12345...13»   Lots per page   390 results ListGallery
Silverljusstakar 4 st Eric Löfman
LJUSSTAKAR, 4 st., silver, Eric Löfman, MGAB Uppsala, 1963-1974, fyllda bottnar, höjd ca 16,5 cm, två ljusstakar signerade Eric Löfman

Lot no: 5812545
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
10:28
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, silver, GAB, Stockholm, 1943, barockstil, välvd fot med reliefdekor, vågig kant samt spiralformat skaft, lös ljuspipa med vågig kant, höjd 17 cm.

Lot no: 5812594
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
12:18
Horsens Sølvvarefabrik, 'Elisabeth', et sæt frokost- og middagsknive med skafter af sølv (24)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Elisabeth', 12 frokostknive og 12 middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 19 og 21,5 cm. Samlet vægt ca. 1400 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Lot no: 5809068
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
14:10
Sergey Shaposhnikov
SERGEY SHAPOSHNIKOV (verksam 1897-1908), oidentifierad kontrollmästare, dosa, silver, niellodekor, märkt "Kaukasus" med kyrilliska bokstäver, förgylld insida, första kokoshnik-stämpeln, mått 4,8 x 2,9 x 2,0 cm

Lot no: 5812747
17:50
Russian tea/coffee service, silver. (3)
Russian coffee/tea set in silver, richly decorated and with fittings in black wood on the handles and lid-knobs. Consisting of: Tea/coffee pot H. 18 cm., sugar bowl H. 14 cm. Cream jug H. 15 cm. Stamped with master’s mark as well as 84. Total weight approx. 1514 grams. (3)

Lot no: 5785034
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:14
EUR 322
Gräddkanna Johan Stickler Malmö
GRÄDDKANNA, silver, Johan Stickler (1827-1854), Malmö 1829, ciselerad dekor, uppsvängd hänkel, invändigt förgylld, höjd ca 12 cm, vikt 155 g

Lot no: 5812759
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
18:20
Rosenborg cutlery in silver. (78)
‘Rosenhold' cutlery in silver, consisting of: 12 soup spoons, L. 19.5 cm. 12 dinner forks, L. 19.3 cm. 12 breakfast forks, L. 16.4 cm. 12 pastry forks L. 14 cm. 12 teaspoons, L. 11,8 cm. 1 sauce spoon, L. 18 cm. 1 serving spoon, L. 18,2 cm. Total weight approx. 2110 grams. 12 dinner ...

Lot no: 5777622
19:54
EUR 148
Tre opbevaringsdele i tin (3)
Tre opbevaringsdele i tin: en dåse med skruelåg, mestermærke under bunden (antageligt engelsk), en æske på ben med skydelåg og indvendigt fire rum, mestermærke på låget, en lille skål på fod med låg, senere gravering og årstal 1880. Mål dåse Ø 8 cm, H. 5,5 cm, æske 12,5 x 9 x 6 cm, skål H. 10 cm....

Lot no: 5783201
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:06
Øreskål af tin, 1700-tallet
Øreskål af tin, stemplet med mestermærke under bunden, 1700-tallet. Ø 21 cm, B. 28,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, på siden med senere gravering og årstal 1833.

Lot no: 5783164
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:07
Georg Jensen. 'Copenhagen Line', dessertgafler / barnegafler (48)
Grethe Meyer for Georg Jensen. 'Copenhagen Line', 48 dessertgafler / barnegafler af matpoleret stål. L. 16 cm. Modelfotos. (48)

Lot no: 5749044
20:09
August Hansens Eftf. Rundt fad af sølv, anno 1944
August Hansens Eftf. Rundt fad af sølv med ligeknækket, profileret fane, anno 1944. Ø 32 cm. Vægt ca. 724 g. Fremstår med brugsspor, små stødmærker, gravering på fane samt graveret med underskrifter på bagsiden.

Lot no: 5786205
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:10
EUR 87
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm', bestik- og serveringsdele af sølv (10)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm', bestik- og serveringsdele af sølv, bestående af: 3 middagsskeer (L. 21 cm), serveringsspade (18 cm), marmelade-/kompotske (12,5 cm). Samt dele med monteringer af stål: lagkagekniv (27 cm), serveringsspade (22,5 cm), fiskeserveringsgaffel (20 cm), ...

