12345...7»   Lots per page   199 results ListGallery
Ubekendt kunstner. Lille dreng og pige med hund
Ubekendt kunstner. Lille dreng og pige med hund. Olie på lærred. Usign. 91 x 68 cm. (102 x 80). Fremstår med lille afskalning og hul i lærredet.

Lot no: 5811838
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
12:32
Skelet i patineret bronze
Siddende skelet af nyere dato inspireret efter Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Signeret Milo. Højde 25 cm. Modelfoto

Lot no: 5664156

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
15:16
Kurt Hansen. 'Med veninderne på tur'
Kurt Hansen (f. 1955). 'Med veninderne på tur', olie på lærred, sign. Kurt '17. 100 x 80 cm (104 x 84 cm).

Lot no: 5793571
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
15:41
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze på rund sokkel af marmor, i form af dansende kvinde. Sign. Juno. Mrk. Bronze, Garanti, Paris, J.B. Deposee. H. 42 cm.

Lot no: 5599383

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
15:56
Jesus figur af bronze
Jesus figur af bronze h. 30 cm. Mrk. Bronze garanti Paris, J.B.Deposee sign. J.Barre

Lot no: 5704519

EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
16:16
Hund af kunstmateriale forestillende en Bull Terrier
Hund af kunstmateriale forestillende en Bull Terrier, naturlig størrelse. H. 82 L.115 cm. Dekoreret med farver samt halsbånd, lakeret med vejrbestandig autolak,

Lot no: 5644403

16:46
Bronzeskulptur forestillende Justitia
Figur i patineret bronze monteret på rund marmorfod forestillende Justitia retfærdighedens gudinde i romersk mytologi. Sign. Mayer h. 33 cm. Modelfoto

Lot no: 5665992

EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
18:16
Bronzeskulptur forstillende hunløve
Figur i patineret bronze forstillende hunløve, monteret på stand i sortbroget marmor h. 20 cm L. 65 cm.

Lot no: 5479430

EUR 725 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
18:17
Birger Lindahl. Motiv fra Aalborghallen, oliekridt på papir
Birger Lindahl. Motiv fra Aalborghallen, oliekridt på papir, sign. VIVA-92, 65 x 87 cm. (90 x 108 cm). (cd)

Lot no: 5797094
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
18:20
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde monteret på sokkel i marmor h. 22 cm

Lot no: 5666494

19:17
Antoni Adamski cd. Komposition
Komposition af Antoni Adamski f. 1955. Akryl på lærred. sign. Mål H. 120 x 180 cm. Se kunstprofil her: https://www.lauritz.com/da/auktion/antoni-adamski-cd-komposition-med-model/i5732134/

Lot no: 5732134
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
19:20
EUR 94
Carsten Sardorf Dahl. Komposition.' De elskende '. Pastel på papir.
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet 'de elskende.'. Pastel på papir. Sign. samt dateret 2018. Indrammet bag glas og passepartout.31 x 30,5 (44 x 43,5) cm.

Lot no: 5688700
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:37
Carsten Sardorf Dahl. Komposition, Gule Blomster'. Pastel på papir.
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet Gule blomster.'. Pastel på papir. Sign. samt dateret 2019. Indrammet bag glas og passepartout.30 x 30 (41 x 41) cm.

Lot no: 5688705
EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:38
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af delvis patineret bronze. Sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee, H.29 cm inkl sokkel. Modelfoto

Lot no: 5737067

19:38
Komposition af Antoni Adamski f. 1955. Akryl på lærred. sign. Mål H. 120 x 160 cm. Se kunstnerprofil her

Lot no: 5761250
EUR 510 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
19:42
Hans Degner. Abstrakt komposition, akryl på lærred.
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 150 x 100 cm. Signeret på bagsiden

Lot no: 5670256
19:43
Bronzefigur af ung kvinde
Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 20 cm Ø18 cm. Monteret på rund sokkel af sort marmor. Sign. J. Patoue. Modelfoto

Lot no: 5653886

EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
20:15
Pia Birgitte Stenderup. Figurkomposition
Pia Birgitte Stenderup (f. 1968). Figurkomposition, akryl på lærred, sign. PB. 120 x 40 cm. Uden ramme.

Lot no: 5625737
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:17
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Marchi h. 20 cm. (lille afslag på sokkel)

Lot no: 5480694

EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
20:34
Hans Degner. Akryl på lærred.
Komposition. Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 100 x 100 cm. Signeret på bagsiden

Lot no: 5734286
20:45
Edvin Ollers, opstillinger (4)
Edvin Ollers (1888-1959), opstillinger, olie på plade / 1 på lærred, sign. E. Ollers, mål med ramme 42x47 cm. 43x52 cm. 38x45 cm. 43x82 cm. (4)

Lot no: 5811642
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
11:50
Helle Baslund, komposition (cd)
Helle Baslund f. 1955, komposition, indrammet mixed-media på papir, sign. i bly Helle Baslund-96, 76x64 cm. (88x73 cm).

Lot no: 5814222
12:23
Ubekendt kunstner, figurkompositioner (2)
Ubekendt kunstner, figurkompositioner, olie på plade, ene sign, 44,5x31,5 cm. (49x35 cm). 120x50 cm. (127x57 cm). (2)

Lot no: 5811657
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
12:40
Evi Apostolou, komposition 'Lost in a red dream, akryl og olie på lærred
Evi Apostolou f.1977. Komposition, akryl og olie på lærred, signeret og dateret 2018. H.30 x 70 cm. UR.Læs mere om kunstneren her.Instagram @evi_apostolou www.eviapostolou.com

Lot no: 5814152
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
13:22
Kaspar Nymark Nielsen, komposition, akryl på lærred
Kaspar Nymark Nielsen f.1985. Komposition, akryl på lærred, signeret. H.50 x 50 cm. UR.

Lot no: 5772341
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
14:54
Klaus Dieter Güldner. Ohne Titel.
Klaus-Dieter Güldner (1940 - 2020 Berlin). Ohne Titel. 2001. Acryl auf Leinwand. Maße ca. 105 x 105 cm. Güldner lebte als freischaffende Künstler in Berlin.

Lot no: 5722782
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
15:27
Evi Apostolou, komposition, akryl på lærred
Evi Apostolou f.1977. Komposition, akryl på lærred, signeret og dateret 2020. H.80 x 60 cm. UR.Læs mere om kunstneren her.Instagram @evi_apostolou www.eviapostolou.com

Lot no: 5814155
15:46
Klaus Dieter Güldner. Rota grün.
Klaus-Dieter Güldner (1940 - 2020 Berlin). Rota grün. 2003. Acryl auf Leinwand. Maße ca. 125 x125 cm. Güldner lebte als freischaffende Künstler in Berlin.

Lot no: 5722817
16:27
Figur af patineret bronze, mor med barn.
Figur af patineret bronze i form af mor med barn, sign. Milo på siden. Monteret på sokkel af marmoreret marmor h. 12 cm

Lot no: 5792717

EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
16:47

Lot no: 5655918

EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
17:32
12345...7»