Lots per page   20 results ListGallery
Junghans vægur / regulator ca.1900
Junghans vægur / regulator i urkasse af mørkbejdset eg, pendul og optræksnøgle medfølger. Ca.1900. H.103 x 39 x 18 cm. Aldersrelateret stand.

Lot no: 5718888
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
16:00
Vægur
Vægur, i kasse med forgyldt relief forestillende interiør, ilagt hvidemaljeret skive med romertal. 1800-tallets anden halvdel. Kassemål 28 x 24 cm. Fremstår med brugsspor, afslag på skive.

Lot no: 5797678
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:19
Vægur ca.1900 (3)
Vægur fineret med nød og mahogni, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, pendul og optræksnøgle. Ca.1900. H.93 x 32 x 17 cm. Aldersrelateret stand, en detalje lidt ormstukken.

Lot no: 5811374
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
14:51
Gustav Becker. Vægur af bejdset egetræ
Gustav Becker. Vægur af bejdset egetræ, prydet med udskæringer og halvsøjler, urskive med sorte romertal og minutviser, stemplet GB Kassen : H. 12, B. 46 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5804926
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
18:23
EUR 174
Väggpendyl
VÄGGPENYL, Ekletisk stil, 1800-talet slut, urtavla av brons med dekor av lejonmaskaroner, facesstav och bladdekor, emaljerade romerska siffror, 53 x 22 cm

Lot no: 5815086
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
11:37
Väggpendyl gustaviansk C.F. Orbin
CARL FREDRIK ORBIN (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1774, burskap 1787-1799/1810), väggpendyl, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, urtavlan märkt Orbin Stockholm, krönt av kärve, fodralet med akantus, blomsterfestonger, pärlstav och voluter, hel-, halv- och kvartsslag, pendel och dragnyckel medföljer, höjd 124 cm

Lot no: 5815254
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
13:55
Uhr / Wanduhr, Lucky Strike, Kunststoff
Uhr / Wanduhr, Lucky Strike, Kunststoff. Runde Wanduhr aus Kunststoff mit dem Logo der Zigarettenmarke Lucky Strike, batteriebetrieben, D.60cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb, sowie Bestoßungen im Kunststoff.Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.

Lot no: 5781838
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
20:40
Schatz. Skibsur 'Royal Mariner' samt barometer (2)
Schartz. Skibsur 'Royal Mariner' samt barometer af messing. Ø. 18 cm. Optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 5804679
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
13:54
Samling ældre vægure (10)
Samling ældre ure 10 stk. Junghans, Gustav Becker m.fl. Vægure og regulatorer. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Defekter kan forekomme. L op til 85 cm. (10) Dette lot er en del af en meget stor privatsamling vintage automater, spillemaskiner, emaljeskilte, reklamegenstande, ...

Lot no: 5815858
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/10/2020
13:55
EUR 295
Tre vægure med skiver af bemalet træ, 1800-tallet (3)
Tre vægure med skiver af bemalet træ dekoreret med blomster og bladværk. Penduler og lodder medfølger. H. ca. 32 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 5808592
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
14:44
Väggpendyl Beurling
PER HENRIK BEURLING (1758-1806), väggpendyl, gustaviansk, urtavla med romerska siffror, märkt Beurling Stockholm, träskuren dekor, förgylld och bronserad, träskuren dekor, höjd 54 cm

Lot no: 5817191
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
17:17
Tre vægure Junghans/Lenzkirch (3)
Vægur M. C. Unserud Odense L 83 cm, 1 stk. Junghans samt 2 stk. Lenzkirch L 98 cm. Brugsspor. (3)

Lot no: 5816243
EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/10/2020
18:55
EUR 483
Regulator / Wanduhr, Holz, Metall
Regulator / Wanduhr, Holz, Metall. Regulator mit Kugelkrönung, Konstruktion aus Holz mit einem dreiseitig verglasten Korpus und kannelierten Säulen, weißes Pendel und Ziffernblatt mit römischen Ziffern, mit Minuten- und Stundenzeiger, H.93cm, B.37,5cm, T.17cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Lot no: 5790037
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/10/2020
19:07
EUR 90
George Nelson. 'Eye Clock'
George Nelson for Vitra. 'Eye Clock', vægur af messing og ædeltræ. H. 33 B. 77 cm. Fremstår i originalemballage.

Lot no: 5813646
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/10/2020
19:41
Fransk vinbondeur af messingblik, 1900-tallets begyndelse
Fransk vinbondeur af messingblik, urskive med hvidemaljerede plaketter med romertal i blåt. Urkasse H. 44 cm. B. 35 cm. Medfølgende pendul, lodder mangler. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5780835
20:41
Union väggpendyl
UNION, väggpendyl, Stjärnstund, 1900-tal, fodral i mahongy med pärlbård, cal 120, längd 62 cm, nyckel samt lod finns

Lot no: 5818606
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/10/2020
16:22
Väggur Robert Engström
VÄGGUR, 1900-talets första hälft, empire stil, urtavlan märkt Rob Engström Stockholm, skuret dekor, förgylld, höjd ca 90x62 cm, pendel finns

Lot no: 5819893
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28/10/2020
10:34
Tornur 1900-tal
TORNUR, urverk till tornur 18/1900-tal, lod samt 2 pendlar finns

Igår i temaauktionen Allmoge

Lot no: 5820006
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28/10/2020
14:34
Urdelar
LOD, PENDLAR, DELAR TILL URVERK, 9 dlr. bestående av 1 st pendel, 7 klocklod, 1 urverk, 1700/1800-tal.

Ingår i temaauktionen Allmoge

Lot no: 5820082
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28/10/2020
17:12
Väggur
VÄGGUR, 1900-talets början, höjd 43 cm, pendel, lod

Ingår i temaauktionen Allmoge

Lot no: 5820123
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28/10/2020
18:18