Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3  >> ListGallery Lots per page
Bricka silver Italien
BRICKA, silver 800/1000, Italien 1900-talets mitt, rektangulär, dekor av bladfris, två bladdekorerade handtag, längd inkl. handtag 57 cm, bredd 33 cm, vikt ca 1800 g
Lot no: 5307594
EUR 629 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/04/2019
11:45:00
Parti silver
PARTI SILVER, 3 dlr, varav 1 rysk stämplad 1844, 1 svensk stämplad 1959 Argentum N Hj Mattsson Silververk, samt. 1 italiensk stämplad Missiaglia, Venedig, bestående av 1 kopp samt. 2 skålar, koppen invändigt förgylld, total vikt ca 245 g
Lot no: 5307600
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
12:09:00
Uppläggningsfat silver 1926
C. G. HALLBERG, uppläggningsfat, silver, Stockholm 1926, runt, profilerad kant, diameter 39,5 cm, vikt ca 1090 g
Lot no: 5307603
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/04/2019
12:18:00
Vas silver C. G. Hallberg 1928
C. G. HALLBERG, vas, silver, Stockholm 1928, slät, godronnerad fotkant, höjd 17 cm, vikt 225 g
Lot no: 5307618
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/04/2019
13:09:00
Silver, gräddkanna och sockerskål
ERIC LÖFMAN, gräddkanna och sockerskål, silver, MGAB, Uppsala 1973, handarbete, hamrad dekor, höjd ca 6 cm
Lot no: 5307632
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22/04/2019
14:00:00
Kaffeservis 3 delar silver 1883-84
FRANS HOLM & Co., kaffeservis, 3 delar, Göteborg 1883-4, fornnordisk stil, dekor av drakslingor och pip i form av drakhuvud, kaffekannans höjd 27,5 cm, vikt ca 1190 g
Lot no: 5307634
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/04/2019
14:06:00
Sønderjysk samlebog med beslag af sølv dekoreret med flusser.
Sønderjysk salmebog med beslag af sølv, København 1837 'Evangelisk-christelig Psalmebog til Brug ved Kirke- og Huus-Andagt', sønderjysk salmebog, København: Det Kongelige Vajsenhuses Forlag 1837. Hel læder indbinding med guldtrykt dekoration med blomster og bladværk, beslag af sølv dekoreret med...
Lot no: 5297018
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
15:07:00
EUR 322
Matskedar 1800-tal silver
MATSKEDAR, (12 st), 4+3 lika+5 udda, silver, varav 9 st modell Gammalfransk/snäck, längd 21,5-22 cm, vikt 750 g
Lot no: 5307662
15:36:00
Engelskt silver
SILVER, 7 dlr, senapskanna och kryddset, silver med insatser i blått glas, Birmingham 1891-1932, höjd ca 2.5-7 cm
Lot no: 5307689
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22/04/2019
17:09:00
Pralinenschale und Zuckerzange (2)
Pralinenschale im Stil des Rokoko, durchbrochen gearbeitet, verziert mit Putten. Maße ca.: 12,5 x 11 cm. Zuckerzange in der Form von Vogelklauen. Länge ca.: 9 cm. Beide Gegenstände sind aus 800 Silber gefertigt (punziert). Das Gesamtgewicht beträgt ca.: 91 g. (2)
Lot no: 5301572
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
17:55:00
Punschmuggar silver
PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, vikt ca 245 g
Lot no: 5307715
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22/04/2019
18:33:00
Englischer Jugendstil Spiegel, Birmingham
Englischer Jugendstil Spiegel, Birmingham, gefertigt aus Silber (punziert), mit Jahresbuchstabe: 'E', der Korpus verziert mit Blumen und organischem Ornament. Maße ca.: 23 x 23 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5278589
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
18:55:00
EUR 75
Paar runde Objekte aus dem Nachlass von Professor Friedrich Becker (2)
Paar runde Objekte aus dem Nachlass von Professor Friedrich Becker, gefertigt aus Metall, versilbert, auf dem Korpus bezeichnet: 'B' und '90'. Maße ca.: D. 9-27 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teils angelaufen. (2)
Lot no: 5298608
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
19:20:00
Konvolut Besteck, u.a POTT, teils nach einem Entwurf von Profesor Friedrich Becker (22)
Konvolut Besteck, u.a POTT, teils nach einem Entwurf von Professor Friedrich Becker, versilbert, aus dem Nachlass von Professor Becker, bestehend aus: 5 Löffel, 12 Jahreslöffel, 1 Teelöffel, 2 Zangen, 1 Gabel, 1 Suppenlöffel, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (22)
Lot no: 5268683
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
20:08:00
EUR 200
Fad på fod - opstats af pletsølv
Fad på fod - opstats af pletsølv gennembrudt dekoration. H 13 cm. L 58 cm. B 37 cm. med brugsspor.
