12»   Lots per page   41 results List Gallery
Poul Henningsen. Kuglen/Louvre, pendant lamp
Poul Henningsen. Kuglen/Louvre, pendant lamp with thirteen white-varnished aluminium shades, mounted on four arches, aluminium socket housing, porcelain socket. Designed circa 1958. Produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. Literature: Tænd! PH-lampens historie, pages 270-71. Features age and ...

Lot no: 6200533
EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
08:22
EUR 1,074
PH 5 og PH4 (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH4 og PH5, To pendler, begge hvidlakeret (PH5 er uden fatning, og underskål, og med skævhed) (2)

Lot no: 6209472
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24/05/2022
12:15
Poul Henningsen. Skærmsæt til PH3/2
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Løst Skærmsæt til PH 3/2 af to-lags opalglas. Fremstår med minimale/ingen brugsspor.

Lot no: 6204128
EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
12:53
EUR 349
Poul Henningsen. Pendant lamp 'Koglen', white-varnished, Ø 60 cm.
Poul Henningsen. Pendant lamp 'Koglen' with 72 polished white-varnished steel leaves, mounted on 12 chrome-plated steel arches. With a lamp holder made in chrome-plated aluminium, outfitted with wire-suspension. Designed 1957-1959 for the Langeliniepavillon in Copenhagen. Produced by Louis ...

Lot no: 6204139
EUR 5,101 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
12:56
EUR 3,758

Lot no: 6204127
12:57
EUR 349
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen 1894-1967: PH5 pendel af hvidlakeret metal med lilla kontrast. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår mindre brugsspor.

Lot no: 6204136
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
12:59
EUR 134
Poul Henningsen. Skærm 4,5 / 4
Poul Henningsen (1894-1967) Overskærm af glas til PH 4,5/4. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med afslag på overskærmens top (Kan ikke ses ved montering)

Lot no: 6204130
EUR 779 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
13:16
EUR 617
Poul Henningsen. Par PH glasskærme Ø.20 cm (2)
Poul Henningsen. Par PH skærme hvidt, opalt glas Ø.20 cm (2)

Lot no: 6211189
13:40
EUR 174
Poul Henningsen. PH80 standerlampe / gulvlampe
Poul Henningsen. PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø. 55 cm. Fremstår med brugsspor og brændemærke på fod.

Lot no: 6211549
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24/05/2022
19:23
EUR 403
Poul Henningsen. Ph5 pendel, hvidlakeret
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor herunder gulnet og slitage på ledning.

Lot no: 6208900
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/05/2022
19:32
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/1 amber-coloured table lamp
Poul Henningsen. PH 2/1 Table lamp, shade set in mouth-blown amber-coloured three-layer glass, glossy on the outside, sand-blown on the inside, top plate, base, and stand made in brushed untreated brass, outfitted with a brown textile cord, Limited Edition. Produced in a limited quantity. H. ...

Lot no: 6197627

EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:34
EUR 1,047
Poul Henningsen. Contrast pendant lamp
Poul Henningsen 1894-1967. Contrast pendant lamp equipped with 10 shades, each with four different surfaces, adjustable pendant tube for regulating the contrast lighting. Designed 1958-62. Produced by Louis Poulsen. H. 40, Ø 45 cm. Accompanying 150 watt bulbs and canopy. Features usage-related ...

Lot no: 6210151
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:36
EUR 1,342
Poul Henningsen. 3½-2½ floor lamp, copper - Limited edition. (2)
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3½ / 2½ floor lamp. Limited edition. Stem, base and socket housing made in copper, shade mount in copper-plated cast brass. Outfitted with a white opal glass shade set. Accompanying copper top-shade in original box. H. 130 cm. Ø 33 cm. Produced by Louis Poulsen. ...

Lot no: 6203608
EUR 1,745 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:37
EUR 1,074
Table lamp, Louis Poulsen, 'PH 3½-2½' by Poul Henningsen in original box, Limited Edition
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ table lamp with a frame made in polished copper with two top-shades made in opal glass and one in copper with a white painted underside, as well as a middle and bottom-shade made in opal glass. H. 45 cm. Ø. 33 cm. Produced by Louis Poulsen, 'Limited ...

