My search agents   Save list   Create search agent
12345...6»   Lots per page   179 results List Gallery
Arne Haugen Sørensen, Komposition, akvatinte i farver
Arne Haugen Sørensen: Komposition. Akvatinte i farver. Signeret (monogramform) i bly, samt dateret 2005. Nr. 161 / 250. 50 x 39 cm. trykmål (78 x 58 cm.) Enkelte lette håndteringsfolder ved kant.

Lot no: 6149921
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
13:28
Dea Trier Mørch. Litografi, 'Vinterbarn'
Dea Trier Mørch (1941-2001): Litografi, 'Vinterbarn'. Signeret i bly 'DEA'. Nr. 57/100 , 1977. 26 x 16 cm. (47 x 37 cm.)

Lot no: 6149919
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
14:25
EUR 510
Kristian Devantier. Komposition (cd)
Kristian Devantier f. 1971. Komposition. Litografi nr. 43/60. Sign. og dat. Kristian Devantier 06. 55 x 76 cm. Uindrammet

Lot no: 6143814
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:36
Knud Nielsen cd. Litografi.
Knud Nielsen, 1916-2008. Komposition. Sign. i bly Knud Nielsen. samt dateret '64. Litografi nr. 120/300. 66 x 54 (73 x 61) cm. Fremstår med dedikation.

Lot no: 6148328
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
16:16
Aage Sikker Hansen. Nøgen model cd.
Aage Sikker Hansen (1897-1955) Nøgen model, litografisk tryk, nr. 3/100 sign. i bly Sikker Hansen og dateret 55, 45 x 30 cm. (72 x 55 cm.)

Lot no: 6148325
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
17:15
Inge Hørup. Kvinde. Cd
Inge Hørup (f. 1958). Kvinde. Litografi I/X . Sign. Inge Hørup. 46 x 31(64 x47)cm

Lot no: 6147329
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
17:34
Johannes Handschin: 'Krisit' Litografisk reklameplakat i farver. Indrammet
Johannes Handschin (1899-1948): 'Krisit' Litografisk reklameplakat i farver. Trykt hos A. Trüb & Cie., AARAU, D. III. 34. rrx.is. Bladstørrelse 127 x 90 cm. Ny Indrammet 146 x 108 cm.

Lot no: 5751161
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
17:37
EUR 376
Lis Zwick. Komposition, litografi. Sign
Lis Zwick (1942-2020). Komposition, litografi. Sign og dat. "Lis Zwick, 1988" Ed. 60/150. Lysmål 41 x 52 cm (63 x 70) (cd)

Lot no: 6150755
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
18:00
Albert Mertz, Vibeke Tøjner, Jens Jørgen Thorsen, Tom Krøjer mm. Samling grafik mm.
Plakat: Tom Krøjer, Jens Jørgen Thorsen, Thorsen-Kröjer Inc 1972. Sign. 108 x 78 cm. UR. Håndteringsspor. Bogværk: Jens Jørgen Thorsen. Hov, Friheden er ikke til salg. Sign. plakat, Karl Aage rige, Grønningen. UR. Harald Isenstein, Par 28, serigrafi 9/10, 1956, tryksign. UR. Albert Mertz, ...

Lot no: 6136558
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:10
EUR 148
Jane Morten. Fire kompositioner, vandspejlinger (cd)(4)
Jane Morten (f. 1959). Fire kompositioner, vandspejlinger. Serigrafi, 209/250. Sign. Jane Morten. Lysmål 36 x 25,5 cm (57 x 45 cm).(4)

Lot no: 6146584
18:19
EUR 134
Tage Klee, 'Efterår på Sumpafallan i Halland i Sverige'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Efterår på Sumpafall', digital galleritryk monteret på alu-Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.90 x 60 cm.

Lot no: 6117118

19:21
EUR 322
Asger Jorn. Komposition, katalogomslag Galerie Tooth & Sons (cd)
Asger Jorn (1914-1973). Komposition, litografi. Katalogomslag til udstillingen "Luxury Paintings", Galerie Tooth & Sons, London, 1961, Sign. Jorn i trykket. 38 x28(39 x 29) cm. Litteratur: Van de Loo nr. 228.

Lot no: 6150287
19:41
Tage Klee 'Lige før solopgang på Sønderstrand i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Lige før solopgang på Sønderstrand i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. H.67 x 100 cm.

Lot no: 6050946

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:45
EUR 349
Ernst Syberg. To litografier (cd)(2)
Ernst Syberg (1906-1981). Fjordparti. Litografi, 250/280. Sign. og dat. Ernst Syberg 1974. 49 x 69 cm (65 x 84 cm). Byparti. Litografi, 142/290. Sign. og dat. Ernst Syberg 1974. 49 x 69 cm (65 x 84 cm). (2)

Lot no: 6069931
19:47
Richard Mortensen. Komposition (cd)
Richard Mortensen (1910-1993). Abstrakt komposition, serigrafi, 1662/3976. Tryksigneret og dateret. Richard Mortensen 74. 65 x 48 (83 x 63) cm.

