My search agents   Save list   Create search agent
12345...27»   Lots per page   792 results List Gallery
Ubekendt maler. 'Det fantastiske land'
Ubekendt maler. 'Det fantastiske land'. Akryl og gouache på papir. Sign. monogram KAL. Lysmål 39 x 56 cm. (53 x 70). Bemærk teksten ændret.

Lot no: 6150453
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
12:27
Per Eli. Komposition
Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 120 x 50 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kunst

Lot no: 6149511
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
12:27
EUR 671
Alf Pedersen. Mixed Media. 'Kim Larsen'. 75 x 75 cm.
Alf Pedersen f. 1973. Komposition. 'Kim Larsen' Mixed Media på lærred, sign. Alf P. 70 x 70 cm. (75 x 75).

Lot no: 6091984
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
12:54
EUR 403
Lars Kliim. Hvide roser i vase
Lars Kliim (1881-1942). Hvide roser i vase. Olie på lærred. Sign. Lars Kliim 26. 43 x 33 cm. (51 x 41). Fremstår med retouchering samt lap på bagsiden.

Lot no: 6150787
13:24
Arne Haugen Sørensen, Komposition, akvatinte i farver
Arne Haugen Sørensen: Komposition. Akvatinte i farver. Signeret (monogramform) i bly, samt dateret 2005. Nr. 161 / 250. 50 x 39 cm. trykmål (78 x 58 cm.) Enkelte lette håndteringsfolder ved kant.

Lot no: 6149921
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
13:28
Stor bronzefigur af ung kvinde
Stor figur i patineret bronze iform af stående ung kvinde monteret på rund sokkel af sortbroget marmor h. 77 cm. Kopi efter Pitta Luga. Af nyere dato. Modelfoto

Lot no: 6060336

EUR 832 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
13:29
EUR 644
Dansk maler. Landskab med gående kvinde i forgrunden
Dansk maler. Landskab med gående kvinde i forgrunden. Olie på lærred. Usign. 43 x 72 cm. (51 x 80). På blændrammen betegnet V. Kyhn. Fremstår med retoucheringer, lærredet er rentoileret.

Lot no: 6148398
13:52
Bronzefigur af ung kvinde
Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 20 cm Ø18 cm. Monteret på rund sokkel af sort marmor. Sign. J. Patoue. Modelfoto

Lot no: 6119744

EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
13:55
EUR 215
Sigurd Valdemar Lønholdt. Skovparti, fra Lohals. (cd)
Sigurd Valdemar Lønholdt (1910-2001). Skovparti, fra Lohals. Olie på lærred. Sign. monogram SVL., samt sign. og dateret på bagsiden S. V. Lønholdt, Lohals 45. 45 x 60 cm. (52 x 67). Fremstår med lap på bagsiden.

Lot no: 6150789
13:59
Tomas Ribera Roig. Parti fra Cantina Puerto. (cd)
Tomas Ribera Roig. (1922-). Parti fra Cantina Puerto. Olie på lærred. Sign. på bagsiden T. Ribera 1961. 60 x 72 cm. (73 x 85). Fremstår med afskalninger.

Lot no: 6150794
14:09
Bronzeskulptur, Frihedsgudinden
Bronzeskulptur forestillende Frihedsgudinden i patineret bronze monteret på sokkel af lys broget marmor. Sign. på basen h. 60 cm. Modelfoto

Lot no: 6031555

EUR 752 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
14:11
EUR 591
Dea Trier Mørch. Litografi, 'Vinterbarn'
Dea Trier Mørch (1941-2001): Litografi, 'Vinterbarn'. Signeret i bly 'DEA'. Nr. 57/100 , 1977. 26 x 16 cm. (47 x 37 cm.)

Lot no: 6149919
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
14:25
EUR 510
Skulptur af bronze i form af Panda.
Skulptur af patineret bronze i form af siddende Panda, monteret på sokkel af marmor H. 14 cm. L 13 cm. Modelfoto

Lot no: 6074190

EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
14:27
EUR 161
Hans Degner. Akryl på plade. Komposition.
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på plade 94 x 123 cm. Signeret på bagsiden

Lot no: 6136687
14:29
Myron skulptur efter. Discos kaster af patineret bronze
Myron skulptur efter. Discos kaster af patineret bronze på sokkel af marmor h. 38 cm.

