Category  Estimate
Time Showroom
12345...8» ListGallery Lots per page
Silver såskanna London 1902
SÅSKANNA, sterlingsilver, Charles Stuart Haris, London 1902, vikt 420 g
Lot no: 5592209
EUR 250 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
13:18:00
Silver fat på fot Birmingham 1885
FAT PÅ FOT, sterlingsilver, Elkington & Co (Frederick Elkington) Birmingham 1885, vikt 648 g
Lot no: 5592226
EUR 400 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
14:04:00
Silver 1800/1900-tal.
PARTI SILVER, 11 delar, 1800-tal respektive 1900-tal, skål med hamrad yta, C.G Hallberg, Stockholm, 1953, 4 matskedar av olika modell, 5 efterrättsskedar (längd 15 cm) samt delvis förgylld uppläggningssked, längd 12,5- 23 cm, total vikt ca 580 gram.
Lot no: 5592248
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:00:00
Silver skål på fot Sheffild 1909
SKÅL PÅ FOT, sterlingsilver, Levesley Brothers (Thomas Levesley) Sheffield 1909, vikt 546 g
Lot no: 5592270
15:46:00
Silver
SILVER, 4 dlr, bestående av: bricka, CG Hallberg, Stockholm 1944, pokal, CG hallberg, otydlig årsbokstav, sockerslev, stämplad GRL, 1909, vas/kanna, sterlingsilver, oidentifierad mästarstämpel ANS, 1954, total vikt ca 1117 g
Lot no: 5592286
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
16:30:00
Sked silver Norge
SKED, silver, Norge, Bröderna Mylius Kragerö, fyllt handtag med dekor av växtslingor, längd ca 37 cm
Lot no: 5592289
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:36:00
Jacob Jensen. Bestik af rustfrit stål. (48)
Jacob Jensen. Bestik af rustfrit stål bestående af : 12 knive L. 22 cm, 12 gafler L. 20 cm. 12 skeer L. 21 cm. 12 Teskeer 13cm. Fremstår med brugsspor. (48)
Lot no: 5591355
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
16:51:59
Indisk silverskål
SKÅL, silver, diameter 19 cm, höjd 11 cm, vikt ca 495 g.
Lot no: 5592303
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
17:16:00
Dosa silver
DOSA, silver, ställvis spår av förgyllning, E. Gustaf Hellström, Södertälje 1843, lock med infälld medalj, Sophia Albertina Princeps Sveciae, 5,5x6,5 cm, vikt ca 116 g
Lot no: 5592314
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
17:38:00
Senapskar silver
SENAPSKAR, silver, Joachim Flodin, Stockholm 1815, uppsvängda hänklar, invändigt med förgyllning, kvadratisk fotplatta, lock med dekor av vindruvsklasar samt vinblad, höjd inkl. knopp 14 cm, SENAPSSKED, silver, ställvis med spår av förgyllning, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1817, längd 13 cm, total vikt ca 159 g
Lot no: 5592316
17:42:00
Carl M. Cohr. Et par moderne stager af sølv (2)
Et par moderne stager udført hos Carl M. Cohr af sølv. H. 18,5 cm. Begge udfyldt. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5592659
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
18:01:00
Silver bricka London 1899
BRICKA PÅ PÅ FÖTTER, sterlingsilver, London 1899, diameter 31 cm, vikt 1110 g
Lot no: 5592322
EUR 600 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
18:04:00
Georg Jensen. Cigaretetui af sterlingsølv, 191 g.
Georg Jensen. Cigaretetui af sterlingsølv, kanter med diskret ornamentik. Mål: 12 x 8 x 1 cm. Vægt: 191 g. Stempler fra perioden 1930-45. Fremstår med mindre aldersrelaterede brugsspor.
Lot no: 5585568
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
18:10:00
EUR 87
Georg Jensen. Glasbakke, to pengeclips og to servietringe af sterlingsølv (5)
Georg Jensen. Fem dele af sterlingsølv bestående af: Glasbakke, dessin 41A, Ø 8,4 cm, fra perioden 1915-30. Par pengeclips, dessin 267, Ø 5,2 cm, efter 1945. Samt par servietringe, dessin 22C, L. 4,0 cm, fra perioderne 1930-45 og efter 1945. Samlet vægt: 112 g. (5)
Lot no: 5585582
EUR 322 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
18:30:00
EUR 268
Lysglobe af smedejern.
Håndsmedet lysglobe med plads til 32 lys, fremstillet af sortlakeret smedejern med tilhørende kors ligeledes af smedejern. H 160 cm. fremstår med minimale/ingen brugssppr.
Lot no: 5587293

EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:55:04
Georg Jensen, Smithy kuglepen i hammerslået sterling sølv
Georg Jensen kuglepen udført i hammerslaet sterling sølv, Georg Jensen bort, samt GJ logo i sort emalje i top. Ligger i org. æske. Vejl. udsalgspris er 8.190,-. Fremstår ubrugt.
