12»   Lots per page   43 results List Gallery
Bing & Grøndahl. Platter efter Bertel Thorvaldsen (8)
Bing & Grøndahl. platter efter Bertel Thorvaldsen af bisquit porcelæn, heraf seks små Ø 14,5 cm en med størrelse 29 cm og en stor str 32,5 cm (8)

Lot no: 6207205
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19/05/2022
18:31
Royal Copenhagen. Otte Musselmalet riflet knivstole
Royal Copenhagen. Otte Musselmalet riflet knivstole nr. 135, 1. sortering, (8) Se varenr 6207203

Lot no: 6207202
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19/05/2022
20:23
EUR 564
Thorvald Bindesbøll (1846-1908) für P. Ibsen. Paar 'Skønvirke' Kerzenhalter aus grün glasiertem Ton (2)
Thorvald Bindesbøll (1846-1908) für P. Ibsen. Paar 'Skønvirke', dänischer Jugendstil, Kerzenhalter aus grün glasiertem Ton mit Ornamentik, Modell Nr. 322. Ausführung P. Ipsen, Kopenhagen, mit Stempel von dort. H. 26 cm. Literatur: 'Et keramisk eventyr' von Kathrine Jørgensen und Bente Holst, S. ...

Lot no: 6201913
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19/05/2022
20:32
EUR 537
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Unika fad af glaseret stentøj, 1946
Jais Nielsen (1885-1961) for Royal Copenhagen. Unika fad af glaseret stentøj, i bunden motiv af mand og kvinde i omfavnelse, over dem muligvis Amor. Under bunden sign. 'Jais', mærket med Royal Copenhagens blå bølger og dateret '16-1-46' Ø 31,6 cm. Fremstår med mindre reparation på kant.

Lot no: 6203259
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
20:32
EUR 201
Rørstrand Drejargruppen m.m. Samling keramik bl.a. fad, tekande m.m. (7)
Rørstrand Drejargruppen m.m. Samling keramik bl.a. fad, tekande m.m., bl.a. Rörstrand Drejargruppen vase H. 25 cm, Nymölle Mads Stage fad m/ Tjur & hårrevne Ø 35 cm, Karlslunde Keramik tepotte m/ låg H. 19 cm, kantet keramisk fad utydeligt signeret & m/ rep. 28 x 28 cm, grødfad Ø 31 cm, karaffel ...

Lot no: 6188565
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
21:00
Borowski Glass Studio. Skulptur i form af person, matteret flerfarvet glas
Borowski Glass Studio. Skulptur i form af abstrakt person - kugleformet krop m/ 2 skåle & hat, matteret flerfarvet glas, sign. GSB, H. 37 cm, B. 33 cm. Enkelte brugsspor bl.a. ridser på bagsiden m.m.

Lot no: 6189258
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
20:16
EUR 403
Royal Copenhagen. Otte Musselmalet riflet knivstole nr. 135, 1. sortering, (8) Se varenr 6207202

Lot no: 6207203
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
20:23
EUR 591
Samling krystal brevvægte med diverse motiver (13)

Lot no: 6204222

EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:23
EUR 134
Par krystal lystestager (2)
Par kantede, facetslebne krystal lysestager. Højde: 28 cm. (2)

Lot no: 6204214

20:38
EUR 134
Samling Glas (29)
Samling glas bestående af vaser, skåle og lysestager fra primært Holmegaard, Kosta Boda og Ittala. H 3-25 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6206870
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
10:03
Ymerskåle, glas, 1900-tallets 1. halvdel (6)
Ymerskåle el. tykmælkskåle i klart glas m/ omlagt blå rand, 4 stk. m/ chip el. afstød m.m., 20. Årh. 1. halvdel, Ø 15 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (6)

Lot no: 6209004
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
10:25
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik (3)
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik bestående af to fade Ø. 25,5 - 26 cm samt lågkrukke H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag samt brændingsfejl. (3)

Lot no: 6184329
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:01
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Vase in stoneware
Bode Willumsen 1895-1987 for Royal Copenhagen. Vase in stoneware decorated with sung glaze. Modelled with lizards for handles. Signed with monogram, no. 20125. Top quality. H. 20 cm. Accompanied by base and a lid in patinated and gilded bronze. Produced by Knud Andersen.

Lot no: 6205864
EUR 2,148 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:58
EUR 1,611
Ældre fad
Ældre italiensk? keramik fad med polykrom glasur. Ø 42 cm. Brugsspor, glasur afslag.

Lot no: 6208867
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:12
Samling 'Kirkeplatten' af porcelæn med danske kirker (23)
Samling 'Kirkeplatten', Made in Germany baco: Dekoreret med danske kirker fra år1968 til 1990. (23)

Lot no: 6205336
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:25
Bing & Grøndahl m.m. Teaterbowle, døbefond samt dramsæt (7)
Bing & Grøndahl teaterbowle af porcelæn nr. 1500 / 345 1. sort., H. 10 Ø 27 cm, L. Hjorth døbefond H. 12 cm samt Holmegaard 2010 juleflaske samt 4 dramglas, H. 5,5-19 cm. Enkelte brugsspor. (7)

Lot no: 6206845
17:39
Samling krystalfigurer, lysestager, nøgleringe m.v. (33)
Samling krystal i form af figurer, lysestager i forskellige modeller, nøgleringe m.v. Højde: 3-10.5 cm. (33)

Lot no: 6204231

EUR 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:26
EUR 322
P. Ipsens Enke, L. Hjorth m.m. Samling figurer, vaser m.m. (24)
P. Ipsens Enke, L. Hjorth m.m. Samling figurer, vaser m.m., bl.a. PIE Laurtiz Jensen askefad m/ faun & rep. nr. 263 L. 17 cm, PIE West vase m/ urfugl & chip el. afstød nr. 450 H. 21 cm, L. Hjorth siddende kvinde nr. 573 H. 16 cm, Rosenthal 100 Jahre Tapio Wirkkala 'Tütenvase' m/ chip el. afstød ...

