12345...30»   Lots per page   883 results ListGallery
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, gul safir, 2 rosa turmaliner, 2 gröna safirer, 2 briljanter totalt ca 0,07 ct, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 7,9 g

Lot no: 5812536
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:10
Französischer Brillantring aus 18 kt. Weißgold. Brillanten zus. ca. 0.70 ct.
Französischer Brillantring aus 18 kt. Weißgold mit 14 Brillanten zus. ca. 0.70 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS. Mit französischem Adler im Profil gestempelt, hergestellt nach 1938, Ringschiene außen mit undeutlicher Namenspunze. Front B. 1,27 cm. Gewicht ca. 7,4 gr. Ringgr. 53/17.

Lot no: 5798192
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
10:48
EUR 114
Blomsterring m/ diamanter, 9 kt hvidguld, 0.10 ct.
Blomsterring udført af 9 kt hvidguld prydet med syv mindre diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 54. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Modelfotos.

Lot no: 5644328

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/10/2020
11:48
House of Amber. 'Deco ring' af sterlingsølv og cognac rav. str. 54. 7,7 g.
House of Amber. 'Deco ring' af sterlingsølv og cognac rav. str. 54. 7,7 g. Vejl. udsalgspris 1.495 DKK/199 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5813586

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
11:52
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med baguettesleben smaragd på ca. 0.30 ct., flankeret af to prinsesseslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P1. Utydeligt stemplet 'MM 750'. 4,8 g. Front B. 0,52 cm. Ringstr. 57/18,25.

Lot no: 5788990
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
11:58
Ring med ferskvands kulturperle, 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, prydet med hvid ferskvands kulturperle. Ringstr. Ø 17½ mm. Vægt ca. 2,15 gram.

Lot no: 5803141

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:19
Ring af 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, ringstr. Ø 18 mm. Vægt ca. 2,4 gram. Bredde ca. 16 mm.

Lot no: 5803371
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:21
Lady Alliancering med 3 brillanter, ca. 0.15 ct. 14 kt. hvidguld
Lady Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 3 brillanter, på tilsammen ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 19 mm. = str. 60. Vægt ca. 3,2 gram.

Lot no: 5719923

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:33
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, 3 briljantslipade diamanter, totalt ca 0,63 ct, Stockholm 1963, ringstorlek 18 mm, vikt 2,7 g

Lot no: 5812605
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
12:40
Ring af 14 kt. guld, massiv punslet ringskinne
Ring udført i 14 kt. guld, bred massiv punslet ringskinne, bredde ca. 8,5 mm. Ringstr. Ø 20½ mm. = str. 64. Vægt ca. 17,5 gram.

Lot no: 5627241

EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
13:02
EUR 148
Ring 23k guld
ALLIANSRING, 23k guld, slät modell, ringstorlek ca 17,5/55, vikt ca 4 g

Lot no: 5812614
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
13:04
Vintagering med lapis lazuli, 14 kt. guld
Vintagering udført i 14 kt. guld, prydet med en matsleben lapis lazuli. Ringstr. Ø 20½ mm. = str. 64. Vægt ca. 4,6 gram. Fremstår nyligt oppoleret.

Lot no: 5783987
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
13:04
Blomsterring af 14 kt. hvidguld
Ring udført i 14 kt. hvidguld, prydet med blomster og blade. Ringstr. Ø 17,50 mm. = str. 55. Vægt ca. 1,15 gram.

Lot no: 5720845

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
13:27
Ring set with brilliant cut diamonds 1.50ct
Ring in 14kt white gold set with brilliant cut diamonds 1.50ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS -SI Center stone 0.33ct Ringsize: 52.5

Lot no: 5802809

EUR 3,800 BE, Antwerpen 23/10/2020
13:41
EUR 1,900
Ring af 14 kt. guld, moderne design
Ring udført i 14 kt. guld, dekoreret med omløbende bladranke. Ringstr. Ø. 16,75 mm. = str. 53. Vægt ca. 1,6 gram.

