Category  Estimate
Time Showroom
12345...54» ListGallery Lots per page
Robert Högfeldt
ROBERT HÖGFELDT, olja på pannå, landskap, 46 x 55 cm.
Lot no: 5592204
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
13:08:00
Axel Kyhlberg oljemålning
AXEL KYHLBERG (född 1886): Stockholmsmotiv, signerad och daterad 1949, olja på duk, ca 55x38 cm
Lot no: 5592207
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
13:14:00
Niels Davernum, komposition
Niels Davernum (f. 1958). Komposition, akryl på lærred, sign. Davernum 20. H. 100 x 100 cm. Uden ramme.
Lot no: 5592865
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:15:21
EUR 114
Karl Niemann, bymotiv Nakskov, olie på lærred (cd)
Karl Niemann (1908-1982). Motiv fra Bredgade i Nakskov på Lolland, olie på lærre, signeret. H.62 x 78 cm (69 x 84 cm)
Lot no: 5591850
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:25:00
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel.
Lot no: 5480464

EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:05:00
Gina Pellon, kvindeportræt, litografi (cd)
Gina Pellon (1926-2014). Kvindeportræt, litografi nr.25/200, signeret i bly. H.85 x 66 cm (118 x 94 cm)
Lot no: 5592966
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:07:48
EUR 161
28 gravyrer kompositörer
GRAVYRER, 28 st. motiv av kompositörer, 1900-talets början, mått inkl ram ca 15,5 x 10,5 cm
Lot no: 5592230
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
14:12:00
Alf Pedersen. Komposition m/ John Lennon
Alf Pedersen f. 1973. Komposition m/ John Lennon. Mixed Meida på plade, sign. Alf P. Front med lakering, 74 x 69 cm, (73x89).
Lot no: 5549646
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
14:20:00
EUR 228
Niels Davernum, komposition
Niels Davernum (f. 1958). Komposition, akryl på lærred, sign. Davernum 20. H. 90 x 120 cm. Uden ramme.
Lot no: 5592866
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:21:00
EUR 148
Frans Kannik, to erotiske kompositioner, litografier (cd)(2)
Frans Kannik (1949-2011). To erotiske kompositioner, 45/246 h.37 x 37 cm (54 x 54 cm) og 45/246 cm h.37,5 x 54,5 cm (54 x 70 cm).
Lot no: 5587672
14:25:00
Therese Sachse. Mandebuste
Therese Sachse (f. 1964). Mandebuste, stentøj dekoreret med jernoxid, sign. monogram og dat. TS 04/05. H. 38,5 cm.
Lot no: 5507572
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:28:00
James Coignard
JAMES COIGNARD, (1925-2008), carborundumetsning, komposition, signerad och numrerad 38/60, bladstorlek 65 x 50 cm.
Lot no: 5592244
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:40:00
Kathrine Van Godt. Skulptur (cd)
Kathrine Van Godt, skulptur i form af gris, støbt i glasfiber. H. .35 cm. B. 26 cm. L. 65 cm.
Lot no: 5581523
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:44:00
EUR 255
Gustaf Svensson oljemålning
GUSTAF SVENSSON (1893-1957): Motiv från Bastugatan Stockholm, signerad och daterad 1938, olja på duk, ca 56x74 cm
Lot no: 5592247
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
14:46:00
Christian Pedersen-Bellinge. Landskab, olie på lærred, cd
Christian Pedersen-Bellinge(1897-1984). Landskab med blomstrende mark, olie på lærred, sign. Chr. P. Bellinge, dat. 1952. 61x75 cm(70x84 cm). Trænger til overfladerens.
Lot no: 5592672
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
14:50:55
EUR 101
Arne Ödberg oljemålning
ARNE ÖDBERG (1909-1954): olja på pannå, svagt signerad, porträtt. 62 x 40 cm.
Lot no: 5592254
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:12:00
Leif Ahnlund oljemålning
LEIF AHNLUND (född 1949): "Arg, Tsavo West Kenya", monogramsignerad och daterad LA95, olja på duk, ca 54x65 cm
Lot no: 5592255
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
15:14:00
Rudolf Anton Guba, skovparti med vandløb, bro og både. (cd)
Rudolf Anton Guba (1884-1950), Flodlandskab med bro, olie på plade, sign. og dat. Guba 24. 66 x 91 (77 x 102) cm. Fremtræder med konveks plade.
Lot no: 5585523
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:19:00
Danske kunstnere. Fire malerier, olie på lærred(4)
Danske kunstnere. Fire malerier, landskaber, samt motiv med gård. Olie på lærred, samt olie på lærred/plade. Rammemål 35x50,5 cm-39x51 cm. Ét maleri med mindre revne(4)
Lot no: 5593116
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:21:36
Niels Davernum, komposition
Niels Davernum (f. 1958). Komposition, akryl på lærred, sign. Davernum 20. H. 100 x 188 cm. Uden ramme.
Lot no: 5592867
15:23:00
EUR 161
Skibsportræt af S/S Newa, gouache ca.1900
Ubekendt kunstner, skibsportræt af S/S Newa, gouache på papir, usigneret. Ca.1900. H.44 x 65 cm (52 x 73 cm)
Lot no: 5592051
15:25:00
Mogens Vantore. Gadeparti, Paris.
Mogens Vantore (1895-1977). Gadeparti fra Paris. Olie på lærred. Sign. Vantore, Paris. 57 x 66 cm. (69x77).
Lot no: 5589028
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
15:30:00
O. Lund. Olie på lærred
O. Lund, 1900-tallet. Skovparti. Sign. O. Lund. Olie på lærred. 44 x 64 (58 x 78) cm.
Lot no: 5544408
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:38:00
Kristian von Hornsleth, par kompositioner (2) (cd)
Kristian von Hornsleth (1963), par kompositioner, akryl på papir. Sign. og dat. Hornsleth 98. Begge 39 x 39 (52,5 x 52, 5) cm. (2)
Lot no: 5564113
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:42:00
EUR 215
Vagn Frederiksen. Komposition, Cd
Vagn Frederiksen Vang (f. 1945). Komposition. Olie på lærred. Sign. Vang. 100 x 80 cm. uindrammet.
Lot no: 5584784
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:47:29
Ubekendt kunstner. Hesteportræt.
Ubekendt kunstner. Heste portræt. sign. C. Fischer. 23,5 x 34 cm. ( 32,5 x 43,5)
Lot no: 5463425
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:47:55
Ubekendt kunstner, portræt af Elvis, olie på lærred
Ubekendt kunstner, portræt af Elvis, olie på lærred, signeret. H.90 x 80 cm (94 x 84 cm)
Lot no: 5586409
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
16:02:00
H.C. Kliim. Kanalparti med Marmorbroen, København
H.C. Kliim 19./20. Årh. Kanalparti ved Slotsholmen med Marmorbroen, København, olie på lærred. Sign. samt dat. 1917. 64 x 72 (76 x 84) cm. Fremstår med krakeleringer.
Lot no: 5551381
16:03:34
Axel Kyhlberg oljemålning
AXEL KYHLBERG (född 1886): "Riddarholmen", signerad och daterad 1947, olja på duk, ca 60x38 cm
Lot no: 5592274
16:06:00
Jørgen Teik Hansen cd. Litografi
Jørgen Teik Hansen, f. 1947. Abstrakt komposition. Sign. i bly Jørgen Teik Hansen samt dateret '88. Litografi nr. 165/1200. UR. 38 x 56 cm. Mindre fugtpletter.
Lot no: 5582535
16:06:11
12345...54»