Category
Time
Estimate
Showroom
Brand new items
My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   28 results List Gallery
Description Estimate Showroom Closing time Next bid
Samlet porcelæn og fajance. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Aluminia. (Ca. 100 dele)
Samlet porcelæn og fajance. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Aluminia. Fremstår med brugsslitage; enkelte skrammer mm. (Ca. 100 dele)

Lot no: 6149879
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
17:02
EUR 201
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Baca & Tenera (7)
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. 7 dele Baca & Tenera. (7)

Lot no: 6149895
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:01
EUR 121
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte.
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte H. 12 cm, 13 cm og 15. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Lot no: 6123754
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:41
EUR 47
Finske bronze smykker bl.a. Pentti Sarpaneva (7)
Pentti Sarpaneva (1925-1978). Armlænke i bronze med kasselås og sikkerhedskæde L. 20 cm. Samt fingerring str. 53 Ø 16,8 mm. med justerbar størrelse. I original æske. Fire halskæder med vedhæng ligeledes i finsk bronze L. 58-66 cm. Vedhæng Ø 4 cm. og L. 3 - 11 cm. Plakette af sølv medfølger (7)

Lot no: 6148986
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:14
EUR 87
Flemming Siefert. Relieffad af stentøj
Flemming Seifert (1930-). Relieffad af delvist glaseret stentøj. Sign. FS Ø 47 cm

Lot no: 6149743
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
19:22
EUR 40
Bing & Grøndahl m.m. Samling skrivesæt m.m. (38)
Bing & Grøndahl m.m. Samling skrivesæt m.m., bl.a. 3 stk. B&G skrivesæt dekor. m/ blomster / egeløv m.m. - tre bakker med sandbøsse og blækhus uden låg & glasindsats - L. 20-20,5 cm, 2 stk. B&G runde smørkopper på fad m/ låg - det ene m/ chip m.m. - Ø 15 cm, B&G bonbonniere m/ rep. Ø 8,5 cm, B&G ...

Lot no: 6142748
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:25
EUR 81
Fraureuth, Royal Porzellan m.m. Samling blandet keramik / porcelæn (91)
Samling blandet keramik / porcelæn bl.a. Fraureuth oval terring m/ låg L. 40 cm 2 Jasperware platter m/ putto & kvinde L. 19 cm 2 Royal Porzellan vaser m/ blomster nr. 75 / 3 H. 31 cm Heinrich hjemmemalet vase H. 21 cm 2 lågvaser i ældre stil m/ landskabsscenerier m/ personer & chip H. 27 ...

Lot no: 6139898
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:30
EUR 54
Aluminia. Fire Tuborg platketter af fajance. (4)
Aluminia. Fire Tuborg platketter af fajance, bestående af følgende årgange: 1903- 2.stk. 1904-1905. Fremstår med brugsspor, begge årgang 1904 med glasurafslag. (4)

Lot no: 6151042
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:46
EUR 107
Majolica urtepotteskjuler
Majolica skål/urtepotteskjuler dekoreret med engle. H. 25 cm. Ø. 32 cm. Fremstår med brugsspor og flere mindre glasurafslag.

Lot no: 6150318
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:49
EUR 40
Porcelæn, glas, skåle og kopper lagerparti (11)
Porcelæn, glas, skåle m.v.parti fra nedlagt forretning. Alt forekommer i fin tilstand. Fylder 11 banankasser.

Lot no: 6151018
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
20:00
EUR 47
Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Samling vaser og skåle (8)
Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Samling vaser og skåle bestående af: skål m. hummer nr. 3498 (1. sort), to skåle m. krabbe nr. 3131 (en 1 sort., en 2. sort.), vase nr. 343 (1. sort.), vase nr. 654 (1.sort.), vase nr. 3644 (1. sort.), vase nr 1138 2289 (1. sort.) (8)

Lot no: 6149494
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
20:04
EUR 87
Royal. Copenhagen Flora danica skål
Royal Copenhagen. Flora Danica skål nr. 20/3503 af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Ranunculus altaicus L.'. Ø 20,5 cm. 1. sort.

Lot no: 6149484
EUR 671 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
20:04
EUR 537
Samling apotekerflasker (18)
Holmegaard m.fl. Samling apotekerflasker / krukker af glas. H. 8-25 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (18)

Lot no: 6145005
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
20:06
EUR 74
Patrick Nordström. Bordlampe af stentøj
Patrick Nordström. Bordlampe af stentøj med spættet glasur, top monteret Le Klint skærm Stemplet Kgl. P samt monogram for Patrick Nordström 7-9 1920 H. 23 ex fatning. Mindre afslag på fodrand.

Lot no: 6150079
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
20:41
EUR 483
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte.(4)
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte H. 11 cm og 13. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Lot no: 6123758
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/01/2022
20:41
EUR 40
Bing & Grøndahl, Heering Cherry / Brandy karaffel
Bing & Grøndahl, Heering Cherry / Brandy karaffel af porcelæn. H. 25,5 cm. Manglende stykke af korkprop.

