Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListGallery Lots per page
Ring with brilliant cut diamonds 0.40ct
Ring in 18k white gold set with brilliant cut diamonds 0.40ct Central diamond: 0.30ct Colour: (I) Top Crystal Clarity: SI Also featuring14 side diamonds 0.10ct Accompanied by a IGI certificate Ringsize: 54/17.2
Lot no: 5310797

EUR 1,500 BE, Antwerpen 24/04/2019
14:10:00
EUR 750
Solitaire diamantring - ca. 0.72 ct.
Solitaire diamanting af 14 kt. hvidguld prydet med en old-cut diamant på ca. 0.72 ct. Farve: Top Cape (K), Klarhed: P2. Ringstr. 55/Ø17,5 mm.
Lot no: 5254426
EUR 940 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
14:30:00
EUR 456
Ring af 8 kt hvidguld prydet med diamanter.
Ring af 8 ktm hvidguld prydet med 15 diamanter på i alt ca. 0.07 ct, Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), Klarhed: P1-P2. Ringstr. 56/17,8 mm.
Lot no: 5292603

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
14:41:00
EUR 87
Ring af 18 kt. hvidguld med diamanter, ca. 1.00 ct.
Ring af 18 kt. hvidguld prydet med diamanter i alt ca. 1.00 ct. Farve: Wesselton: (H). Klarhed: VS-SI. Ringstr. 53 ø 17 mm. Vægt ca. 6,5 g.
Lot no: 5294435
EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
15:14:00
EUR 940
Safirring af 14 kt. guld.
Diamonds by Frisenholm. Safirring af 14 kt. rhodineret guld prydet med 15 safirer, ca. 0.27ct. Ringstr. ca. 60/Ø19mm. Vægt: ca. 1,66 g.
Lot no: 5284143

15:17:00
EUR 128
Alliancering med brillant på ca. 0.04 ct, 14 kt. hvidguld
Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.04 ct. Farve: Top Wesselton/G: Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 3,1 gram. Fremstår ubrugt.
Lot no: 5180806

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
15:26:00
EUR 114
Christina Watches, 4 ringe af rosaforgyldt sterling sølv, str. 55
Christina Watches, 4 ringe udført i rosaforgyldt sterling sølv, nogle prydet med topazer, en med emalje og en med ametyster, alle str.17,50 = str. 55 Samlede vejl. pris er 2.596,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i silkepose samt gavepose. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i ...
Lot no: 5292570

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
16:32:00
Mads Ziegler, Cabochon, ring af smaragd, sterling sølv
Mads Ziegler, Cabochon, ring udført i sterling sølv, prydet med smaragd, ringstr. 54. >br> Vejl. pris 1.950,-. . Ligger i gaveæske.
Lot no: 5291611

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
17:24:00
Björn Weckström ring 14 k guld
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 14 k guld, Lapponia, Finland, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 8,5 g
Lot no: 5310328
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:40:00
Diamantring af 14 kt. hvidguld, 1.25 ct
Diamantring af 14 kt. hvidguld med 27 brillantslebne diamanter, i alt cirka 1,25 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: VS/SI. Ringstr. 58,5/18,75. Ringen er oprindelig indfattet med 27 diamanter, men to mangler.
Lot no: 5258996
EUR 1,289 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:00:00
EUR 644
Par ringe af titanium. (2)
Par ringe / vielsesringe / forlovelsesringe af titanium med mat overflade. Stemplet EG . Samlet vægt ca. 5,9 gram Ringstørrelse ca. 51 og 61 (2)
Lot no: 5288564
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:16:06
Georg Jensen. Vielsesringe af 18 kt hvidguld, 0.20 ct (2)
Georg Jensen. Vielsesringe / forlovelsesringe af 18 kt hvidguld, den ene ring prydet med diamant, der er brillant slebet på 0.20 ct. Farve: Wesselton (G) Klarhed SI. Ringstørrelse 54 / 17 mm. Stemplet Georg Jensen samt 750. Samlet vægt 16,4 gram. (2)
Lot no: 5262694

EUR 2,013 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:19:52
EUR 993
Georg Jensen. To 'Fusion' ringe af 18 kt guld, 0.16 ct
Nina Koppel for Georg Jensen. To Fusion led af 18 kt guld, bestående bundstykke med brillant af 18 kt. guld, prydet med 8 større og mindre brillanter, i alt ca. 0.16 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1 samt midterstykke af 18 kt hvidguld. Georg Jensen Ringstørrelse 56 / 18 mm. Vægt 12,1 ...
Lot no: 5262744

EUR 1,611 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:20:21
EUR 805
Solitairering med brillant på ca. 0.10 ct. 14 kt. hvidguld
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, massiv cross-over ringskinne med 2 hjerter der holder en brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 58. Vægt ca. 5,1 gram. Fremstår ubrugt. vejl. pris er 8.995,-. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5292521

