Lots per page   6 results List Gallery
Kaffekande i ligeknækket sølv, Norge
Stor ligeknækket kaffekande i sølv, norsk. Sølvmærker, årstal- og månedstempler. Stemplet 1860, Tostrup for J. Tostrup, Indgraveringer i bunden. Blomsterstanden på kaffekandens gæk sidder løst. H. 23 cm Vægt: 1196 gram. Fremstår i brugsrelateret tilstand

Lot no: 6200687
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:19
EUR 456
Gran & Laglye , m.fl. To dækketallerkner af sølv (2)
Gran & Laglye , m.fl. To dækketallerkner af sølv. Ø: 27-28 cm. Begge med graveringer. Samlet vægt: 890 gr.

Lot no: 6186225
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
EUR 349
Omansk brevkniv i sterlingsølv, 148 gram
Brevkniv i sølv fra Oman med mønster, L. 28 cm. Vægt 148 gram. Stemplet 924/ Oman mm. Fremstår med trykmærke på klinge.

Lot no: 6207891
EUR 134 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
21:35
Sølv kagefad . Engelsk sterling sølv 1800-tallet
Sølv kagefad / firkantet salver. Engelsk med opkant, drevet med svungne kæmninger og gadroneringer. Gorhams sterlingsølv, stemplet for perioden 1863-1890. Stempler for Gorhams, Sterling samt 12 In. Vægt 1160 gram. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6207656
EUR 698 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
20:01
EUR 537
Otte dåbstallerkner af stål og pletsølv (8)
Otte dåbstallerkner af stål og pletsølv. Heraf to af dybetallerkner. Ø. 18-18,5 cm. Enkelte ridser. (8) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Lot no: 6185928

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
12:48
A. Michelsen. Et par dækketallerkener af sterling sølv. (2)
A. Michelsen. Et par dækketallerkener af sterlingsølv, ligeknækket fane med svungen og profileret kant. Ø. 27,5 cm. Københavnerstemplet, anno 1939-1940 samt Michelsen 925 S. Samlet vægt: ca. 1270 gram. Fremstår med brugsspor, heraf ridser. (2)

Lot no: 6176310
EUR 859 DK, Kolding, Platinvej 25/05/2022
15:25
EUR 671
My search agents