My search agents   Save list   Create search agent
1234»   Lots per page   120 results List Gallery
Lars Kliim. Hvide roser i vase
Lars Kliim (1881-1942). Hvide roser i vase. Olie på lærred. Sign. Lars Kliim 26. 43 x 33 cm. (51 x 41). Fremstår med retouchering samt lap på bagsiden.

Lot no: 6150787
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
13:24
Dansk maler. Landskab med gående kvinde i forgrunden
Dansk maler. Landskab med gående kvinde i forgrunden. Olie på lærred. Usign. 43 x 72 cm. (51 x 80). På blændrammen betegnet V. Kyhn. Fremstår med retoucheringer, lærredet er rentoileret.

Lot no: 6148398
13:52
Harry Kluge. Københavnsk baggårdsparti. cd
Harry Kluge (1879-1963). Københavnsk baggårdsparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Harry Kluge 1934'. 64 x 44 (76 x 56) cm. Fremstår med lille trykmærke.

Lot no: 6150110
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:36
EUR 161
Ubekendt kunstner. Skibsportræt, 'Cimbria af Troense'
Ubekendt kunstner. Skibsportræt, 'Cimbria af Troense'. Usign. Gouache på papir. 41 x 62 (48 x 69) cm.Papir fremstår med farvebortfald samt folder og rifter. Indrammet bag glas.

Lot no: 6143611
16:48
EUR 322
Reuben Chappell of Goole. Skibsportræt, 'J. M. Nielsen of Svendbørg'
Reuben Chappell of Goole (1870-1940). Skibsportræt, 'J. M. Nielsen of Svendbørg'. Gouache på papir. Sign.: 'R. Chappell'. 35,5 x 54,5 cm. (40,5 x 59,5) cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 6143603
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:54
EUR 376
Ubekendt kunstner. Marinemotiv
Ubekendt kunstner, slut. 1800-tallet. Marinemotiv. Olie på lærred. Utydelig sign. 20 x 76 cm (67 x 93 cm).

Lot no: 6149597
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:13
Harald Pryhn. Skovparti, Bøllemosen (cd)
Harald Pryhn (1891-1968). Skovparti, Bøllemosen. Olie på lærred. Sign. og dat. Harald Pryhn 1926. 47,5 x 55 cm (71 x 63 cm).

Lot no: 6149588
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:14
Ubekendt kunstner. Gårdparti
Ubekendt kunstner, slut 1800-tallet. Gårdparti. Olie på lærred. Usign. 37 x 50 cm (50,5 x 63,5 cm). Fremstår med krakelering og ridse.

Lot no: 6149567
18:15
Harald Pryhn. Skovparti, Rudeskov (cd)
Harald Pryhn (1891-1968). Skovparti, Rudeskov. Olie på lærred. Sign. Harald Pryhn. 36 x 51 cm (47 x 62 cm).

Lot no: 6149581
19:14
French painter. Portrait of a young nobleman, c. 1730
French painter. Portrait of a young nobleman with hat and wig; mountains in the background, c. 1730, oil on canvas, unsigned 122 x 95 (144 x 111) cm. Age-related craquelure, light flaking, and retouching.

Lot no: 6151004
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:50
EUR 2,685
Carl Frederik Sørensen. Marineparti
Carl Frederik Sørensen (1818-1879). Marineparti, olie på lærred, usign. 22 x 32 cm (38,5 x 48,5 cm).

Lot no: 6150257
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:09
EUR 295
Holger H. Jerichau. Kystparti med sejlskibe.
Holger H. Jerichau (1861-1900). Kystparti med sejlskibe. Olie på lærred. Sign. Holger H. Jerichau. 48,5 x 74 cm (67 x 92 cm).

Lot no: 6149603
20:13
EUR 174
Albert Rüdinger. Fjordparti med græssende får
Fritz Albert Christian Rüdinger (1838-1925). Fjordparti med græssende får. Olie på lærred. Sign. og dat. A. Rüdinger 1895. 28 x 38 cm (58,5 x 87 cm).

Lot no: 6147632
20:47
Carl Frederik Sørensen ‘En lodsbåd anduver en jagten jagt’, oil on canvas, signed.
Carl Frederik Sørensen (1818-1879). ‘En lodsbåd anduver en jagten jagt’, oil on canvas, signed. C.F. Sørensen 1846. 40 x 61 cm (54 x 75 cm). Features fine age-related craquelure and discoloured varnish.

Lot no: 6132625
EUR 1,879 DK, Aalborg, Nibevej 27/01/2022
17:24
EUR 940
Ole Bjørn. Komposition (cd)
Ole Bjørn (f. 1934). Komposition. Olie på lærred. Sign. og dat. Ole Bjørn 63. 37 x 51 cm (39,5 x 53 cm). Fremstår med afskalninger.

Lot no: 6138954
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/01/2022
19:25
Einar Wegener. Living room interior
Einar Wegener (later Lili Elbe, 1883-1931). Living room interior, oil on canvas, signed. E. Wegener 1912. 50 x 66 (75 x 91) cm. Repairs.

