12345...6»   Lots per page   152 results List Gallery
Ubekendt kunstner. Kystparti med sejlbåd i oprørt hav, 1800-tallet
Ubekendt kunstner. Kystparti med sejlbåd i oprørt hav. Olie på lærred. Usign. 1800-tallet. 68 x 104 (78 x 114) cm. Fremstår med stødmærke og partier med afskalninger.

Lot no: 6195643
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:34
Frands Frandsen. Gadeparti. cd
Frands Frandsen (1885-1979). Gadeparti. Olie på masonit. Sign.: 'Fr. Fr.'. 23,5 x 33 (30,5 x 40) cm.

Lot no: 6194343
16:45
Lauritz Andersen Ring. Oil on plate. Stream with ships on the horizon
L. A. Ring 1854-1933. Stream estuary with ships on the horizon. Oil on plate. Indistinct signature. L.A. Ring. H. 19.7x25.8 cm (33,5x40)

Lot no: 6186037
EUR 4,027 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
16:45
EUR 2,685
Carl Bartsch. Strandparti Olie på lærred
Carl Bartsch 1829-1908. 'Strandparti' Olie på lærred. Sign. monogram C. B. 62 x 50 cm (76 x 65 cm). Fremstår med krakelering sat retoushering.

Lot no: 6205543
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20/05/2022
18:32
Marius Hamann, landskabsmotiv, olie på plade
Marius Hamann (1879-1936). Landskabsmotiv, olie på plade, signeret. H.34,5 x 43 cm (43 x 51 cm)

Lot no: 6196538
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:33
Valdemar Albertsen. Byparti med huse. Olie på lærred
Valdemar Albertsen (1868-1954). Byparti med huse. Olie på lærred. Sign. V. Albertsen. 60 x 50 cm. (75 x 63)

Lot no: 6197136
18:42
Ubekendt kunstner. Alpelandskab. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Alpelandskab med jolle-roer og shelter. Olie på lærred. ca. 1850. 41x29 cm. ( 50x37 cm.)

Lot no: 6197121
18:46
Karl Emil Lundgreen. Landskab. Olie på lærred
Karl Emil Lundgren (1884-1934) Landskab. Olie på lærred. Sign. K.E. Lundgren. 33x42 cm. (49x40 cm.).

Lot no: 6197119
18:48
Ubekendt kunstner, kystmotiv fra Klinteby på sydsjælland, olie på lærred
Ubekendt kunstner, kystmotiv fra Klinteby på sydsjælland, olie på lærred, signeret og dateret 1887. H.41 x 56 cm (50 x 65,5 cm) Aldersrelateret stand med fin krakelering hele fladen. Fremstår nyrenset og konservator indrammet fornylig.

Lot no: 6195672
19:36
Fritz Kraul. Landskabsparti med Bjerre Kirke
Fritz Kraul (1862-1935). Landskabsparti med Bjerre Kirke. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'F.K. (18)86'. 37 x 61 (48 x 72) cm. Fremstår med overfladesnavs og enkelte afskalninger.

Lot no: 6197954
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
20:03
Bent Lauridsen. Badende børn, olie på lærred (cd)
Bent Lauridsen (f. 1926). Badende børn, olie på lærred. Signeret Bent Lauridsen. 68x98 cm (78x108 cm).

Lot no: 6206445
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:09
Ubekendt kunstner. Engelsk bylandskab med borg
Ubekendt kunstner, 18/1900-tallet. Engelsk bylandskab med borg i baggrunden. Olie på lærred. Fremstår dubleret, med enkelte afskalninger. Senere retoucheret sign. "Gwyn". 26 x 35 cm (39 x 45 cm).

Lot no: 6203799
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
20:20
Mogens Vantore. Landskabsbillede, olie på lærred (cd)
Mogens Vantore (1895-1977). Landskabsbillede, olie på lærred. Signeret M. Vantore. 65x76 cm (84x94).

Lot no: 6206516
20:58
Anders Hune. Byparti med mennesker, olie på lærred (cd)
Anders Hune (1894-1968). Byparti med mennesker. Signeret Anders Hune. Olie på lærred. 48x65 cm (59x75 cm)(cd)

Lot no: 6206762
20:59
Eigil Wendelboe-Jensen, motiv med måger, akvarel
Eigil Wendelboe-Jensen (1899-1940) Motiv med måger ved klint, akvarel, signeret. H.46 x 63 cm (57 x 74 cm). Fremstår med enkelte lette buler i papir.