Lot no: 5545974
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:20:00
EUR 114
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering indvendigt i låget 'Aktieselskabet De Danske Spritfabrikker 1928 m.m.', stemplet, H. 3,5 cm, 13 x 19 cm. Brugsspor bl.a. mindre tryk i låg. Samlet vægt inkl. træ ca. 699 gr.
Lot no: 5532652
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:26:00
Horsen Sølvvarefabrik mm. 'Bernstorff' bestik af sølv (49)
Horsens Sølvvarefabrik mm. 'Bernstorff' bestik af hammerslået sølv, bestående af: 12 gafler L. 18 cm, 12 kagegafler, 12 teskeer L. 11,5 cm, 6 skeer l. 18 cm, ske L. 21 cm, 4 pålægsgafler, 2 serveringsskeer. I alt 49 dele. Vægt 1104 g. Fremstår med brugsspor. (49)
Lot no: 5592726
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:50:00
EUR 295
Konvolut diverse, versilberte Objekte (30)
Konvolut diverse, versilberte Objekte, bestehend aus: 1 große Fußschale, 12 Teller, 1 Zuckerdose, 2 Teller mit floralem Motiv, 10 Besteckteile, 1 WMF Ikona, 2 Deckeldosen, 1 Gefäß, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Lot no: 5581781
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:52:00
Siamesiske frokost- og middagsknive med skafter af sterlingsølv (10)
Sæt siamesiske frokost- og middagsknive med skafter af sterlingsølv, bestående af fem frokostknive, L. 22 cm. samt fem middagsknive, L. 25 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 658 gr. Fremstår med brugsspor. (10)
Lot no: 5591997
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:52:00
Grann & Laglye. 'Christiansborg' serveringsdele af sølv (3)
Grann & Laglye. 'Christiansborg', tre serveringsdele af hammerslået sølv bestående af serveringsske (25 cm), sauceske (17,5 cm) samt serveringsspade (21 cm). Samlet vægt ca. 234 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5579340
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:53:00
C. Holm. Lille kaffeservice af sølv, anno 1947 (3)
C. Holm. Lille kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, med buttet korpus, kaffekanden med hank af træ og lågknop i form af stiliseret blad og stilk, anno 1947. H. 17, 6 og 5 cm. Samlet vægt ca. 516 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5552961
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:54:00
EUR 114
David-Andersen, Norge. 'Musling', fire store serveringsdele af sølv (4)
David-Andersen, Norge. 'Musling', fire store serveringsdele af sølv bestående af øse (30,5 cm), et par serveringsskeer (25 cm) samt gennembrudt serveringsspade (25,5 cm). Samlet vægt ca. 414 g. Fremstår med brugsspor, tre dele med graveringer. (4)
Lot no: 5580193
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:54:00
J. Tostrup, Norway. Pieces for the cutlery set 'Åre' in silver (119)
J. Tostrup, Norway. Pieces for the cutlery set ‘Åre' in silver consisting of: 10 short-handle dinner knives. L. approx. 20.5 cm. 7 dinner spoons. L. 17 cm. 13 breakfast knives. L. 20 cm. 20 breakfast forks. L. 17 cm. 20 dessert spoons. L. 15 cm. 2 butter knives. L. 16 cm. 1 cheese ...
Lot no: 5569898
EUR 1,611 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:57:00
EUR 591
A. Michelsen. Two pots in silver with crowned monogram, 1847 (2)
Anton Michelsen. Two pots in silver with a lid knob shaped like berries with foliage, detachable handles in ebony with silver mountings. Top has engraved crowned monograms with initials MF surrounded by foliage. One pot has remnants of internal gilding. Pots and lids stamped Michelsen, Copenhagen...
Lot no: 5564552
EUR 4,027 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
20:00:00
EUR 2,081
To rokoko-formede små skåle af sølv, Tyskland ca. 1900-1920 (2)
To rokoko-formede små skåle af sølv, prydet med stiliseret bladværk og rocaille, udført Tyskland ca. 1900-1920. L. ca. 9 og 10 cm. Samlet vægt: ca. 160 gr. Fremstår med brugsspor, mærker. (2)
Lot no: 5592011
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:03:00
A, Michelsen, 'Tulip' middagsgafler af sterlingsølv (12)
A, Michelsen, 'Tulip', tolv middagsgafler af sterlingsølv. Designet af Ole Hagen i 1953. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 824 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Lot no: 5579233
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:05:00
EUR 87
Dansk sølvsmed. Skønvirke potageske af sølv, anno 1923
Dansk sølvsmed. Skønvirke potageske af hammerslået sølv, anno 1923. L. 34 cm. Vægt ca. 176 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5552968
EUR 128 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:06:00
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' frokostknive med skafter af sølv (12)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 frokostknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 19,5 cm. Samlet vægt ca. 582 g. Fremstår med brugsspor, mærker på stål. (12)
Lot no: 5552970
20:06:00
F. Hingelberg. Marmeladeske for Logen Zenith af sterlingsølv, anno 1936
F. Hingelberg, Århus. Marmeladeske af sterlingsølv fremstillet for Logen Zenith i anledningen af dens 25-årsjubilæum i 1936. L. 10,5 cm. Vægt ca. 23 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5573753
20:06:00
12345...8»