12345...10»   Lots per page   276 results List Gallery
Poul Anker Bech, DSB plakat offsettryk (cd)
Poul Anker Bech (1942-2009). DSB plakat, offsettryk fra Permild & Rosengreen, signeret i trykket. H.100 x 60 cm (103 x 63 cm)

Lot no: 6192648
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
16:27
EUR 268
Søren Stage for Copenhagen Classic Group. Fotografisk sort/hvid komposition fra serien 'The Danish Beauty
Søren Stage for Copenhagen Classic Group. Fotografisk sort/hvid komposition fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 01/100 samt sign Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. mål: 60x90 cm.

Lot no: 6157410
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:14
EUR 161
Søren Stage for Copenhagen Classic Group. Fotografisk sort/hvid komposition fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 05/100 samt sign Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. mål: 60x90 cm.

Lot no: 6157412
17:55
EUR 161
Tage Klee 'Storm på Gl. Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Storm på Gl. Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade med ophæng. Signeret. H.67 x 100 cm.

Lot no: 6201822

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:57
EUR 376
Anita Houvenagel. Fire kompositioner (4)
Anita Houvenagel (f. 1945). Fire kompositioner, litografi 47/148, 186/188, 129/142, 59/176, alle sign. Anita Houvenagel 83. 38x48 cm (60,5x68,5 cm) Et med def. glas/ramme (4)

Lot no: 6191963
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:11
Tage Klee, 'Forfaldent hus på Lolland', digitalprint på lærred
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Forfaldent hus på Lolland', digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 75 x 100 x 4 cm.

Lot no: 6193289

18:16
EUR 215
Kurt Trampedach To Figurkompositioner. Litografier (2)
Kurt Trampedach (1943-2013): To Figurkompositioner. Litografier indrammet. Signeret i bly 'Trampedach 81' Begge nr. 1/30 . Bladmål 83 x 61 cm. (97 x 73 cm.) (2)

Lot no: 6205317
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 20/05/2022
18:20
EUR 805
Mogens Balle. Komposition. Litografi (cd)
Mogens Balle (1921-1988). Litografi, komposition. Sign. "Balle", Ed. 141 / 500. 25 x 36,5 cm (45,5 x 55,5) (cd)

Lot no: 6204168
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20/05/2022
18:50
Friedensreich Hundertwasser, 'Hommage to Schröder-Sonnenstern', farveserigrafi (cd)
Friedensreich Hundertwasser (1928-2000). 'Hommage to Schröder-Sonnenstern', farveserigrafi med metalpræg fra 1972. Tryksigneret og nummereret 2808/4200. Lysmål 91 x 66 cm (10 x 84 cm)

Lot no: 6192178
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:09
EUR 591
Josef Salamon, landskabsmotiver, litografier (2)
Josef Salamon f.1932. To landskabsmotiver, litografier nr.27/65 og 40/65, signerede. Lysmål 26,5 x 39 cm (40 x 51,5 cm)

Lot no: 6196088
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:31
Ib Antoni. To turistplakater for Danmark. offset (2)
Ib Antoni 1929-1973. To turistplakater for Danmark. 'Salute from Denmark' 57 x 36 cm og 'It's Good It's From Denmark' 56 x 36 cm. Offsettrykt hos Vang Rasmussen, København. Fremstår med mærker langs kanter (2)

Lot no: 6179196
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:45
EUR 161
Ib Antoni. To Victor Borge turistplakater for Danmark
Ib Antoni 1929-1973. To Victor Borge turistplakater for Danmark. Offsettrykt hos Vang Rasmussen, København. Mål ca. 58 x 35.5 cm. Fremstår med brugsspor langs kanter samt skjolder mm. (2)

Lot no: 6179193
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:03
EUR 201
Bruce Lee. Seks sort/hvid fotos (6)
Bruce Lee. Seks sort/hvid fotos med Bruce Lee i action. Mål ca. 36,5 x 28.5 cm. 26,3 x 35,5 cm, 27x35,5, 28.4 x 37.4 cm, 26.5 x 35 cm, 26.7 x 35.6 cm. Med brugsspor iform af mærker efter tegnestifter, skjolder mm. (6)

Lot no: 6179212
20:21
Jorge Castillo. Komposition, akvatinte, 1975 (cd)
Jorge Castillo Casalderrey (f. 1933). Komposition, akvatinte, 1975. Kunstnerens prøvetryk. Sign. med bly Castillo -75, P. A. Bladstørrelse 57 x 76 cm (68 x 88 cm).

Lot no: 6209061
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:24
H.M. Dronning Margrethe. 'Et folkesagn', kunstbøger, kunstplakat mm. (6)
H.M. Dronning Margrethe. 'Et Folkesagn', 6 offset tryk af tegninger fra 1991, betitlet og tryksigneret, én mappe af oplag på 2000. Samt ubekendt kunstner. Motiv af H.M. Dronning Margrethe, litografi, usign. 32 x 28 (49 x 39) cm. Medfølgende er to plakater herunder enkelt udstillingsplakat af H.M ...