Lot no: 6084215
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:25
EUR 1,611
Jørgen Roed. Landscape with tower in ruins and rainbow, presumably from Scania
Jørgen Roed 1808-1888. Landscape with tower in ruins and rainbow, presumably from Scania, oil on paper mounted on plate, unsigned. 16 x 23 (25 x 32.5) cm. minimal retouching.

Lot no: 6084196
19:27
EUR 1,611
Holger H. Jerichau. Mountain landscape with shepherd
Holger H. Jerichau (1861-1900). Mountain landscape with shepherd, oil on canvas, signed. Holger H. Jerichau. 90 x 115 cm (110 x 134 cm). Features age-related craquelure, retouchings, occasional cleaning.

Lot no: 6084257
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:29
EUR 1,342
David Monies. Parti med ung kvindelig vejsælger, som tæller dagens fortjeneste i en vejkant
David Monies (1812-1894). Parti med ung kvindelig vejsælger, som tæller dagens fortjeneste i en vejkant. Olie på lærred. Sign.: 'D. Monies'. 28 x 35 (46 x 52) cm. Fremstår med krakeleringer og enkelte små afskalninger.

Lot no: 6143577
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
EUR 174
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Interiør med siddende kvinde
Ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet. Interiør med siddende kvinde. Olie på lærred. Sign. og dat. JW 83. 62,5 x 51 cm (82 x 71 cm). Fremstår dubleret og med restaurering i lærred.

Lot no: 6142906
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/01/2022
20:01
EUR 268
Ubekendt kunstner. Præsteportræt
Ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet. Dansk præsteportræt. Olie på lærred. Sign. og dat. L. Hansen 1904. 69 x 58,5 cm. UR. Fremstår med krakelering og hul i lærred.

Lot no: 6142898
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/01/2022
20:12
N.A. Lützen. Dog portrait of an Irish setter at Egholm manor, 1878
Niels Aagaard Lützen (1826-1890). Dog portrait of an Irish setter at Egholm manor, oil on canvas, signed N.A. Lützen 1878. 92 x 71 cm (116 x 95 cm). Features minor occasional craquelure.

Lot no: 6083406
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:13
EUR 1,342
Porcelænsmaleri, italiensk kvinde med barn og ged
Ubekendt maler. Porcelænsmaleri forestillende italiensk kvinde med barn og ged, usign. 19 x 14,5 cm (33 x 28 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.

Lot no: 6129379
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:14
EUR 174
C.A. Jensen. Portrait of a lady in a black velvet dress, 1838
C.A. Jensen 1792-1870. Portrait of a lady sitting in mahogany chair wearing black velvet dress and a glove on one hand, with white tulle cape and pink roses in her hair, oil on canvas, signed Jensen p. London 1838. 28 x 21.5 (38 x 31) cm. Duplicate canvas, background has been retouched and ...

Lot no: 6139327
20:15
EUR 2,148
Ole Ring. Landscape with creek, a misty autumn day. (cd)
Ole Ring (1902-1972). Landscape with creek, a misty autumn day. Oil on canvas. Signed. Ole Ring. 35 x 47 cm. (46 x 59). Features craquelure. I Kleis frame with label.

Lot no: 6129200
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:16
EUR 1,074
J.L. Camradt. Still life with a glass of roses on a marble table
Johannes Ludvig Camradt 1779-1849. Still life with a glass of roses on marble table, oil on canvas, faintly signed J.L. Camradt, and marked on the blind frame. 42 x 35 (50 x 43) cm. Fine, age-related craquelure. Accompanied by a copy of the page in the Copenhagen Post from 1832, where a painting...

Lot no: 6139332
20:17
EUR 2,148
Holger Lübbers. Rejefisker
Holger Lübbers (1850-1931). Rejefisker. Forstudie til 'Rejsefiskere i Nordsjælland', 1905 (i privateje). Olie på lærred. Sign.: 'H. Lübbers'. 36,5 x 28 (50 x 41,5) cm. Fremstår med enkelte små afskalninger langs den øvre rammekant.

Lot no: 6143580
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
20:20
EUR 295
Harald Pryn. Vinterparti med snedækket landevej
Harald Pryn (1891-1968). Vinterparti med snedækket landevej. Olie på lærred. Sign. Harald Pryn. 70,5 x 100,5 cm (91 x 122 cm).

Lot no: 6143748
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/01/2022
20:22
EUR 268
I.U. Bredsdorff. Hedelandskab
Johan Ulrik Bredsdorff (1845-1928). Hedelandskab, olie på lærred, sign. J.U.B. 28 x 48 cm (35 x 55 cm).

Lot no: 6129383
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:23
EUR 114
Christian Horneman. Portræt af Cosmus Bornemann
Christian Horneman (1765-1844). Portræt af Cosmus Bornemann (1768-1819) til Bjergbygård, Vendsyssel, pastel på papir, sign. Horneman. Lysmål: 55 x 47 cm (68 x 60 cm). Proveniens: Winkel & Magnussen 1935, auktion 187, lot 128.

Lot no: 6139192
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:23
EUR 403
My search agents