12345...528»   Lots per page   15816 results ListGallery
Fiol, märkt Antonius Stradiuarius Cremonensis 1734.
Fiol, märkt Antonius Stradiuarius Cremonensis 1734, med stråke och fodral. Längd 60. Bredd 20cm. Stråke längd 74cm, i träfodral. Bruksskick, stötskada på sarg, stråkar slitna.

Lot no: 5796609
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 24/10/2020
01:03
EUR 364
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 58. (5)
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 58. Armbånd med justerbar str. Max længde 18 cm. Samlet vægt ca. 18 g. (5) Vejl. udsalgspris samlet 1.875 DKK/250 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Lot no: 5814236

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
09:27
Enlightened Enamel Collection. Vedhæng af forgyldt sølv, emalje og cognac rav 13,3 g.
Enlightened Enamel Collection. Vedhæng af forgyldt sølv, emalje og cognac rav 13,3 g. L. 5,5 cm. B. 2,8 cm. Vejl. udsalgspris 3.200 DKK/426 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5743125

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
09:54
Hjertering af 14 kt. hvidguld
Hjertering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med hjerter hele vejen rundt. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56. Vægt ca. 3,2 gram.

Lot no: 5720835

EUR 564 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
09:55
Ring med diamanter 18K
RING MED DIAMANTER, 18K, rodierat vitguld, ovandel med 4 st princesslipade diamanter ca 0.50 ct, skena med 8 st avsmalnande baguetteslipade diamanter (tapered baguettes), stl ca 16 3/4 jmfr 52.5, vikt ca 5.9 g, etui original från Dubai medföljer

Lot no: 5812956
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:00
Christian Dior multicolor Lady Dior wallet
CHRISTIAN DIOR, multicolor Lady Dior wallet, storlek medium, grönt kalvskinn, utsida med präglad dekor elefanter och mönster, stängs med Diorpräglad tryckknapp, berlock med Dior-bokstäver, fack för kort samt blixlåsförsett fack för mynt, märkt Christian Dior, PARIS, längd 11 cm, höjd 8,5 cm, kvittokopia, dustbag och kartong med band medföljer.

Ingår i tema "Från de stora franska modehusen".

Lot no: 5812957
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:01
Skåp enl uppgift Malmsten
SKÅP, på vitrinöverdel, 2 dlr, enligt uppgift Carl Malmsten, björk, svarvade dragknoppar, höjd 180, 155x42 cm

Lot no: 5812958
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
10:02
Karl Gunnar Svensson
KARL GUNNAR SVENSSON (1913-1966): "Blåsippor", signerad, olja på pannå, ca 38x29,5 cm

PROVENIENS:
Inköpt De unga 1946

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Lot no: 5812959
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
10:03
Peter Wilhelm Ilsted Interiör Mezzotintetsning
PETER WILHELM ILSTED, 1861-1933, Danmark, interiör, mezzotintetsning, interör med ung kvinna som läser, signerad, ca 41x38 cm

Troligen efter målad förlaga från 1908

Lot no: 5812960
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:04
Olle Ängkvist collage
OLLE ÄNGKVIST (1922-2006): komposition, akryl på pannå, ca 51x41 cm

PROVENIENS: Säljs av konstnärens familj.

Lot no: 5812961
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:05
Johan Lundgren oljemålning
JOHAN LUNDGREN (1822-1895): Pastoralt landskap, signerad och daterad J. E. Lundgren 1854, olja på duk, 67x95 cm, oramad

Lot no: 5812962
10:06
Skänk jugend
SKÄNK, 1900-talets början, jugend bemålad, beslag i mässing, höjd ca 123, 106x46 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Lot no: 5812963
10:07
Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG, Gustavsberg, vas, 1944-47, stengods, harpälsglasyr, jupstämplar med Gustavsbergs studiohand och "BF", diameter 9 cm, höjd 6 cm

Lot no: 5812964
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:08
Soffa Louis XVI-stil
SOFFA, 1900-tal, Louis XVI-stil, rikt skuren dekor i valnöt, klädd i randig textil, sitthöjd 45, längd 110 cm

Lot no: 5812965
10:09
Lisa Larson figurin
LISA LARSON, figurin "Max", Gustavsberg, stengods, signerad, längd ca 25 cm

Lot no: 5812966
10:10
Yayoi Kusama "Pumpkin"
YAYOI KUSAMA (Japan, född 1929): "Pumpkin", utgiven av Benesse Holdin Inc Naoshima, Japan, bemålad och gjuten resin, märkt undertill, höjd ca 10,5 cm, i orginal etui.

