Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListGallery Lots per page
Bricka
BRICKA med hänklar, silver, otydliga stämplar, graverad dekor, längd ca 73 cm, vikt ca 2529 g
Lot no: 5310242
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:36:00
Vas Hallberg
CG HALLBERG, vas, silver, Stockholm 1951, barockstil, driven dekor, kulfötter, höjd ca 17, vikt ca 396 g
Lot no: 5310288
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:16:00
Teskedar och kaffeskedar
TESKEDAR, 18 st., KAFFESKEDAR, 5 st., silver, 1900-tal, längd ca 13-14 cm, vikt ca 470 g
Lot no: 5310300
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:40:00
Silverbestick GAB
BESTICK, silver, modell svensk rund, GAB, Stockholm 1980-tal, bestående av: 6 matknivar, 6 matgafflar, 6 matskedar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 820 g
Lot no: 5310323
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:30:00
Pokaler silver
POKALER, 4+4 st., silver, invändigt förgyllda, C.G. Hallberg, 1920-/30-tal, höjd ca 12 resp. 9 cm, vikt ca 500 g
Lot no: 5310325
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/04/2019
17:34:00
Saltkar sockerruska silver
SOCKERRUSKA, SALTKAR, silver, importstämpel, rokokostil, höjd ca 20 resp 10 cm, vikt ca 209 g
Lot no: 5310335
17:54:00
Skrin af sølv og patineret metal, anno 1922
Skrin af patineret metal, låg af sølv drevet og prydet med fabeldyr, bladværk og æggetstav. Indvendigt beklædt med cedertræ. Låg stemplet med tre tårne, anno 1922. Plakette på fronten med påskriften '1/11, 1898 - 1/11, 1923 - Fra Funktionærer ved Københavns Kommunes Elektricitetsværker'. Fremstår...
Lot no: 5304217
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:22:00
Carl M. Cohr. 'Dobbeltriflet', dessert-/frugtknive med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Dobbeltriflet', dessert-/frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 198 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)
Lot no: 5310969
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:24:00
Carl M. Cohr. 'Saksisk', serveringsdele af sølv (7)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', serveringsdele af sølv, bestående af sauceske (18 cm), stegegaffel (19,5 cm), serveringsske (20 cm), større og mindre serveringsspade (19,5 og 23 cm), dertil dele med montering af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (23,5 cm) og serveringsspade (19,5 cm). Samlet vægt ...
Lot no: 5310974
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:29:00
EUR 174
dessertskedar och uppläggningssked silver Norge
DESSERTSKEDAR, 6 st, KOMPOTTSKED, silver, Norge, stämplade Magnus Aase Bergen, svenska importstämplar, längd 15-21 cm, vikt ca 209 g, etui
Lot no: 5310379
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:30:00
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, barockstil, CGH, Stockholm 1957, fyllda, höjd ca 17 cm
Lot no: 5310385
19:42:00
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Kande af sterlingsølv med hank af flet
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Slank kande af let hamret sterling sølv med omviklet bøjlehank af flet. Stemplet 1939 H. 18,3 cm. Vægt 367 gr.
Lot no: 5302721
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:43:00
EUR 483
Carl M. Cohr. 'Vindrueklase' serveringsdele med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Vindrueklase' serveringsdele med skafter af sølv og monteringer af rustfrit stål, bestående af lagkagekniv (27 cm), 3 diverse serveringsskeer (20-21,5 cm) samt to diverse serveringsspader (18,5 cm). Samlet vægt ca. 464 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 5311020
19:50:00
EUR 114
Danske sølvsmede. To tesier hver med stand af sølv (4)
Danske sølvsmede. To tesier af sølv, hver med stand af sølv, i mønstrene 'Rita' og 'Frederik VIII'. L. 14,5 og 13,5 cm. Samlet vægt ca. 160 g. Fremstår med brugsspor, det ene sæt med graveringer. (4)
Lot no: 5311025
19:53:00
Tre sølvdele til kaffestel, 536 g. (3)
Tre sølvdele til kaffestel. Flødekande H. 10 cm. Sukkerskål med to hanke, H. 8, Ø. 9,5 cm. Begge med ornamenteret fodkant, og skål, Ø. 13,5 cm. I alt 536 g. (3)
Lot no: 5302725
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:57:00
EUR 161
Russisk skål af sølv
Russisk skål af sølv, indvendigt forgyldt, prydet med gadroneringer og bladværk. Stemplet 1842. H. 9 cm. Ø 17 cm. Vægt ca. 350 gr.
