12345...88»   Lots per page   2623 results ListGallery
Björn Werner
BJÖRN "NALLE" WERNER (1913-1991): Fruktstilleben, signerad och daterad B. Werner -46, olja på pannå, ca 19x23,5 cm

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Lot no: 5812531
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:00
Skava Kliuchnikov oljemålning
SLAVA KLIUCHNIKOV (född 1956): "Hästar i Stora Skuggan", signerad och daterad V Kliuchnikov -13, olja på duk, ca 33x28 cm, oramad

Lot no: 5812534
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:06
Pavel Fedorovich Borisenko, Lenin with Children in Winter Village
Pavel Fedorovich Borisenko (1905-1993), Lenin with Children in Winter Village, oil on canvas, 1974, signature and date, with thin frame ledger approx. 103 x 162 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Lot no: 5695213
EUR 1,600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/10/2020
10:14
EUR 50
Hilding Eklund Curt Burström
ABSTRAKT (2), HILDING EKLUND (1893-1984): Komposition, signerad, träsnitt, ca 19,5x11 cm samt CURT BURSTRÖM (1920-1964), "Variation I", signerad och numrerad Burström -60, 1/1 , 5 plåtar e.t (eget tryck), färgakvatint, ca 24,5x16,5 cm (Proveniens: De Unga 1962);

LITTERATUR: I Konstvännen 5/6 1960:
"I färgakvatinten "nocturne" har jag endast använt 2 plåtar men i ett av mina arbeteten har jag använt upp till 5 plåtar, som i "Varitation IV". Då har jag fått ge mig till tåls lika många dagar för att få se ett färdigtryck beroende av varje färgs torktid" Curt Burström

Lot no: 5812539
10:16
Carl Einar Borgström skulptur
CARL EINAR BORGSTRÖM (1914-1981): Sittande flicka, signerad CEB, patinerad metall, höjd 14 cm inklusive träsockel

Lot no: 5812541
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:20
silver
RÄV, silver, stämpelmärkt "silver" vikt ca 223 g, längd ca 12 cm

Lot no: 5812546
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
10:30
Gösta Gierow oljemålning
GÖSTA GIEROW (född 1931): Öga, signerad Gierow -65, olja på duk, ca 112x135 cm

Lot no: 5812551
10:40
Lars-Eje Larsson
LARS-EJE LARSSON (f. 1954) (2) färglitografier, konstnärens exemplar, E.A, 23/25 samt 25/25, bladstrl 54x45 cm.

Lot no: 5812553
10:44
Jaroslaw Markiewicz oljemålning
JAROSLAW MARKIEWICZ (Belarus 1942-2010): Flamman, signerad och daterad a tergo 1982, olja på pannå, ca 47x47 cm

PROVENIENS: Galleri Salek, Stora Nygatan, Stockholm

Lot no: 5812554
10:46
Skulptur
SKULPTUR, orientalisk, samtida, patinerad, målad, delvis förgylld och befäst med färgade glasbitar, höjd 50 cm.

Lot no: 5812559
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
11:02
Hugo Zuhr oljemålning
HUGO ZUHR (1895-1971): "Förslövsholm 1956", signerad på baksidan, olja på duk, ca 27x35 cm

Lot no: 5812565
11:14
Hedvig Tegnér oljemålning
HEDVIG TEGNÉR (1866-1961): Blomsterstilleben, monogramsignerad HT, olja på duk, 65x43 cm

Lot no: 5812569
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:22
Eric Cederberg
ERIC CEDERBERG (1897-1984): Stilleben med päron, signerad E. Cederberg, tempera på pannå, ca cm

Lot no: 5812572
11:28
Olle Nordberg, Ensam flicka, Nordingrå
OLLE NORDBERG (1905-1986): "Månskensturen", signerad och daterad Olle Nordberg 50, olja på pannå, ca 16x38 cm