Lot no: 6146924
21:15
Harald Borges, motiv med børn
Harald Borges (1902-1991), motiv med børn, indrammet tegning/akvarel/kul m.m. sign. Borges, 42x36,5 cm. (53,5x46,5 cm). Enkelte pletter.

Lot no: 6201315
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
08:38
Aage Strand, landskab
Aage Strand (1910-1975), landskab, olie på lærred, sign. AS, 67x98 cm. (83x113 cm).

Lot no: 6206858
10:38
Evan Wulff, Curt Steinfath mfl. landskaber (3)
Evan Wulff, Curt Steinfath mfl. landskaber, olie på lærred, sign. Mål med ramme 42x48 cm. 52,5x65 cm. 55x65 cm. Mindste med krakeleringer. (3)

Lot no: 6205321
11:06
Kurt Werner. Havneparti fra Christianshavn. (cd)
Kurt Werner (1916-1979). Havneparti fra Christianshavn. Olie på lærred. Sign. K. Werner, h. 67 x 97 cm (79x109)

Lot no: 6204876
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
12:51
Ejner Thornvig, parti fra Grønland
Ejner Thornvig, parti fra Grønland, olie på lærred, sign. Ejner Thornvig-52, 67x98 cm. (76,5x106,5 cm). Begyndende krakeleringer.

Lot no: 6208352
13:27
Emil Nielsen, landskab med gård
Emil Nielsen (1897-1973), landskab med gård, olie på lærred. Sign. EN, 57x72 cm. (66x81 cm).

Lot no: 6201381
13:35
Ubekendte kunstnere, landskaber (2)
Ubekendte kunstnere, landskaber, olie på lærred / plade, begge sign. Mål med ramme 20,5x25 cm. 25,5x30 cm. (2)

Lot no: 6208520
13:36
Viggo Pedersen. To religiøse scener med den genopstandne Jesus, som viser sig for Maria Magdalene (2)
Viggo Pedersen (1854-1926). To religiøse scener med den genopstandne Jesus, som viser sig for Maria Magdalene. Olie på malerpap, monteret på plade. Begge sign.: 'VP'. Det ene billede betegnet og dateret bagpå: 'Malet af min Mand Viggo Pedersen 1890', det andet billede betegnet og dateret bagpå: ...

Lot no: 6185482
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
13:58
EUR 295
Carl Holsøe. Interior
Carl Holsøe 1863-1935. Interior. Oil on wood. Signed C. Holsöe. 40 x 32 (54 x 46) cm. Surface craquelure.

Lot no: 6157114
EUR 13,423 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:50
EUR 10,738
Peder Mønsted. Spring day in the forest by Hellebæk
Peder Mønsted 1859-1941. Spring day in the forest by Hellebæk. Oil on canvas. Signed and dated 'P. Mønsted. Hellebæk. 1891'. 52 x 78 (70 x 96) cm.

Lot no: 6157487
EUR 16,107 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:55
EUR 12,886
Malmström. Olie på pap. Pige ved badebro med ænder
Pige ved badebro med ænder, olie på pap/plade. Sign. Malmström 1890. Fremstår med skrammer og mærker. H. 83 x 59 cm (103x78)

Lot no: 6201754
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:35
EUR 201
Gerhard Blom. Udsigtsbænken, Bistrup Hegn, olie på lærred
Gerhard Blom (1866-1930). Parti fra Udsigtsbænken, Bistrup Hegn, olie på lærred, sign. Gerh. Blom 1929. 72 x 104 cm (78 x 109 cm).

Lot no: 6206332
16:02
Einar Olsen. Landskabsparti
Einar Olsen (1876-1950). Landskabsparti. Olie på plade. Sign. og dateret: 'E.O. 1926'. 21 x 26,5 (30 x 34,5) cm.

Lot no: 6199737
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
16:13
Ubekendt kunstner. To bronze hoveder, 1985, kg.
Ubekendt kunstner: To bronze figurer/ hoveder af hhv. ung kvinde og mand, H. ca. 23 cm, B. 19 cm, mærket utydeligt bagpå, dat. 1985. (2)

Lot no: 6192452
EUR 268 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
16:18
EUR 201
Ubekendt kunstner, skovbund med skader, olie på plade 1800 tallet
Ubekendt kunstner, skovbund med skader, olie på plade, usigneret 1800 tallet. H.18,5 x 22 cm (26 x 30 cm) Aldersrelateret stand, lidt krakelering, enkelte meget små farvebortfald.

Lot no: 6195015
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:19
EUR 134
12345...6»
My search agents