Lot no: 5308547
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:01:00
EUR 322
L. Berth. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv til 8 pers. (16)
Laurits Berth, København. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler. L. 19,5 og 19 cm. Samlet vægt ca. 896 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (16)
Lot no: 5274560
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:02:00
EUR 268
Sølvfad, J Paulsen, 590 g,
Skønvirkefad udført af J. Paulsen af sølv, dekoreret med frise med stiliserede blomsterranker, anno 1915. H. 8. Ø. 28 cm. Vægt ca. 590 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5308294
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
20:04:00
EUR 161
Lille russisk skål af sølv, 1800-tallet
Lille russisk skål af sølv i form af musling. Stemplet. H. 3,5 cm.
Lot no: 5308551
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:05:00
Georg Jensen. Lille skål af sterlingsølv, dessin 355H
Georg Jensen. Lille skål af sterlingsølv med muslingeformede greb, formgivet af Gundorph Albertus. Udført hos Georg Jensen efter 1945, dessin nr. 355H. Ø .12 cmVægt ca. 132 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5308553
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:06:00
A. Michelsen. Et par tasteviner af sterlingsølv efter fransk type (2)
A. Michelsen. Et par tasteviner af sterlingsølv efter fransk type, 1900-tallet. Ø ekskl. hank 8 cm. Samlet vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5296876
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:06:00
EUR 94
Diverse danske sølvsmede. 'Musling' og 'Strand', serveringsdele af sølv (12)
Diverse danske sølvsmede. 'Musling', 11 dele serveringsbestik af sølv bestående af serveringsske (25,5 cm), tesi (14,5 cm), to større og to mindre pålægsgafler (17 og 14,5 cm), sildegaffel (13,5 cm), smørske (12 cm) og 3 diverse marmeladeskeer (12,5-14,5 cm). Dertil en 'Strand' marmeladeske af ...
Lot no: 5296821
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:06:00
EUR 128
Hans Hansen. Skål af sterlingsølv
Hans Hansen. Skål af sterling sølv. H. 4 cm. Ø 15 cm. Stemplet Hans Hansen, anno 1954, Sterling Denmark 367. Vægt 195 gram.
Lot no: 5308556
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:07:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Lågskrin/cigaretskrin af sterlingsølv
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Lågskrin/cigaretskrin af sterlingsølv. Dessin 712. Georg Jensen. H. 2 cm. L. 13,5, B. 8 cm. Vægt ca. 235 gr. Fremstår med ridser.
Lot no: 5308558
20:08:00
EUR 430
Gustav Pedersen for Georg Jensen. Toast rack in sterling silver, design 510
Georg Jensen. Rare toast rack in sterling silver. Designed in c. 1927 by Gustav Pedersen (1895-1972). Georg Jensen hallmarks from the period 1933-1944, design #510. 15 x 11 cm. Weight approx. 214 g. Few signs of wear.
Lot no: 5246498
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:09:00
EUR 1,946
Anton Michelsen. Kande af glas med montering sterlingsølv
Anton Michelsen. Kande af glas med montering af sterlingsølv. Stemplet. H. 16 cm.
Lot no: 5308560
EUR 161 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:09:00
EUR 101
J.H. Quistgaard, 'Champagne', kagegafler af sølv (6)
Seks kagegafler af sølv, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen. L. 14 cm. Samlet vægt ca. 192 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 5296028
20:09:00
Evald Nielsen. Serveringsspade af sølv i bestik no. 25: 'Rococo'
Evald Nielsen. Serveringsspade af hammerslået sølv i bestik no. 25: 'Rococo'. L. 25,5 cm. Vægt ca. 110 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5310642
20:11:00
Bestick silver
BESTICK, 8 dlr, silver, bestående av: Minnessked / Frigöringssked, "Brutt bled lenker, tvang og bånd - Norge 1945", tesil, såsslev, 3 skedar, såckertång, samt sillgaffel, minnesskedens längd 19,5 cm, vikt 292 g
Lot no: 5310400
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
20:12:00
Tre tesieer af sølv bl.a. i 'Rosenmønster' (3)
Tre tesieer af sølv, heraf én i 'Rosenmønster', de øvrige med blomster- og figurmotiver. L. 11-16 cm. Samlet vægt ca. 122 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5310949
20:13:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>