Lot no: 5812573
11:30
Skulptur brons
SKULPTUR, föreställande Loïe Fuller, efter Raoul François Larche, brons höjd 51 cm

Lot no: 5812576
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:36
Corneille färglitografi
CORNELIS VAN BEVERLOO CORNEILLE (Holland, 1922-2010): Figurkomposition, signerad Corneille -80, A/P 12/25, färglitografi, bladmått ca 50x65 cm, oramat blad

Lot no: 5812577
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
11:38
Ballerinor Degas efter
BALLERINOR: (2), 1900-tal, efter Degas, "Trois Danseuses", signerad i trycket samt Oidentifierad konstnär, grafiska blad, bladmått ca 32,5x45,5 respektive ca 48x32 cm

Lot no: 5812580
11:44
Ubekendt maler. Portræt af ældre herre
Ubekendt maler. Portræt af ældre herre. Olie på lærred. Sign. Feldman 78 samt på bagsiden Feldman J. 71 x 61 cm. (92 x 81).

Lot no: 5811835
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
12:07
Halvar Frisendahl skulptur
HALVAR FRISENDAHL (1889-1953): "Sorg", signerad H Friesendahl 1917, grönpatinerad brons, höjd ca 10 cm

Lot no: 5812596
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
12:22
Ubekendt kunstner. Lille dreng og pige med hund
Ubekendt kunstner. Lille dreng og pige med hund. Olie på lærred. Usign. 91 x 68 cm. (102 x 80). Fremstår med lille afskalning og hul i lærredet.

Lot no: 5811838
12:32
Natan Gutman
NATAN GUTMAN (1914-1990): Torghandel, signerad N. Gutman, blandteknik, ca 34,5x45 cm

Lot no: 5812601
12:32
Agelica Wiik färglitografier
ANGELICA WIIK (född 1960): (2) "Ögontröst" och "Månjazz", signerade Angelica Wiik, 251/290 respektive 119/290, färglitografier med glitter, ca 42,5x29,5 cm respektive 43,5x30 cm, oramade

Lot no: 5812602
12:34
Unik affisch John Melin Moderna Museet
JOHN MELIN (1921-1992), unik affisch, med text av sandpapper på styvt papper, skapad för Moderna Museets interna kommunikation under 1970-talet, bladstrl ca 100x70 cm

Lot no: 5812603
12:36
James Rizzi
JAMES RIZZI (1950-2011): ''Montreux Jazz Festival", 1997, Courtesy of John Szoke Gallery, New York, bladstrl ca 100x70 cm

Lot no: 5812606
12:42
Ikon Ryssland
IKON, Ryssland, 1800-tal, med bl a Kristus Pantokrator, tempera, olja samt förgyllning på pannå, ca 31x28 cm

Lot no: 5812609
12:48
Skulptur brons
SKULPTUR, efter Jean e Boulogne (Giovanni da Bologna), "Sabinskornas Bortrövande", patinerad brons, höjd ca 61 cm

Lot no: 5812610
12:50
Gunilla Mann oljemålning "Glädjeskuttet"
GUNILLA MANN (född 1947): "Glädjeskuttet" bröllop i Österlen, signerad Gunilla Mann, olja på duk, ca 81x65 cm

Lot no: 5812615
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
13:06
Tobias Wilhelm Gottlieb
TOBIAS WILHELM GOTTLIEB, 39 st, handkolorerade kopparstick, från Unterhaltungen aus der Naturgeschichte die Amphibien, ca 17x11 cm

Lot no: 5812616
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/10/2020
13:08
Petter Thoen
PETTER THOEN, (född 1943): "Superbat", färgserigrafi, signerad och numrerad 60/295, bildmått ca 32x46 cm.

Lot no: 5812620
13:16
John Melin
MODERNA MUSEET, affisch, "Öppet", design John Melin, 1960-tal, bladstrl ca 100x70 cm

Lot no: 5812622
13:20
12345...88»