Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 53  >> ListGallery Lots per page
Pär Siegård oljemålning
PÄR SIEGÅRD (1877-1961): Komposition, signerad Pär Siegård, olja på pannå, ca 46x37,5 cm
Lot no: 5310227
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
14:06:00
Hugo Frandsen Møller, modelstudie, akvarel
Hugo Frandsen Møller f.1950. Modelstudie, akvarel, signeret. H.29,5 x 41,5 cm (50 x 60 cm)
Lot no: 5301160
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
14:09:00
Tage Klee, 'Morgenlys på Roneklint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Morgenlys på Roneklint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 80 x 60 x 4 cm.
Lot no: 5273941

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
14:10:00
Miniatyrmålning
MINIATYRMÅLNING, omkring 1900, dam, otydlig signerad, 8,5x7,5 cm
Lot no: 5310236
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:24:00
Preben Rasmussen cd. Tre motiver fra Paris (3)
Preben Rasmussen, f. 1919. Tre motiver fra Paris. Sign. PR. Olie på masonit. 30 x 40 (35 x 45) cm. Løst monterede i rammer. (3)
Lot no: 5306508
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
14:37:00
¨Knut Irwe oljemålning
KNUT IRWE (1912-2002): Kvinna med rött hår, signerad K Irwe, olja på pannå, ca 37x37 cm
Lot no: 5310244
14:40:00
Ursula Schütz blandteknik
URSULA SCHÜTZ, (Född 1935): "Homelands II", kol, pastell samt träsnitt som collage, signerad samt daterad 1985, ca 40x58 cm
Lot no: 5310253
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
15:02:00
Hanne Hermann. Tre kompositioner (3)
Hanne Hermann (f. 1960). Tre kompositioner, akryl på lærred, s/b. Hanne Hermann. 50x50 cm. UR (3)
Lot no: 5229859
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
15:12:00
EUR 87
Stockholmsmotiv oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Stockholmsmotiv från Gamla Stan, monogramsignerad ÅR, olja på duk, ca 150x100 cm
Lot no: 5310263
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:22:00
Oljemålning 1700-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Porträtt, olja på duk, ca 50x41 cm
Lot no: 5310266
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:28:00
Jens Fänge etsning
JENS FÄNGE (född 1965): Komposition, signerad Jens Fänge, etsning 29/80, bladmått ca 37x29,5 cm
Lot no: 5310276
15:48:00
tillskriven Pehr Hörberg oljemålning
PEHR HÖRBERG (1746-1816), tillskriven: Religiös scen med Jesusbarnet, olja på duk, 45x38 cm
Lot no: 5310278
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:52:00
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, motiv med kor i landskap, olja på pannå, ca 26,5x20 cm
Lot no: 5310280
16:00:00
Olle Brand skulptur
OLLE BRAND (1950-1994): skulptur i form av föremål knutna till havet, fågelhuvudet i skuret och bemålat trä, tillverkat sjömärke, infällda sjöstenar samt monterade emaljtavlor med bilder och text, allt monterat på en bemålad träsockel, höjd ca 230, största vidd 160 cm
Lot no: 5310282
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
16:04:00
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Motiv med hus, signerad och daterad H Hansson 1898, olja på duk, upplimmad på pannå av papp, ca 24,5x32,5 cm
Lot no: 5310294
16:28:00
Tage Klee, komposition med kakkelovn, digitalprint på lærred
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Komposition med kakkelovn, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H 100 x 75 x 4 cm.
Lot no: 5305229

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
16:59:00
EUR 201
Ursula Schütz träsnitt
URSULA SCHÜTZ, (Född 1935): 2 st, "Växter I" samt "Regnskogen", signerade samt numrerade 5/50 och 6/30, träsnitt, ca 42x60 samt 50x60 cm
Lot no: 5310308
17:00:00
Madeleine Pyk oljemålning
MADELEINE PYK (född 1934): Figurkomposition, etikett atergo "Gallerie Pierre, Stockholm; Jag och min bror Utställning april 1962" signerad M PYK, olja på pannå, 48x28,5 cm
Lot no: 5310315
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:14:00
Philip von Schantz färglitografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998), Vinbär i zinkbalja, signerad och daterad -78 samt numrerad PT (provtryck), färglitografi ca 40x52 cm
Lot no: 5310319
EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:22:00
Lena Ahlberg akvarell
LENA AHLBERG, stiilleben med blommor och frukt, signerad, akvarell, ca 75x54 cm
Lot no: 5310321
17:26:00
Carl Spitzweg, hans art
CARL SPITZWEG, hans art (1800-tal): Utsikt mot ruin vid Como-sjön, Italien, olja på duk, 31,5x43 cm
Lot no: 5310327
EUR 2,096 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
17:38:00
Arvid Öström oljemålning
ARVID ÖSTRÖM (1889-1955): Blåsippor och tussilago, signerad A Öström, olja på pannå, ca 16x22 cm
Lot no: 5310340
18:08:00
Hanne Hermann (f. 1960). Tre kompositioner, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 35x50 cm. UR (3)
Lot no: 5269678
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
18:10:00
EUR 87
Litograferade planscher ur Svenska fåglar
VON WRIGHT, fågelplanscher, ca 115 st, litograferade, lösa blad, ur "Svenska fåglar", Ivar Baarsen, Stockholm, 1921, ca 37,5x27,5 cm, medföljer även text till "Svenska fåglar", lösa ark
Lot no: 5310343
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
18:14:00
Esaias Thorén gouache
ESAIAS THORÉN (1901-1981): Två ansikten, signerad och daterad 1948, gouache på papper, ca 26,5x20,5 cm
Lot no: 5310345
EUR 734 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
18:18:00
To traner i patineret bronze (2)
To traner i patineret bronze. H.48cm &78cm
Lot no: 5298516
EUR 591 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:23:43
EUR 322
Gertrud Wieselgren oljemålning
GERTRUD WIESELGREN, (född 1929): "Spansk bondgård, gamla grinden" signerad samt daterad 1979, olja på duk, ca 48x64 cm
Lot no: 5310349
18:26:00
Ejnar Iversen. To kompositioner, serigrafi og litografi, cd(2)
Ejnar Iversen (1914-2002). To kompositioner, serigrafi nr.504/550, E.T., sign. i bly. Ejnar Iversen, dat. 854. rammemål 50x66 cm. Litografi nr. 296/400, sign. i bly Ejnar Iversen 78, rammemål 54,5x47,5 cm(2)
Lot no: 5288745
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:27:40
Marint motiv gouche
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): "Dalhem, Slite", otydligt signerad London, gouche, ca 21x39 cm
Lot no: 5310352
18:32:00
Lizzie Olsson Arle blandteknik
LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006): "Glädje", signerad samt daterad 1960, blandteknik (collage och akvarell), ca 82x57 cm
Lot no: 5310454
18:36:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 53  >>