Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Väggur Westerstrand Töreboda
VÄGGUR, Westerstrand, Töreboda, gustaviansk stil, höjd ca 74 cm
Lot no: 5311788
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26/04/2019
12:24:00
Vægur i kasse af bejdset egetræ. ca. 1920
Vægur i kasse af bejdset egetræ, udskæring på top, indfattet facetslebet glas på låge, urskrive med arabertal H. 121 cm. Optræksnøgle medfølger. Ca. 1920. Virker ifølge rekvirent dog indestår Lauritz.com ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5287630
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/04/2019
19:05:07
Siemens. Stort væghængt ur, 20 årh.
Siemens. Stort væghængt ur til fabrik/værksted, 20 årh. Industrielt design. Grå-, hvid- og sortlakeret metal og glas. Urskive af bemalet glas. Indvendigt med 4 elfatninger. Brugs- og alderspræg, herunder stedvise buler og skrammer. Kantafslag på glas. Lauritz.com garanterer ikke for ...
Lot no: 5208668
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 27/04/2019
09:30:38
EUR 403
Kukur samt barometer. (2)
Kukur samt barometer i udskåret træ. Mål for urkasse: 34x44 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)
Lot no: 5307960
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/04/2019
11:35:00
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, rokokostil, 1900-tal, förgylld, skuren dekor, höjd ca 60 cm, nyckel medföljer
Lot no: 5312244
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
12:46:00
Vægur med H.C Andersen motiver & 'Der var engang'
Vægur med H.C Andersen motiver & 'Der var engang' af messing / metal. 20. Årh. 2. halvdel, lodder & pendul medfølger, 36 x 36 cm. Fremstår m/ brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5309410
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2019
16:43:00
Arne Jacobsen. Bankers Clock
Arne Jacobsen/ Georg Christensen .Vægur Arne Jacobsen og Georg Christensen. Vægur, model Fremstillet til el. Ca. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5279311
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2019
19:59:00
EUR 322
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz, Glas, Kupfer
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz, Glas, Kupfer,. Rechteckiger Korpus mit geschnitzten Elementen, kannelierte Säulen mit Kugelelementen an den Ecken, partiell schwarz gefasst, steckbarer Holzaufsatz mit Kupferkopf, Front und Seiten verglast, Ziffernblatt mit römischen Ziffern und Pendel, H.102cm, ...
Lot no: 5281639
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
20:30:00
Jacob Jensen & Barigo. Barometer & hygrometer m.m. (4)
Jacob Jensen barometer & holder / stander til vejrstationer i org. æske samt Barigo hygrometer / Barigo barometer i messing kabinet i kasser Ø ca. 12 cm. Udstillingsmodeller - m/ enkelte brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionlaiteten. (4)
Lot no: 5301065
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28/04/2019
21:09:39
Erich Wasberg väggpendyl 1700-tal
ERICK WASBERG, väggpendyl, 1700-tal, Eskilstuna, grönmålad samt bronserad, skuren dekor, höjd 103 cm
Lot no: 5312720
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2019
18:08:00
Fyrkat Ship's Bell ur og barometer (2)
Fyrkat Ship's Bell skibsur og barometer, messing kabinet monteret på plade, 43 x 26,5 cm. Nøgle medfølger. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Lot no: 5315081
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/04/2019
20:25:00