Lot no: 6150276
19:52
Fire små, spanske plakater for appelsiner (4)
Fire små, originale, spanske reklameplakater for appelsiner, litografi og offset, varierende alder, 1900-tallets midte. Mål mellem 22 x 24 og 25 x 27 cm. Uden rammer. Én fremstår med hul. (4)

Lot no: 6144011
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:27
Francis Delamare. Belgisk plakat, 'Repos Ste. Elisabeth', 1920 (cd)
Francis Delamare (1895-1972). Original, belgisk turistplakat, 'Repos Ste. Elisabeth', sign. i trykket, litografisk trykt hos Vromant et cie, Bruxelles 1920. 87 x 62 cm. Uden ramme.

Lot no: 6143999
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:30
EUR 671
Fire små, originale, spanske reklameplakater for appelsiner, litografi og offset, varierende alder, 1900-tallets midte. Mål mellem 12 x 25 og 25 x 27 cm. Uden rammer. Én fremstår med brugsmærker. (4)

Lot no: 6144008
20:31
Fernand Léger, efter. Fransk plakat fra Berggruen, Paris 1962 (cd)
Fernand Léger (1881-1955), efter. Original, fransk udstillingsplakat fra galleri Berggruen, Paris, litografisk trykt hos Mourlot, 1962. 60 x 45 cm. Uden ramme.

Lot no: 6144010
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:32
EUR 121
Aage Sikker Hansen. 'Davre-gryn' (cd)
Aage Sikker Hansen (1897-1955). 'Davre-gryn'. Litografisk tryk. I tapsamlet ramme af egetræ, 66 x 53 cm (70 x 57 cm). Fremstår beskåret, sign. og dat. 'Sikker-Hansen 45' klippet ud og klistret ind øv. th.

Lot no: 6139641
20:41
Niels Nielsen. Tre landskabsmotiver (cd)(3)
Niels Nielsen (1917-1989). Tre landskabsmotiver. Fjordparti. Litografi, 229/270. Sign. Niels Nielsen. Lysmål 47 x 64 cm (62,5 x 79 cm). Landskab. Litografi, 209/260. Sign. og dat. Niels Nielsen 66. Lysmål 50 x 57 cm (82 x 66 cm). Vinterlandskab. Litografi, 38/290. Sign. og dat. Niels Nielsen 75. ...

Lot no: 6069930
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
20:47
Pierre de Mougins. Komposition med ung kvinde der vasker sig. cd
Pierre de Mougins (født 1966). Komposition med ung kvinde der vasker sig. Seriegrafi. Sign. i bly: 'de Mougins' og nummereret '16/75'. 86 x 64 (105 x 81) cm.

Lot no: 6143702
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
13:07
Peter Martensen, cd. Litografi 'Portrait'
Peter Martensen (f. 1953). Komposition, litografi E.T 7/30, sign. og dat. P. Martensen 1978. 65x50 cm (80x60 cm)

Lot no: 6137825
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
16:37
EUR 161
Cobra plakat 'Tegn og tegninger' Gallerie Green Sorgenfri 1966, litografisk trykt
Cobra plakat 'Tegn og tegninger' Gallerie Green Sorgenfri 1966, litografisk trykt. H.53,5 x 51 cm. Aldersrelateret stand, monteringstape i hjørnerne.

Lot no: 6141651
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
19:10
Helge Ernst, komposition, litografi (cd)
Helge Ernst (1916-1991). Komposition, litografi nr.65/90, arkstørrelse 44 x 63 cm. (60 x 78cm). Fremstår med manglende glas. (cd)

Lot no: 6148367
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/01/2022
19:25
To italienske olietryk på lærred (2)
To italienske landskaber med nymfer, olietryk på lærred, mærket 'Made in Italy' hhv. no. 6323 og 6324, 1900-tallets første halvdel. 91 x 40 cm. Uden rammer. Fremstår med et større hul og flere små huller i kanten, gulnede. (2)

Lot no: 6135472
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:01
EUR 161
Stor, fransk plakat, 'Titi, Grosminet et leurs amis', 1976
Stor, original, fransk filmplakat, 'Titi, Grosminet et leurs amis' (org. USA: The Sylvester & Tweety Show), offsettryk, 1976. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker.

Lot no: 6150321
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:03
EUR 94
Leif Sylvester. Figurkomposition, litografi (cd)
Leif Sylvester (f. 1940). Figurkomposition, litografi nr. 65/170, sign. Sylvester. Lysmål 44 x 33 cm. (62 x 50).

Lot no: 6151802
20:05
EUR 201
Roger Bezombes. Stor, fransk plakat, 'Bally', 1980'erne
Roger Bezombes (1913-1994). Stor, original, fransk reklameplakat for sko, 'Bally France. Le style golf à la ville', litografi og offset, trykt hos A. Karcher, 1980'erne. 174 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med en revne, ellers få håndteringsmærker.

Lot no: 6135510
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:05
EUR 121
Jacob Jansma. Hollandsk plakat, 'Het Ganzenhoedstertje, Jeugdfilm', ca. 1940'erne
Jacob Jansma (1893-1972, Holland). Original, hollandsk filmplakat, 'Het Ganzenhoedstertje, Jeugdfilm', sign. i trykket, litografi, ca. 1940'erne (det trykte nummer K303 indikerer, at den er trykt under 2. verdenskrig). Det nederste tekstfelt er ikke udfyldt. 70 x 50 cm. Uden ramme. Fremstår med ...

Lot no: 6111027
20:07
12345...6»
My search agents