Lot no: 5812967
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:11
Bing & Gröndahl Måsen
BING & GRÖNDAHL, "Måsen", 34 delar, bestående av assietter, diam 17,5-19 cm, kakfat, skålar mm samt ett saltkar i helvitt medföljer

Lot no: 5812968
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:12
Sverre Eklund, olja
SVERRE EKLUND (1924-1988): Stilleben, signerad och daterad Sverre Eklund 50, olja på duk, ca 60x49

Lot no: 5812969
10:13
Gösta Werner akvarell
GÖSTA WERNER (1909-92): "Captain Lawrence", signerad samt numrerad 38/75, färglitografi, ca 35x42 cm

Lot no: 5812970
10:14
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, 1980/90-tal, enligt uppgift inköpt på Ekerö Möbler, betsad stomme, invändigt med belysning samt löstagbara hyllplan av glas, höjd ca 190, 80x35 cm

Lot no: 5812971
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:15
Spegel
SPEGEL, 1900-talets början, facettslipat glas, mörkbetsad träram, storlek ink. sarg ca 53x81

Lot no: 5812972
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:16
Certina 18K 1960-tal
CERTINA, 18K, 1960-tal, manuellt urverk, vitguld, fasettslipat safirglas, krona märkt C, halvstel flätad satinerad länk med viklås i original, band med små diamanter övergång boett/ länk, ref nr. 800906067, diam ca 15x15 mm, vikt ca 22.5 g

Lot no: 5812973
10:17
Lucien Rochat Royal Air Armbandsur 1990-tal
LUCIEN ROCHAT, Royal Air, armbandsur, 1990-tal, automatiskt urverk, guld/ stål, safirglas, dag, datum, kalender, månindikering, halvstel länk med fjärilsformat viklås, ref nr. 21120, boett nr. 21120042diam ca 36 mm, ficka med ifyllt certifikat daterat -91, extra länkled, läderrem med sölja original, ställverktyg för kalender, träbox med inredning samt ytterkartong medföljer

Lot no: 5812974
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:18
Bordspendyl
BORDSPENDYL, omkring år 1900, urverk märkt "JT, Japy Freres", bronserad och förgylld, målade porslinsplaketter, varav urtavla märkt "London", verksnr 486.6, mått ca 28x12x42 cm

Lot no: 5812975
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:19
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-ta), Landskapsvy, monogramsignerad GR, olja på duk, 46x66 cm

Lot no: 5812976
10:20
Kildemoes, damecykel, 5591
Kildemoes damecykel med 7 defekte gear og stel str. 49. Stel nr. WBK765752F. Fremstår låst og med brugsspor. Defekt skærme. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher

Lot no: 5813920
10:20
Orientmatta Malayer 314x101 cm
ORIENTMATTA, Malayer, ull på bomullsvarp, ca 314x101 cm

Lot no: 5812977
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:21
Matta Esposa Indien
MATTA, "Alkatif modern", Esposa, Indien, ca 236x165 cm

Lot no: 5812978
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/10/2020
10:22
Steven Sorman blandteknik
STEVEN SORMAN (USA, född 1948), komposition, blandteknik, signerad, daterad 1989, numrerad 25/31, totala yttermåttet inkl ram ca 62x47 cm

Lot no: 5812979
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
10:23
House of Amber. Ring af 14 kt. guld og mælkerav str. 48. 4,0 g.
House of Amber. Ring af 14 kt. guld og mælkerav str. 48. 4,0 g. Vejl. udsalgspris 6.800 DKK/906 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der ...

Lot no: 5813931

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
10:23
12345...528»