Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Silver såskanna London 1902
SÅSKANNA, sterlingsilver, Charles Stuart Haris, London 1902, vikt 420 g
Lot no: 5592209
EUR 250 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
13:18:00
Silver fat på fot Birmingham 1885
FAT PÅ FOT, sterlingsilver, Elkington & Co (Frederick Elkington) Birmingham 1885, vikt 648 g
Lot no: 5592226
EUR 400 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
14:04:00
Silver skål på fot Sheffild 1909
SKÅL PÅ FOT, sterlingsilver, Levesley Brothers (Thomas Levesley) Sheffield 1909, vikt 546 g
Lot no: 5592270
15:46:00
Silver
SILVER, 4 dlr, bestående av: bricka, CG Hallberg, Stockholm 1944, pokal, CG hallberg, otydlig årsbokstav, sockerslev, stämplad GRL, 1909, vas/kanna, sterlingsilver, oidentifierad mästarstämpel ANS, 1954, total vikt ca 1117 g
Lot no: 5592286
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
16:30:00
Indisk silverskål
SKÅL, silver, diameter 19 cm, höjd 11 cm, vikt ca 495 g.
Lot no: 5592303
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
17:16:00
Dosa silver
DOSA, silver, ställvis spår av förgyllning, E. Gustaf Hellström, Södertälje 1843, lock med infälld medalj, Sophia Albertina Princeps Sveciae, 5,5x6,5 cm, vikt ca 116 g
Lot no: 5592314
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
17:38:00
Senapskar silver
SENAPSKAR, silver, Joachim Flodin, Stockholm 1815, uppsvängda hänklar, invändigt med förgyllning, kvadratisk fotplatta, lock med dekor av vindruvsklasar samt vinblad, höjd inkl. knopp 14 cm, SENAPSSKED, silver, ställvis med spår av förgyllning, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1817, längd 13 cm, total vikt ca 159 g
Lot no: 5592316
17:42:00
Silver bricka London 1899
BRICKA PÅ PÅ FÖTTER, sterlingsilver, London 1899, diameter 31 cm, vikt 1110 g
Lot no: 5592322
EUR 600 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
18:04:00
Georg Jensen. Glasbakke, to pengeclips og to servietringe af sterlingsølv (5)
Georg Jensen. Fem dele af sterlingsølv bestående af: Glasbakke, dessin 41A, Ø 8,4 cm, fra perioden 1915-30. Par pengeclips, dessin 267, Ø 5,2 cm, efter 1945. Samt par servietringe, dessin 22C, L. 4,0 cm, fra perioderne 1930-45 og efter 1945. Samlet vægt: 112 g. (5)
Lot no: 5585582
EUR 322 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
18:30:00
EUR 268
Georg Jensen, Smithy kuglepen i hammerslået sterling sølv
Georg Jensen kuglepen udført i hammerslaet sterling sølv, Georg Jensen bort, samt GJ logo i sort emalje i top. Ligger i org. æske. Vejl. udsalgspris er 8.190,-. Fremstår ubrugt.
Lot no: 5545974
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:20:00
EUR 114
Konvolut diverse, versilberte Objekte (30)
Konvolut diverse, versilberte Objekte, bestehend aus: 1 große Fußschale, 12 Teller, 1 Zuckerdose, 2 Teller mit floralem Motiv, 10 Besteckteile, 1 WMF Ikona, 2 Deckeldosen, 1 Gefäß, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Lot no: 5581781
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:52:00
Georg Jensen. To etuier/pudderdåser af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. To etuier/pudderdåser af sterlingsølv, den ene prydet med stiliserede blomster og dyr, dessin nr. 231 (bogstav ?) og 277. Ø. ca. 6,5 og 7,9 cm. Samlet vægt: ca. 157,7 gr. Fremstår med brugsspor, graveringer på bagsider, det ene etui med spejl, det andet med rester efter indvendig ...