Lot no: 5720756

EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
14:02
Vigselringar 18 k vitguld
VIGSELRINGAR, 2 st., 18 k blank resp. satinerat vitguld, stämplade Lantz, Stockholm 1967 resp. Flemming Uziel ringstorlekar ca 19 resp. 19,5 mm, total vikt ca 7,2 g

Lot no: 5812655
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
14:32
Ring af 8 kt. guld med cubic zirkonia
Ring udført i 8 kt. guld, gennembrudt front prydet med cubic zirkonia. Ringstr. Ø 16,30 mm.

Lot no: 5803286

15:03
EUR 134
Ring af 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, moderne design, i fornt en cirkel. Ringstr. Ø 17½ mm. = str. 55.

Lot no: 5803368

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
15:03
Ring af 9 kt. rosaguld med brillanter i alt ca. 0.19 ct.
Ring af 9 kt. rosaguld med brillanter i alt ca. 0.19 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), klarhed: P2. Ringstr. 52 ø 16,5 mm. Vægt 1,3 g.

Lot no: 5667866

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
15:17
Ring med cubic zirkonia, 8 k. guld og hvidguld
Ring udført i 8 kt. guld, med pavefattet halvkugle af hvidguld med cubic zirkonia. Ringstr. Ø 17,50 mm. Vægt ca. 1,8 gram.

Lot no: 5717879

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
15:38
Ring af 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, satineret overflade med mønster. Ringstr. Ø 20 mm. = str. 62,75. Vægt ca. 3,7 gram.

Lot no: 5720867

15:38
Sæt vielsesring af 14 kt. guld med oxideret bånd (2)
Sæt vielsesring udført i 14 kt. guld, massive ringskinner, satineret overflade med oxideret bånd. Bredde ca. 4 mm. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54 og 20 mm. = str. 63. Samlet vægt ca. 9,7 gram. (2)

Lot no: 5573636

EUR 617 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
15:48
Ring 18k vitguld med diamanter tot ca 0,25 ct
RING, 18k vitguld, med tre briljantslipade diamanter totalt 0,25 ct enligt gravyr, kvalitet ca H(W)/VS-SI, svenska stämplar, ringstorlek ca 17,25/54, total vikt ca 3 g

Lot no: 5812691
15:48
Ring af 14 kt. hvidguld og guld med brillanter
Moderne ring udført i 14 kt. hvidguld og guld, massiv svungen ringskinne, prydet med 3 brillanter. Samlet ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Bredde ca. 9 mm. Ringstr. Ø 17 mm. = str. 53. Vægt ca. 10,7 gram.

Lot no: 5573622

EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
15:50
Kurt Nielsen, ring model KNDK 39, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk ring udført i sterling sølv, model " KNDK 39" Ringstr. Ø 15,50 mm = str. 48½. Vægt ca. 17 gram.

Lot no: 5792676

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
16:07
Ring af 8 kt. guld og hvidguld
Ring udført i 8 kt. guld og hvidguld, ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 3 gram.

Lot no: 5803289

16:20
Fire ringe (4)
Fire ringe af stål, titanium samt gummi, ringstr. 65 / 67. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder manglende sten. (4)

Lot no: 5774424
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
17:23
Modernistisk ring af 8 kt. guld, str. 54
Ring udført i 8 kt. guld, modernistisk design, spiralformet. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 3,7 gram.

Lot no: 5717646

18:15
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE Savannah rökkvarts 18 k
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, "Savannah", 18 k guld, rosé, rökkvarts, Georg Jensen, märkt GJ 750, 52, strl ca 16,50 mm, total vikt inkl sten ca 3 g

Lot no: 5812781
EUR 431 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
19:04
Diamonds by Frisenholm. Brillantring af 14 kt. hvidguld
Diamonds by Frisenholm. Brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med en brillant på ca. 0.02 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed P1. Ringstr. 50 ø 15,8 mm. Vægt 0,8 g.

Lot no: 5781027

EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
19:06
12345...30»