Lot no: 6151139
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
11:30
EUR 81
Ege Porcelæn. Europamestre 1992 Det Danske Landshold platte nr. 49
Ege Porcelæn. Europamestre 1992 Det Danske Landshold DANMARK - TYSKLAND 2-0 nr. 49 platte af porcelæn, 1. sort., Ø 24 cm. Æske medfølger.

Lot no: 6125344
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
17:19
EUR 201
Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur (2)
Herman A. Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur. Fremstillet hos Kähler, sign. i bund HAK. Ø. 31 cm. H. 15 cm.

Lot no: 6141521
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/01/2022
18:56
EUR 134
Royal Copenhagen riflet musselmalet blækhus (3)
Royal Copenhagen riflet musselmalet blækhus med underbakke 22 x 15 cm., blæk- og sandbeholder samt låg. 1. sort. Fremstår med smuds samt et låg med afslag. (3)

Lot no: 6150508
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
19:20
EUR 54
Duralex, Bodum m.m. Samling glas bl.a. skåle, asietter, vase m.m. (66)
Duralex, Bodum m.m. Samling glas bl.a. skåle, asietter, vase m.m., bl.a. 9 ovale asietter af presset glas L. 26 cm, 4 skåle bl.a. Bodum m.m. Ø 15-26 cm, bowle m/ låg H. 25 cm, kandisskål på høj fod m/ låg H. 23 cm, bonbonniere H. 16 cm, 6 skåle Ø 12-16 cm, 3 vaser H. 16-21 cm, 8 dessertglas el. ...

Lot no: 6148844
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
19:36
EUR 40
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil (2)
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil med indsatser i kraftigt glas. Stemplet Ax.S. 830. H. 14 cm. Samlet vægt uden glasindsatser ca. 1050 gram (2)

Lot no: 6125199
EUR 1,074 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/01/2022
20:36
EUR 805
Samling bornholmske keramikrelieffer (10)
Samling bornholmske keramikrelieffer fra 1970'erne bestående af Søholm sign Simon nr. 3540, 3544, 3545, 3553, Noom nr. 3558, 3570. Tredelt reliet sign Waldorff Svaneke, Michael Andersen kande nr.5 995, Webelacker Kande, Stentøjs fad sign PF. (10)

Lot no: 6148365
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
20:39
EUR 128
Bing og Grøndahl m.m. Samling løvekander / chokoladekander m.m., 1800 / 1900-tallet (16)
Bing og Grøndahl m.m. Samling løvekander / chokoladekander m.m., af porcelæn, dekoreret m/ blomster / bladværk & guld, 10 stk. B&G kander + 2 stk. B&G kande m/ indvendig chip m.m. - 7 stk. m/ låg samt 4 stk. kander m/ låg bl.a. KPM Germany m.m. - 2 stk. m/ chip, 19. / 20. Årh., H. 17-27 cm. ...

Lot no: 6142718
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
20:46
EUR 107
Søholm. Fem vægrelieffer af stentøj (5)
Søholm. Fem vægrelieffer af glaseret samt delvist glaseret stentøj. L. 18-23 H. 18 -20 cm. Fremstår med enkelte mindre afslag. (5)

Lot no: 6151177
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
21:09
EUR 87
Salvador Dali efter. Fem 'Spanische Impressionen', keramiske fliser (5)
Salvador Dali (1904 - 1989) efter. Fem 'Spanische Impressionen' keramiske fliser. 20 x 20 cm. Indrammet.

Lot no: 6152334
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/01/2022
16:09
EUR 47
Samling glas. Holmegård, Riihiminen, glaskugler mm (10)
Samling glas. Holmegård, Riihiminen, glaskugler mm. H. 7 til 23 cm. Brugsspor og ridser samt 3 vaser med afslag. (10)

Lot no: 6151257
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2022
18:03
EUR 40
Antik visitkortopsats med opalineglas
Antik visitkortopsats af opalineglas med grøn kant på stel af sølvplet. 1890'erne.

Lot no: 6149958
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 30/01/2022
18:33
EUR 40
Royal Copenhagen. Tre mindeplatter (3)
Royal Copenhagen. Mindeplatte 'Ledet er af lave 1919'. Ø 25,5 cm. Royal Copenhagen Valdemarsplatte, Dannebrog 750 år ' 1219 - 15 JUNI - 1969'. Ø 20,5 cm. Royal Copenhagen. Mindeplatte 'MR MCMXXI' i anledning af Prinsesse margrethe og René af Bourbon Parma´s bryllup 1921. Ø 18 cm. Alle tre ...

Lot no: 6150800
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 31/01/2022
19:30
EUR 40
My search agents