Lot no: 6211711
EUR 1,678 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2022
20:41
EUR 1,342
Poul Henningsen. Pendant lamp 'Koglen' with 72 copper leaves, Ø. 84 cm. Number certificate
Poul Henningsen 1894-1967. Pendant lamp 'Koglen' with 72 copper leaves, mounted on 12 chrome-plated steel arches. Complete with a chrome-plated aluminium socket housing, wire suspension, white fabric cord, suspension pulley and canopy. Accompanying, 500-watt bulb, bulb converter and a number ...

Lot no: 6206614
EUR 8,054 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:42
EUR 4,564
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, hvid (2)
Poul Henningsen (1894-1967). Par PH5 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6210764
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/05/2022
20:55
EUR 215
Pendler, Louis Poulsen, PH 4/3 af Poul Henningsen (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH4/3 pendler, stel med skærme af lakeret aluminium, Ø 40 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor bl.a. ridser m.m. (2)

Lot no: 6211314
21:45
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel
Poul Henningsen 1894-1967. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 48 cm. Fremstår med brugsspor, snavs og støv.

Lot no: 6195403
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:04
EUR 537
Poul Henningsen. Par PH 4,5/3 udendørslamper kobber (2)
Poul Henningsen. Par PH 4,5/3 udendørslampe af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med kraftig brugsspor, patineret, skævhed samt med manglende skruer (2)

Lot no: 6195281
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:08
EUR 537
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH80 standerlampe
Poul Henningsen (1894-1967). Gulv-/standerlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'PH-80'. H. 132 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 6211533
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:39
EUR 349
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvidlakeret
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Ledning og fatning medfølger ikke. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor.

Lot no: 6211881
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:40
Poul Henningsen. PH 5/ 3 pendant lamp
Poul Henningsen (1894-1967). PH 5/3 pendant lamp with a top-shade in later brown-painted metal, conical-shaped socket housing, canopy and original brass hoist mechanism, wire-leg frame. Middle-shade made in opal glass, bottom-shade missing. Ø 50 cm. Produced by Louis Poulsen in the 1940s. ...

Lot no: 6197976
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/05/2022
20:27
EUR 805
Poul Henningsen. To PH4/3 pendler (2)
Poul Henningsen. To PH4/3 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6211282
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/05/2022
21:00
Poul Henningsen. PH 2/1 Stem Fitting
Poul Henningsen (1894-1967). PH Stem Fitting with a frame made in browned brass, three light arms with a 2/1 shade set in white opal glass. Produced by Louis Poulsen. Features usage-related traces of wear and repairs on the bottom-shade.

Lot no: 6206716
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2022
13:01
EUR 617
Poul Henningsen 1894-1967. Contrast pendant lamp outfitted with 10 shades, each with four different surfaces, adjustable pendant tube for regulating the contrast lighting. Designed 1958-62. Produced by Louis Poulsen. H. 45 Ø 45 cm. Features faint usage-related traces of wear. Lit.: Tænd - PH ...

Lot no: 6210508
EUR 1,342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/05/2022
19:35
EUR 1,128
Poul Henningsen. Septima seven-shade chandelier.
Poul Henningsen 1894-1967. Septima seven-shade chandelier. Shade set made in clear glass with matt stripes. Untreated satin-polished brass suspension, produced at Louis Poulsen. Ø 50 cm. H. 41 cm. Literature: Jørstian, et al.: 'Tænd!', depicted and discussed on the front page and described on ...

Lot no: 6181649
EUR 8,591 DK, Kolding, Platinvej 26/05/2022
20:47
EUR 6,711
Poul Henningsen. Pendant lamp, 'Artichoke’, white varnished, Ø 48 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, 'Artichoke’ with 72 lamellas in white varnished metal on 12 arcs in chromed steel. Complete with socket cover in chromed aluminium, wire suspension, canopy. Designed in 1957-1959 for the Langelinie Pavilion in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Ø 48 cm. ...

Lot no: 6200372
EUR 4,027 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/05/2022
20:50
EUR 3,087
Poul Henningsen PH 5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6212207
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/05/2022
21:08
EUR 148
Poul Henningesen. Bordlampe
Poul Henningsen. Bordlampe monteret med overskærm af grønlakeret metal. Stamme af patineret metal, top og afbryderhus af bakelit; fod af brunlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 47 cm. Ø 38 cm. Fremstår med manglende glasskærme, defekt bakelit top, monteret med nyere ledning, ...

Lot no: 6150069
EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 28/05/2022
13:58
EUR 940
Poul Henningsen. PH4,5/4 stel med mellemskærm
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½-4 pendel med skærme (kun mellemskærm) af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6212969
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/05/2022
18:48
12»
My search agents