Lot no: 5307837
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22/04/2019
20:21:00
Maraboupokalen Borgila
VAS, sterlingsilver, Borgila Stockholm 1963, "Maraboupokalen", invändigt förgylld, höjd 16 cm, vikt ca 403 g
Lot no: 5308985
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/04/2019
11:02:00
Supkalk Lorenz Georg Weis silver
LORENZ GEORG WEIS (verksam 1791-1829), supkalk, silver, stämplad Norrköping, höjd 13,5 cm
Lot no: 5309010
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/04/2019
12:02:00
Tumlare och punschkopp silver
TUMLARE, silver, Erik Regnman (verksam Söderhamn 1820-1836), PUNSCHKOPP, silver, Anders Ulfsberg (verksam Nyköping 1762-1805), höjd 3-4,5 cm
Lot no: 5309055
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/04/2019
13:40:00
Silverföremål
SOCKERSKRIN, BÄGARE, GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, silver, 1800/1900-tal, totalvikt ca 557 g, höjd ca 5-14 cm
Lot no: 5309086
14:50:00
Fat Borgila
FAT, sterlingsilver, Borgila Stockholm, diameter ca 19 cm, vikt ca 540 g
Lot no: 5309106
15:38:00
Björn Engo tallrikar
BJÖRN ENGO, Norge, 3 delar, tallrikar, emaljerad koppar, 1950/60-tal, diam 14-18 cm.
Lot no: 5309140
17:02:00
Punschkopp silver
PEHR BLOMMERT (verksam 1810-1821(1833)), punschkopp, silver, graverad bladdekor, invändigt förgylld, stämplad Gävle 1829, höjd 5,5 cm
Lot no: 5309143
17:08:00
Daniel Hedberg supkalk silver
DANIEL HEDBERG (verksam 1818-1849), supkalk, silver, graverad dekor, på gallerkantsfot, höjd 8,5 cm
Lot no: 5309144
17:10:00
Brevkniv med hund og brevkniveskaft med hest, begge i sølv (2)
Brevkniv med skaft udformet som en hund i sølv samt et brevkniveskaft udformet som hest ligeledes i sølv. L. brevkniven 22,5 cm. Samlet vægt inkl. andet metal ca. 108 g. Brugsspor, afskalning på knivsblad. (2)
Lot no: 5308367
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/04/2019
19:47:00
Skål i silver
SKÅL (2) i silver samt slev, skålen C G Hallberg, sleven från 1800-talets slut, skålens höjd ca 12, diameter 23 cm, slevens längd ca 42 cm, skålens vikt ca 600 g
Lot no: 5309238
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/04/2019
20:34:00
Snusdosa och vas silver
SNUSDOSA, VAS, silver, 1800-tal, vasen stämplad Gustaf Otto Sjöberg Falun 1811, höjd 7,5 cm
Lot no: 5309256
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/04/2019
21:10:00
bägare silver S:t Petersburg 1820-tal
BÄGARE, silver, Carl Bojanowski, S:t Petersburg 1820-tal, närmast cylindrisk, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt 127g
Lot no: 5310141
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
11:02:00
Bricka
BRICKA med hänklar, silver, otydliga stämplar, graverad dekor, längd ca 73 cm, vikt ca 2529 g
Lot no: 5310242
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:36:00
Vas Hallberg
CG HALLBERG, vas, silver, Stockholm 1951, barockstil, driven dekor, kulfötter, höjd ca 17, vikt ca 396 g
Lot no: 5310288
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:16:00
Pokaler silver
POKALER, 4+4 st., silver, invändigt förgyllda, C.G. Hallberg, 1920-/30-tal, höjd ca 12 resp. 9 cm, vikt ca 500 g
Lot no: 5310325
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/04/2019
17:34:00
 1 2 3  >>