Lot no: 5591999
EUR 128 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:06:00
Konvolut versilbertes Besteck, ca.: 15 kg
Konvolut versilbertes Besteck, diverse Teile, teils angelaufen, Gewicht ca.: 15 kg, (ohne Messer), Gewicht mit Messer ca.: 18 kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5581774
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:15:00
EUR 160
Kaffeservis silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, AG Dufva Stockholm 1919, kannans höjd ca 29 cm, total vikt ca 1246 g
Lot no: 5592437
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
20:33:00
Sigurd Persson vas
SIGURD PERSSON, vas, sterlingsilver, Stockholm 1991, cylindrisk, utsvängd vid foten, höjd 21,7 cm, vikt 258 g
Lot no: 5592507
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
21:43:00
Skål och bägare
SKÅL, BÄGARE, silver, bägare CG Hallberg Stockholm 1927, höjd ca 8-20,5 cm, vikt ca 370 g
Lot no: 5593338
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
10:10:00
Svante Thomson Kaffekanna silver
KAFFEKANNA, silver, nyrokoko, Svante Thomson, Malmö (mästare 1852-1858), på 4 volutformade tassar, lockknopp i form av fågel,1857, höjd ca 28 cm, vikt ca 822 gram
Lot no: 5593351
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/02/2020
10:36:00
Ostrongafflar i silver
OSTRONGAFFLAR (6) i silver, sekelskift, stämplade Minerva, Paris, handtagen i vit bakelit, längd ca 14,5 cm
Lot no: 5593356
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
11:02:00
Saltkar ett par silver
SALTKAR, ett par, Schweiz, silver 800, 1900-tal, med blå glasinsats samt sked i silver, märkt Buchler, höjd ca 4, längd 7,5 cm, vikt ex glas 93 g
Lot no: 5593376
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
11:42:00
GAB skål i silver
SKÅL, på fötter, silver, GAB, Stockholm 1928, höjd ca 9 cm, vikt ca 220 gram
Lot no: 5593432
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/02/2020
14:22:00
Brosch silver jugend
BROSCH, silver (925), 1900-talets början, jugend / art noveau, Gebr. Loorbach, i form av kvinnohuvud, ca 4x3 cm vikt ca 10 g
Lot no: 5593497
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
17:14:00
Moccakanna silver
MOCCAKANNA, silver, nyrokoko, Tyskland 1800-talets slut, höjd 16 cm, vikt ca 336 g
Lot no: 5593508
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
17:36:00
Tekanna och gräddkanna i silver
TEKANNA och GRÄDDKANNA, silver, oidentfierade stämplar, tekanna, silver tolvlödigt, med handtag i svärtat trä, gräddkanna kaskformad och med uppsvängd hänkel, fot med prickgravyr; I.E.v.H. 1809, höjd ca 13,5- 16 cm
Lot no: 5593540
19:08:00
Saltkar silver Paris
SALTKAR i silver, Paris, stämplade, höjd ca 16, längd ca 18 cm, vikt ca 79 g
Lot no: 5593545
19:18:00
Salt- och Pepparkar Skål Svampdosa silver
SALT- OCH PEPPARKAR, silver, SKÅL, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1920, brätte med ciselerad floral dekor, SVAMPDOSA, silver, 1700-tal, locket med dekor av blomma, otydliga stämplar, totalvikt 221,1 g
Lot no: 5593554
19:36:00
Gustaf Möllenborg gräddkanna
GUSTAF MÖLLENBORG, gräddkanna, silver, Stockholm 1862, dirven i åtta pass, höjd 14 cm, vikt 133,6 g
Lot no: 5593569
20:06:00
Servis silver
TE-/KAFFESERVIS, 1900-talets början, silver 800, Tyskland, 4 delar, bestående av kaffekanna, tekanna, gräddkanna samt sockerskål, bård med rosor, lockknoppar i form av pinjekottar, delvis förgyllda insidor, höjd ca 10,5-21,5 cm, total vikt ca 1593 g
Lot no: 5593572
EUR 570 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
20:12:00
Saltkar
SALTKAR, 1 par, silver, blå glasinsatser, dekor av storkar, 1900-talets början, otydliga stämplar, höjd ca 10 cm
Lot no: 5593583
20:34:00
Johan Rohde cigarrskrin
JOHAN ROHDE, cigarrskrin, silver, inredning i trä, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932, nr 329, längd 13 cm, vikt 394 g
Lot no: 5593601
EUR 1,426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
21:10:00
W.A. Bolin skål på kulfötter
W.A. BOLIN, skål på kulfötter, silver, Stockholm 1931, diameter 10 cm, vikt 67,1 g
Lot no: 5593621
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
21:50:00
12»