Lot no: 5967149

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
14:43
EUR 322
Stor bronzeskulptur forestillende Amor
Stor bronzeskulptur forestillende Amor monteret på rund sokkel af mørk marmor. H. 70 cm. Kopi efter Auguste Moreau

Lot no: 6109644

EUR 779 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
14:59
EUR 617
Yelva Vermehren. Parti fra baggård på Christianshavn. cd
Yelva Vermehren (1878-1980). Parti fra baggård på Christianshavn. Olie på lærred. Sign.: 'Vermehren'. 65 x 62 (78 x 75) cm.

Lot no: 6151003
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:12
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze på sokkel h. 17 cm L.30 cm

Lot no: 6119768
EUR 510 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
15:15
EUR 403
Hans Degner, akryl på lærred, komposition
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 80 x 177 cm. Signeret på bagsiden.

Lot no: 6143031
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
15:30
Holger Cornelius Larsen, kvindeportræt, olie på lærred
Holger Cornelius Larsen 20 årh., kvindeportræt, olie på lærred, signeret. H.107 x 61 cm (112,5 X 66,5 CM)

Lot no: 6147766
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
15:33
Harry Kluge. Københavnsk baggårdsparti. cd
Harry Kluge (1879-1963). Københavnsk baggårdsparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Harry Kluge 1934'. 64 x 44 (76 x 56) cm. Fremstår med lille trykmærke.

Lot no: 6150110
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:36
EUR 161
Kristian Devantier. Komposition (cd)
Kristian Devantier f. 1971. Komposition. Litografi nr. 43/60. Sign. og dat. Kristian Devantier 06. 55 x 76 cm. Uindrammet

Lot no: 6143814
15:36
Katrine Rugaard. Fire maske kompositioner. cd (4)
Katrine Rugaard. Fire maske kompositioner. Akryl på lærred. Alle sign. på bagsiden. 80 x 80 (85 x 85) cm. (4)

Lot no: 6145954
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:45
Emanuel Seitz. Uden titel (cd)
Emanuel Seitz (f. 1973). Uden titel, dispersion på papir. Sign. og dat verso Emanuel Seitz 2011. 30 x 23,5 (38 x 82) cm. Fremstår med defekt ramme.

Lot no: 6147401
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:57
EUR 403
Kamma Svensson. Akvarel. cd.
Kamma Svensson (1908-1998). Kongepar, akvarel på papir, sign. K. SV. 50 x 35 cm. (64 x 50 cm.)

Lot no: 6148326
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
16:16
Knud Nielsen cd. Litografi.
Knud Nielsen, 1916-2008. Komposition. Sign. i bly Knud Nielsen. samt dateret '64. Litografi nr. 120/300. 66 x 54 (73 x 61) cm. Fremstår med dedikation.

Lot no: 6148328
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
16:16
Ubekendt kunstner. Skibsportræt, 'Cimbria af Troense'
Ubekendt kunstner. Skibsportræt, 'Cimbria af Troense'. Usign. Gouache på papir. 41 x 62 (48 x 69) cm.Papir fremstår med farvebortfald samt folder og rifter. Indrammet bag glas.

Lot no: 6143611
16:48
EUR 322
Reuben Chappell of Goole. Skibsportræt, 'J. M. Nielsen of Svendbørg'
Reuben Chappell of Goole (1870-1940). Skibsportræt, 'J. M. Nielsen of Svendbørg'. Gouache på papir. Sign.: 'R. Chappell'. 35,5 x 54,5 cm. (40,5 x 59,5) cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 6143603
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:54
EUR 376
Aage Sikker Hansen. Nøgen model cd.
Aage Sikker Hansen (1897-1955) Nøgen model, litografisk tryk, nr. 3/100 sign. i bly Sikker Hansen og dateret 55, 45 x 30 cm. (72 x 55 cm.)

Lot no: 6148325
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
17:15

Lot no: 6136811
17:31
12345...27»
My search agents