Lot no: 6206162
20:45
Bing & Grøndahl m.m. Samlingvaser m.m. (9)
Bing & Grøndahl m.m. Samlingvaser m.m., bl.a. B&G 340-5249 H. 21 cm, B&G 157 / 682 1. sort. H. 21 cm, Lyngby Porcellæn vase m/ dekor. 1. sort. H. 12 cm, AK Kaiser vase m/ dekor. H. 28 cm, potte m/ hank & dekor. utydeligt stemplet & afstød el. chip i bunden H. 14 cm, majolika potteskjuler m/ ...

Lot no: 6203242
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
08:57
Bing & Grøndahl porcelænsbillede, efter Wilhelm Marstrand
Bing & Grøndahl porcelænsbillede, Christian 4 på 'Trefoldigheden' efter Wilhelm Marstrand. 51/1200. 21 x 30 (42 x 41) cm.

Lot no: 6209825
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:45
Samling af kander og tallerkner m.m. af porcelæn (36)
Eschenbach, Kjøbenhavns Porcellains Maleri, Arabia m.fl. Samling af kander og tallerkner m.m. af porcelæn. (36)

Lot no: 6193249
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:21
Michael Andersen. Lågkrukke af stentøj.
Michael Andersen. Lågkrukke af stentøj. Sign. Michael Andersen bomærke. nr 5054 H. 16 cm. Formgivet i perioden 1945-46.

Lot no: 6208616
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
18:46
EUR 134
Royal Copenhagen og Holmegaard. En samling porcelæn og en potteskjuler af glas (7)
En samling porcelæn fra Royal Copenhagen bestående af: Musselmalet riflet: smørdåse nr. 401 uden låg; låg til smørkande nr. 4, Musselmalet halvblonde: to tallerkener nr. 573, Ø 19,5 cm, underkop nr. 524-703-764, Vase med æbleblomster, H. 23 cm. Endvidere en Holmegaard 'Atlantis' potteskjuler ...

Lot no: 6209242
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:08
En samling ældre glas, karafler, hyacintglas m.m. (9)
En samling ældre glas bestående af fire karafler, H. ekskl. låg 16,5-23 cm, et mundblæst hyacintglas, H. 21,5 cm, to kander (?) i blåt glas, H. 22 cm, en kandisskål i glas med rødt overfang og slibninger og en fluefanger. To karafler med uoriginalt låg, én karaffel uden låg, kandisskålen med et ...

Lot no: 6209122
19:19
Samling Søholm stentøj (17)
Søholm mm. Samling vaser, fade og skåle af stentøj. H, 3-25 cm. Fremstår med brugsspor. (17)

Lot no: 6206849
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
19:25
Bing og Grøndahl. Greenlandic Senery Collection. Platter, 11307 / 621 & 11308 / 621 1. sort. (2)
Bing og Grøndahl. Greenlandic Senery Collection. Platter el. tallerkner af porcelæn, 'Dog Sledge' & 'Polar Bears', 11307 / 621 & 11308 / 621 1. sort., Ø 24 cm. Få brugsspor. (2)

Lot no: 6208320
19:39
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Samling platter m.m. (15)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl m.m. Samling platter m.m., bestående af: RC juleplatter fra 1918 1. sort., 1932 1. sort., 1939 1. sort., 1971 1. sort., 1974-1977 1. sort., alle Ø 18 cm B&G 5 stk. 100 års jubilæums juleplatter 1895-1995 - 1895, 1899, 1930, 1963 & 1968, alle 1. sort. ...

Lot no: 6207514
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
19:41
EUR 87
Royal Copenhagen. Christmas plate, 'Maria med Barnet', from 1908
Royal Copenhagen. Christmas plate in porcelain, decorated with blue under-glaze, from 1908. Motif 'Maria med Barnet' by Christian Thomsen. The first Christmas plate from Royal Copenhagen. Top quality. Ø 15.5 cm. Originations from the closure of the antique shop H. Danielsens Eftf., Copenhagen. ...

Lot no: 6190258
EUR 1,745 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:18
EUR 1,342
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet skrivesæt
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet skrivesæt med underfad. Underfad nr. 127. I. sort. Låg med små afslag (3)

Lot no: 6190427
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
20:41
EUR 201
Royal Copenhagen. To mindeplatter (2)
Royal Copenhagen. To mindeplatter, til minde for Dronning Louises 80 års fødselsdag 1897, samt Christian d. 9.'s 80 års fødselsdag 1898. 1. sort. H. 23,5 cm. Christian d. 9's platte med mindre hårrevne. (2)

Lot no: 6209323
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
20:55
EUR 349
12»
My search agents