EUR 510 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:24:49
EUR 268
Ring af 14 kt guld med brillant, 0.05 ct
Ring af 14 kt guld, prydet med diamant, der er brillant slebet på 0.05 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI2. Ringstørrelse 52 7 16,5 mm. Stemplet EAA samt 585. Vægt 2,2 gram. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5268256
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:27:41
EUR 94
Christina Watches, 4 ringe af sterling sølv, str. 49
Christina Watches, 4 ringe udført i sterlingh sterling sølv, 3 af ringene er prydet med topaser. alle str.15,50 = str. 49 Samlede vejl. pris er 1.696,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5285588

EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:39:00
Mads Ziegler, 3 ringe af sterling sølv, str. 54 (3)
Mads Ziegler, 3 ringe af sterling sølv, str. 17,25 mm. = str, 54, bestående af Pin´P ring med hvid Akoya Saltvands Kulturperle. Samt Knife Edge ring med cubic zirkonia. og Crescent Bull ring med cubic zirkonia. Vejl. priser er henholdsvis 675,- og 650,- og 750,- .
Lot no: 5285431

18:54:00
Ring med orange månesten og brillanter, 14 kt. guld
Ring udført i 14 kt. guld, prydet med cabochonsleben orange månesten og 6 brillanter. Samlet ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16½ mm. = str. 52. Vægt ca. 6,6 gram. Vejl. pris er 16.800,-. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5144606
EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
18:57:00
EUR 537
Brillantring, ca. 0.075 ct. 14 kt. guld og hvidguld
Brillantring, udført i 14 kt. guld og hvidguld, prydet med brillanter. Samlet ca. 0.075 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16,75 mm. Vægt ca. 5 gram. vejl. pris er 8.900,-. Fremstår ubrugt.
Lot no: 5275776
EUR 510 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
18:58:00
EUR 255
Brillantring, ca. 0.15 ct. 14 kt. guld og hvidguld
Brillantring udført i 14 kt. guld og hvidguld, moderne design, prydet med række brillanter, samlet ca. 0.15 ct, Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 4,2 gram. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske. Vejl. pris er 14.000,-.
Lot no: 5289400
EUR 779 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:01:00
EUR 376
Solitairering med brillant på ca. 0.06 ct. 14 kt. hvidguld
Solitairering udført i 14 kt. guld, prydet med brillant på ca. 0.06. ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: VVS. Ringstr. Ø 16,25 mm. Vægt ca. 4,9 gram. Vejl. pris er 7.800,-. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5200420

EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:05:00
EUR 228
Bendt Larsen, solitairering med brillant på ca. 0.05 ct
Bendt Larsen, klassisk solitairering med brillant udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17 mm. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5262814

EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:08:00
EUR 215
Toftegaard, solitaire brillantring, ca. 0.08 ct, 14 kt. guld
Toftegaard, solitaire brillantring, udført i 14 kt. guld, prydet med brillant på ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17,50 mm. Vægt ca. 4,4 gram. Vejl. pris er 9.000,-. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5301429

EUR 671 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:10:00
EUR 591
Mads Ziegler, 3 ringe udført i sterling sølv, ringstr. 17,25 mm = str. 54. Bestående af ring model Pin N´P med Akoya Saltvands Kulturperle, Samt Ring model Organ med cubic zirkonia. og ring model Crescent Bull med cubic zirkonia. Vejl. priser er 750,- og 675,- og 650,-. (3)
Lot no: 5313356

19:11:00
Ring med ravstykke med insekt
Ring af 14 kt. guld (stemplet). Prydet med cabochonslebet rav med insekt. Mål rav ca. 2,0x1,3 cm. Ringst. 53/17mm. Vægt ca. 2.6 gram.
Lot no: 5243442
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
19:19:00
EUR 268
Aagaard, Solitairering med brillant på ca. 0.15 ct
Aagaard, Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16,50 mm. Vægt ca. 2,3 gram. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5249200

19:19:00
EUR 322
Georg Jensen. Fusions ring af 18 kt rosaguld, 0.18 ct
Nina Koppel for Georg Jensen. 'Fusion' ring af 18 kt. rosaguld, prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca 0.18 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI Georg Jensen ringstørrelse 53. Stemplet NK, Georg Jensen samt 750.
Lot no: 5262771

EUR 1,477 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
19:25:00
EUR 725
Vintage diamantring, 14 kt guld, 0.34 ct
Vintage diamantring udført af 14 kt guld prydet med diamant med ældre slibning på ca. 0.34 ct. Farve: Cape (L). Klarhed: I. Ringstr. ca. 17 mm/ 53. Vægt ca. 3 gram. Stemplet HW/ 585.
Lot no: 5296126
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/04/2019
19:44:00
Vintage brillantring - ca. 0.70 ct.
Vintage brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med fem brillanter i ældre slibning på tilsammen ca. 0.70 ct. Farve: Top Cape - Cape (K-N), Klarhed: P. Ringstr. 56. De to yderste brillanter fremstår med kantafslag. Fra 1900-tallets midte.
Lot no: 5294598
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
19:45:00
EUR 322
Svensk herrering af 18 kt. guld prydet med hæmatit
Svensk herrering af 18 kt. guld, prydet med hæmatitplade. Str. 54. Vægt: ca. 4,3 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5289397
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:50:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>