Lot no: 6203072
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:33
David Hockney udstillings plakater (2)
David Hockney udstillingsplakater: The Metropolitan Museum of Art 20017/18 h.72 x 54 cm og Natalie Night Gallery / David Krut Fine Art 8th anniversary 1989 h.48 x 65 cm (56 x 72 cm) Ny indramning af eg og ask.

Lot no: 6197174
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:57
EUR 134
Tage Klee, 'Klitter i Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Klitter i Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade.. Signeret. Ingen ramme, men monteret med ophæng på bagsiden. Signeret. H. 67 x 100 cm.

Lot no: 6100121

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
08:03
EUR 376
Erik J. Nielsen & Ubekendt kunstner, landskaber (2)
Erik J. Nielsen (1916-1972) & Ubekendt kunstner, landskaber, indrammede litografier, ene sign. og nummeret i bly. Mål med ramme 53x66 cm. (2)

Lot no: 6192118
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
08:26
Plakat. Aktuelt -nye tider nye sider
Plakat. med teksten: Aktuelt - nye tider nye sider h. 120 x 80 cm. Med brugsspor på kanter, trykmærker mm

Lot no: 6157918
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
08:57
2 tryk i rammer, Århus (2)
2 indrammede tryk med motiver fra Århus, mål med ramme 30x37 cm. 23x35 cm. (2)

Lot no: 6199764
10:06
Tabita Schwenn, kyssende par ved Pont Neuf (cd)
Tabita Schwenn (1887-1965), kyssende par ved Pont Neuf, Paris, indrammet gouache på papir, sign. Tabita Schwenn, 46x36 cm. (50x39,5 cm).

Lot no: 6202674
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
10:46
Preben Franck Stelvig, komposition, litografi (cd)
Preben Franck Stelvig (1942-2021). Komposition, litografi nr.137/150, signeret i bly. H.67,5 x 50,5 cm (88 x 67 cm)

Lot no: 6198446
11:39
Aage Sikker Hansen, kanin. Farvelitografi af ældre dato
Aage Sikker Hansen, kanin. Farvelitografi af ældre dato. Indrammet mål :49x68 cm

Lot no: 6201144
11:57
Robert Jacobsen cd. Komposition. Håndkoloreret carborundum ætsning
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Håndkoloreret carborundum ætsning nr. 98/110 , sign. Robert Jacobsen. Lysmål: 59,5 x 49 cm, bladmål:78 x 66 cm. UR. Trykmærke fra transport på side af papir.

Lot no: 6208369
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:04
EUR 188
Leif Sylvester Off-set tryk, 'Pro 94 Charlottenborg', cd.
Leif Sylvester født 1940. Offset,' Pro 94 Charlottenborg, sign. Sylvester. 85 x 60 cm, UR. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6194200
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:32
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Håndkoloreret carborundum ætsning nr. 94/110 , sign. Robert Jacobsen. Lysmål: 59,5 x 49 cm, bladmål:78 x 66 cm. UR. Trykmærke fra transport på side af papir.

Lot no: 6208368
14:05
EUR 188
Poul Anker Bech. 'Tidlig morgen på stranden', offsettryk (cd)
Poul Anker Bech (1942-2009). 'Tidlig morgen på stranden', offsettryk, nr. 89/300, signeret Poul Anker Bech. Lysmål: 55 x 39 cm (58 x 42 cm). Fremstår med pletter og fugtskjolder.

Lot no: 6189730
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
EUR 403
To kobberstik, 1700-tallet (2)
To kobberstik, et håndkoloreret kirkeportræt, 'The Cathedral Church of St. Davids', og et stik efter maleri af Gerrit Dou, 'La Double Surprise', 1700-tallet. Mål inkl. rammer 61 x 73 og 59 x 47 cm. Fremstår gulnede. (2)

Lot no: 6148287
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:37
Bentemarie Kjeldbæk, komposition med figurer, litografi (cd)
Bentemarie Kjeldbæk f.1952. Komposition med figurer, litografi 56/275, signeret og dateret 1993 i bly. Indrammet mål 66,5 x 49,5 cm.

Lot no: 6206700
14:43
Ole Ahlberg cd. Erotisk komposition med Tintin, kvinde og Hans J. Wegners Ox Chair
Ole Ahlberg f. 1949. Erotisk komposition med Tintin, kvinde og Hans J. Wegners Ox Chair, litografi på papir, 34/75. Sign. Ahlberg lysmål 53x42 (72 x 61) cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 6206088
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
14:48
EUR 752
12345...10»
My search agents