My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   6 results List Gallery
Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv med 25 flusser, 1800-tallet
Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, prydet med graveringer samt 25 røde flusser, ovale cartoucher med folie og bemalet buket samt initialer og årstal 1853, ligeknækket korpus, indvendigt forgyldt, i siderne tvedelt samt asymmetriske hanke, hvælvet fod med i bunden ...

Lot no: 6150751
EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
17:55
EUR 201
Samling pletsølv
Samling pletsølv bestående af bestik, stager, kander mm. Brugsspor. Samlet vægt ca 9 kg.

Lot no: 6129582
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
19:36
EUR 101
Plata Fina. Ovalt fad m/ gravering af sølv
Plata Fina. Ovalt fad m/ gravering af sølv, stemplet Plata Fina 0900 Hecho Amano, L. 42 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor. Vægt ca. 933 gr.

Lot no: 6142735
EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
20:17
EUR 228
Holmegaard isspand med sterling sølv hank,
Holmegaard isspand med sterling sølv hank, kumme af kraftigt blåt glas, greb af sterlingsølv, Art decco dekoration. Stempet Sterling, Denmark, H. med hanke 23 cm,

Lot no: 6149955
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 30/01/2022
18:34
Georg Jensen. Brevåbner af sterlingsølv dessin nr. 198 og pudderdåse dessin nr 150B (2)
Georg Jensen. Brevåbner af sterlingsølv, dessin nr. 198 og pudderdåse, dessin nr 150B. Brevåbner, L. 11,5 cm. Pudderdåse diam. 5,0 cm. Stemplet GJ (1930-1945) Samlet vægt 73 g. (2)

Lot no: 6146160
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/01/2022
17:57
A. Michelsen. Cocktailmixer, 'Kasketten',
A. Michelsen. Cocktailmixer, 'Kasketten', af glas med montering af sterlingsølv. Designet af Ole Hagen. Med cocktailske ligeledes fra Michelsen af sterlingsølv H. 22 cm. Ske 29 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6151927
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 31/01/2022
20:34
My search agents