Lot no: 5775182
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:11
Georg Jensen. 'Copenhagen Line' samt 'AJ' bestikdele af stål (60)
Georg Jensen. Bestikdele bestående af: 12 'AJ' serveringsgafler af matpoleret stål tegnet af Arne Jacobsen (L. 28,5 cm) samt 'Copenhagen Line' af matpoleret stål tegnet af Grethe Meyer: 24 store teskeer / barneskeer (16,5 cm) samt 24 barnegafler (16 cm). Modelfotos. (60)

Lot no: 5749494
20:14
Georg Jensen. 'Kaktus' sukkertang af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Kaktus' sukkertang af sterlingsølv, 1933-45 Georg Jensen. 'Kaktus' sukkertang af sterlingsølv, L. 9,5 cm., udført hos Georg Jensenefter 1945. Vægt: ca. 26 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5790910
20:14
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukker- og flødesæt af sterlingsølv, ca. 1960 (2)
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, begge med hank, dessin nr. 32907, ca. 1960. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. Vægt 302 gr. (2)

Lot no: 5713472
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:15
Fem dele bordtøj m.m. i tin, 17- og 1800-tallet (5)
Fem dele bordtøj m.m. i tin fra 17- og 1800-tallet bestående af: en empire-strøbøsse, en flaske med tud, under bunden graveret monogram og årstal 1794, et engelsk half gill-mål (til afmåling af spiritus) med graveret navn på siden, et par (alter-?) bægre. H. strøbøsse 14,5 cm, flaske 11 cm, half ...

Lot no: 5783172
20:15
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', bestikdele med skafter af sølv. (18)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', bestikdele med skafter af sølv, bestående af: 15 knive (L. 21,5 cm), 1 ostehøvl (L. 22,5 cm), 1 serveringsspade (L. 20 cm), 1 taskekniv (L. 11,5 cm). Vægt ialt incl. stål ca. 1295 gr. Fremstår med brugsspor, fem knive med graveringer. (18)

Lot no: 5778617
20:17
Atelier Borgila, Stockholm. Lidded cigarette cup in sterling silver, 1948
Atelier Borgila, Stockholm. Lidded cigarette cup in sterling silver with angular and grooved body, inside has a wooden bottom, and sides and lid embellished with flower buds, 1948. H. including lid 12 cm. Ø 8.5 cm. Total weight approx. 426 g. Signs of wear.

Lot no: 5792311
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:18
EUR 215
Et par 'à la financière' lysestager af messing, 1800-tallet (2)
Et par 'à la financière' lysestager af messing, kaneleret stamme med vandrette bånd, firkantet fodstykke og drypfang dekoreret med kronede fisk og floral ornamentik. 1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Lot no: 5758121
20:20
Carl M. Cohr. Ovalt serveringsfad af sølv, anno 1936
Carl M. Cohr. Ovalt serveringsfad af sølv med profileret kant, anno 1936. L. 29. B. 19 cm. Vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5786212
20:25
Georg Jensen. A pair of jardiniere in sterling silver, Design No. 296D (2)
Georg Jensen. A pair of rare jardiniere in sterling silver. Bottom in the form of acorns. Designed by Georg Jensen. Design No. 296D. Dated 19 25-32. L. 19.5 cm. H. 7 cm. (2)

Lot no: 5769130
EUR 11,544 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
20:26
EUR 5,638
Eiler & Marløe m.fl. 'Derby 1' og 'Ruth uden blomst', teskeer og kagegafler m.m. af sølv (26)
Eiler & Marløe. 'Derby 1', 12 teskeer samt 12 kagegafler af sølv, L. 12 og 13,5 cm. Samlet vægt ca. 526 g. Samt 'Ruth uden blomst' lille salatsæt med monteringer af stål og skafter af sølv udført hos anden dansk sølvsmed, L. 16,5 cm. Salatsættet: ca. 72 g. inkl. monteringer. Fremstår med ...

Lot no: 5775263
20:32
Fat silver ryska importstämplar
VISITKORTSFAT, porslin, märkt Rosenthal, Selb Bavaria, i form av en stork, längd ca 27 cm,

Lot no: 5812930
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
21:34
Silverljusstakar Tore Eldh för K&EC
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tore Eldh för K&EC, Göteborg, 1967, fyllda bottnar, höjd ca 16,5 cm

Lot no: 5812993
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
11:00
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, fasetterad stam, höjd 18 cm, totalvikt 391 g.

Lot no: 5813038
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
12:07
Silverljusstakar 1-par rokokostil
LJUSSTAKAR, (2), silver, 830 S, importstämplade, rokokostil, fyllda bottnar, höjd ca 17 cm

Lot no: 5813042
12:11
Soppslevar kanna silver
SOPPSLEVAR, 2 st., med svarvade träskaft, stämplad GAB, 1894 resp. med otydliga stämplar, längd 41-46 cm, GRÄDDKANNA, silver, stämplad GM, 1851, höjd ca 12 cm, vikt 171 g

Lot no: 5813059
12:28
Dosa borstar ask med lock delvis silver
DOSA med lock, Samuel Blomberg, BORSTAR, 3 st, GLASASK med lock, silver, dosan stämplad Stockholm 1809, diameter 7 cm

Lot no: 5813078
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
13:09
Sockerskrin silver
SOCKERSKRIN, silver, gustaviansk stil, dekor med pärlstav och blad, lockknopp i form av blomma, stämplad C G Hallberg Stockholm 1897, höjd 12 cm, vikt 461 g

Lot no: 5813079
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
13:10
Silverljustakar 1 par
SILVERLJUSSTAKAR, (2), T H Marthinsen, Norge, 830 S, höjd ca 12 cm

Lot no: 5813092
13:23
12345...13»