table top in teak veneer, round tapered legs. Produced by Andreas Tuck, model AT-305. H. 73 L. 138 W. 76 cm. Key is missing. Literature: Dansk Kunsthåndværk, July 1953.
Lot no: 5284064
EUR 2,282 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:48:00
EUR 1,154
Dansk møbelproducent. Bakkebord af palisander.
Dansk møbelproducent. Bakkebord af palisander. Løs vendbar bakke. Underhylde med flet. Monteret på fire hjul. H. 61 cm., B. 43,5 cm., L. 73,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor, skjold på plade, revne i det ene ben.
Lot no: 5309445
EUR 215 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:49:00
EUR 114
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejeligt stel og armlæn i poleret aluminium. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsslitage på armlæn og fod.
Lot no: 5296298
20:53:00
EUR 322
 1 2 3 4 5 6  >>