Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Tre reoler med underskabe, Clausen & Søn. (6)
Tre reoler med underskabe fra Clausen & Søn, i mørkt finer. Nederst skab med to løger og skuffer. Herover reol med glasskab og hylder. lys under nederste hylde. H. 180, B. 95, D. 49 cm. Fremstår med brugsspor og slitage. Herunder finerafslag.
Lot no: 5290163
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
12:38:29
Telleregal / Wandregal
Telleregal / Wandregal aus massivem Holz. Maße: ca. H. 80 cm, B. 54 cm, T. 14 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5311151
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/04/2019
14:53:09
ATBO. Fire reolmoduler, grålakeret træ. (4)
ATBO furniture. Fire reolmoduler i grålakeret træ. Rum til opbevaring. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 70 cm. B. 70 cm. D. 30 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. (4)
Lot no: 5305685

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
16:48:00
EUR 268
Cadovius, to moduler til reolsystem af fyrretræ
Cadovius, to moduler til reolsystem reolsystem af fyrretræ med , samlet med beslag, uden søm og skruer. Brændemærke på topplade af ene modul. H. 79 B. 66 D. 30 cm samt H. 79 B. 33 D. 30 cm. (2)
Lot no: 5310578
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
16:55:00
ATBO. Par reolmoduler, sortlakeret træ. (2)
ATBO furniture. Par reolmoduler i hvidlakeret træ. Rum til opbevaring. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 70 cm. B. 70 cm. D. 30 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. (2)
Lot no: 5306419

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
17:47:00
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, grå (3)
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler af grålakeret MDF á 36 x 70 x 30 cm. Ophængslister medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3)
Lot no: 5307971
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
18:55:00
Deutsches Möbelhersteller, Regalsystem in Teak, Deutschland, 1960er/ 1970er Jahre (7)
Regalsystem in Teak. 1960er/ 1970er Jahre. Hergestellt in Deutschland. Vier Regale. Maße: ca. H. 82-125 cm, B. 50-63 cm, T. 25-42 cm. Drei Kästen. Maße: ca. H. 40-80 cm, B. 50-60 cm, T. 25- 42 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (7)
Lot no: 5303297
19:04:00
EUR 45
Eckregal / Regal in Teak
Eckregal / Regal in Teak. Vier Holzbretter für Seitenregal. Maße: ca. H. 70 cm, B. 110 cm, T. 82 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Halterungen für Regalböden fehlen. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Vollständigkeit.
Lot no: 5305508
19:05:00
ATBO. Fire reolmoduler, hvidlakeret træ. (4)
ATBO furniture. Fire reolmoduler i hvidlakeret træ. Låge med håndtag i børstet stål, hvilke bag rum til opbevaring. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 70 cm. B. 70 cm. D. 30 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. ...
Lot no: 5305346

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
19:13:00
EUR 242
Peter J. Lassen. Fire Montana moduler, grå (4)
Peter J. Lassen. Fire Montana moduler af grålakeret MDF med skuffer hylder og rum. Bestående af: To moduler á 46 x 70 x 38 cm. Enkelt modul 70 x 70 x 38 cm. samt enkelt modul 36 x 70 x 38 cm. Ophængslister medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4)
Lot no: 5307966
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
19:15:00
EUR 295
Peter J. Lassen. Seks Montana moduler, grå (6)
Peter J. Lassen. Seks Montana moduler af grålakeret MDF med skuffer hylder og rum. Bestående af fire moduler á 70 x 70 x 38 cm. To moduler á 70 x 38 x 38 cm. Ophængslister medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (6)
Lot no: 5307857
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
19:35:00
EUR 430
H. J. Wegner. Bogreol, egetræ, Ry møbler
Hans J. Wegner. Bogreol af fineret egetræ, sokkel af teaktræ, front med justerbar hylder. Fremstillet hos Ry møbler. H. 180 B. 100 D. 34 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5310801
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:37:00
Wilhelm Renz, large set of wall shelves / shelves, 1960s (4)
Set of wall shelves / shelves, 1960s, German design by Wilhelm Renz. C-shaped structure with surfaces in off white laminate. Approx. dimensions: H 27 cm, W 100 cm, D 20.5 cm. Some wear commensurate with age, laminate partly yellowed, minor scratches, edge guards partially loose or chipped, in ...
Lot no: 5310963
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
19:46:00
EUR 250
Paustian reol moduler, hvidlakerede. (2)
Par reolmoduler fra Paustian, model 2R 4224. m. skuffer, væghængt, hvidlakerede. H. 42, B. 42, D. 36 cm. Fremstår ed alm brugsspor. (2)
Lot no: 5303970
19:59:00
EUR 174
Very large bookshelf, industrial design
Very large bookshelf, industrial style. Iron frame with shelves and six drawers made of rustic salvaged wood. Ladder included. H. 304 cm. D.45 cm. W. 213 cm. Due to the previous use of the wood, each bookshelf is unique – variations must be expected. Archive photos.
Lot no: 5273037

EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 22/04/2019
20:00:00
EUR 537
Mogens Koch. Bogreol, teaktræ
Mogens Koch. Bogreol af massivt tapsamlet teaktræ, front med seks rum, huller med messingring til styretapper. H. 76 B.76 D. 27,5 cm. Formgivet i 1932. Fremstillet hos Rud Rasmussen snedkerier, med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor og ridser, fire små huller på bagbeklædning.
Lot no: 5301863
EUR 805 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
20:13:00
EUR 403
Karl Nothhelfer, Standregal / Regal Element der 1950er Jahre für Pollmann Möbel
Standregal / Regal Element der 1950er Jahre, deutsches Design von Karl Nothhelfer für Pollmann Möbel. Zerlegbare Konstruktion mit Wangen aus dunkler gebeiztem Holz, eingehängter Kasten und Tablare in hellem Holzfurnier mit dunkleren Details. Mit Stempel bezeichnet. Maße ca.: H. 178 cm, B. 115 ...
Lot no: 5309725
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
20:24:00
Peter J. Lassen. Fire Montana module (4)
Peter J. Lassen. Fire moduler af grålakeret MDF, front med hylder. Fremstillet hos Montana. H. 35-70 x 70 x 38 cm. Vendbar. Fremstår med brugsspor, mindre ridser og et modul med taperester/misfarvet på en side. (4)
Lot no: 5311261
EUR 430 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
20:25:00
EUR 255
Niels Gammelgard, Regal / Regalsystem (10)
Niels Gammelgard (geb. 1944), Regal / Regalsystem, Holz, polychrom gefasst, Metall, lackiert. Konstruktion aus vier kunststoffbeschichteten Regalböden, vier Leitern und zwei Streben, Regalböden H. 2,5cm, B. 170cm, T. 30cm, Leitern H. 160cm, B. 15cm, T. 32cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Lot no: 5295818
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/04/2019
20:30:00
EUR 160
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1118, D. 38 cm
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1118. Modulet er med to heldækkende låger, bag hvilke hylder. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 01 White. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Modulet er med ophængslister. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor ...
Lot no: 5306993
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 22/04/2019
20:58:00
EUR 268
Dansk møbelproducent. Chatol
Dansk møbelproducent. Chatol af palisander, front med skuffer, udtrækkelig skriveklap, samt hylder, nedfældigt spejl, lille skydelåge og løse udtræksbakker. 1960'erne. H. 175 L. 100 D. 45 cm. Fremstår med kraftig slitage, manglende greb, finerafslag.
Lot no: 5311049
EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
20:59:00
Wilhelm Renz, large set of wall shelves / shelves, 1960s (14)
Large set of wall shelves / shelves, 1960s, German design by Wilhelm Renz. C-shaped structure with surfaces in off white laminate. Approx. dimensions: H 26.5 cm, W 240/200/100 cm, D 20.5 cm. Minor wear commensurate with a ge, minor scratches, edge guards partially loose or chipped, in slight need...
Lot no: 5311070
21:27:00
EUR 250
ATBO furniture. Par reolmoduler i sortlakeret træ. Rum til opbevaring. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 35,6/70 cm. B. 35,6/70 cm. D. 30 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. (2)
Lot no: 5305890

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/04/2019
10:49:00
Wandregal in Teak
Wandregal in Teak, furniert. Drei Regalböden. Maße: ca. H. 44,5 cm, T. 29,5 cm, B. 100 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Halterungen für Regalböden fehlen
Lot no: 5305503
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/04/2019
13:31:04
Peter J. Lassen. To Montana moduler, model 1118, D. 30 cm. (2)
Peter J. Lassen. To Montana moduler model 1118. Modulerne er med to heldækkende låger, bag hvilke hylder. Begge moduler er produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 101 New White. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 30 cm. Modulerne er med ophængslister. Udstillingsmodel. ...
Lot no: 5305501
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/04/2019
15:23:00
EUR 537
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1112, D. 38 cm
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1112, der er åbent med fire rum. Modulet er med hul i bagbeklædningen til kabelgennemføring. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 102 New White Gloss. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Modulet er med ophængslister. ...
Lot no: 5307013
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/04/2019
15:25:00
EUR 101
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, model 1112, D. 30 cm. (3)
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler, model 1112. Modulerne er åbne med fire rum. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 113 Peppermint, 112 Violetta samt 114 Pistachio. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 30 cm. Modulerne er med ophængslister. Udstillingsmodel. Fremstår med ...
Lot no: 5305477
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 23/04/2019
15:46:00
EUR 255
ATBO furniture. Par reolmoduler i sortlakeret træ. Rum til opbevaring. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 70 cm. B. 70 cm. D. 34,5 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. (2)
Lot no: 5305383

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/04/2019
16:11:00
ATBO furniture. Fire reolmoduler i hvidlakeret træ. Rum til opbevaring. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 70 cm. B. 70 cm. D. 30 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. (4)
Lot no: 5305352

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/04/2019
17:13:00
EUR 242
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1112, D. 30 cm
Peter J. Lassen. Montana modul, model 1112, der er åbent med fem store rum. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 38 Snow samt hylder i farverne 125 Tokyo Yellow og 126 Yoko Orange. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 30 cm. Modulet er med ophæng, vægbeslag følger løst med. ...
Lot no: 5305647
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 23/04/2019
18:00:00
EUR 87
 1 2 3 4  >>