123»   Lots per page   69 results List Gallery
Hans Olsen. Rocking chair model 532A, teakwood
Hans Olsen. Rocking chair with a frame made in varnished teakwood, back with woven cane, loose seat cushions in cognac-coloured leather. Produced at Brdr. Juul Kristensen, model 532A. Features usage-related traces of wear, abrasions on the frame and flaking varnish, a few breaks in the woven ...

Lot no: 6124745
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:04
EUR 1,074
Yngve Engström Lamino lænestol med skammel (2)
Yngve Ekström (1913-1988) Lamino hvilestol samt skammel med stel af fomspændt bøgetræ, betrukket med rosa/lyngfarvet møbelstof. Fremstillet hos Swedese, brændemærke herfra. Fremstår med alm.brugsspor / falmet (2)

Lot no: 6183797
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:11
EUR 403
Arne Norell. Lænestol, model Rotang, mahogni
Arne Norell. Lænestol med stel af massivt mahogni, sider og ryg med fransk flet, løse hynder betrukket med sort læder. Mærket Norell, Model Rotang. Sh. 54 cm. Fremstår med brugsspor, delvist sammenfalden skum i sædehynde.

Lot no: 6143403
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:20
EUR 617
Omega Constellation Quadra, dameur af stål
Omega Constellation Quadra, dameur af stål. Ref. nr. 1531.71 serie nr. 58012420 Urkasse og integreret lænke af poleret stål, urskive af perlemor med punktindeks. Quartzværk. Safirglas. Kassemål 21 x 15 mm.Ekstra led medfølger. Original æske, med inderboks medfølger. Uret gik ved indlevering. ...

Lot no: 6165089
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 20/05/2022
20:30
EUR 752
Hans J. Wegner. Lounge chair, model AP15 from the 1950s/60s
Hans J. Wegner, 1914-2007. Vintage lounge chair with a frame made in solid stained beechwood, upholstered in wool, designed in 1951. Produced by AP-Stolen, model AP-15. Displays wear, some holes in the upholstery.

Lot no: 6066275
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:43
EUR 591
Grøn Onyx og diamant vedhæng ca. 0.20 ct.
Vedhæng i 18 kt rhodineret guld, prydet med en grøn onyx på ca. 7.83 og små diamanter på samlet ca. 0.20 ct. Farve Top-Crystal/I. Klarhed VS2. Der medfølger en kæde i 14 kt. hvidguld l. 45.5 cm samt certifikat.

Lot no: 6129705
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:49
EUR 510
Aldo Londi for Bitossi. Hest af glaseret stentøj
Aldo Londi, 1911-2003, for Bitossi. Hest af blåglaseret stentøj. H. 26 L. 26 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6208740
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
12:39
EUR 114
Aldo Londi for Bitossi, buste af blåglaseret stentøj, i form af Kwan/Yin Gua
Aldo Londi 1911-2003, for Bitossi, buste af blåglaseret stentøj, i form af Kwan/Yin Gua, den kvindelige Buddha. 1960'erne. H. 29 cm. Fremstår med mindre glasurafslag.

Lot no: 6208738
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:22
Peder Mønsted. Spring day in the forest by Hellebæk
Peder Mønsted 1859-1941. Spring day in the forest by Hellebæk. Oil on canvas. Signed and dated 'P. Mønsted. Hellebæk. 1891'. 52 x 78 (70 x 96) cm.

Lot no: 6157487
EUR 16,107 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:55
EUR 12,886
Jan Stursa. 'Melancholy Girl' Bemalet terrakotta
Jan Stursa (Czech 1880-1925) "Melancholy Girl" Bemalet terrakotta skulptur. sign. cirka 1910. H 37 cm.

Lot no: 6204870
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:10
EUR 537
Antoine Klinkhamer. Abstrakt, 130 x 80 cm
Antoine Klinkhamer (f. 1952). Abstrakt komposition. Olie på lærred. Signeret Antonie Klinkhamer, 2020, 130 x 80 cm. UR. Læs mere her

Lot no: 6159996
EUR 940 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
18:15
EUR 671
Ubekendt kunstner. Knælende kvinde glaseret lertøj. unika sign.
Ubekendt kunstner. Knælende kvinde glaseret lertøj. Unika Etiket under bunden med signatur. H 57 cm. 1900-tallets midte.

Lot no: 6204882
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:18
EUR 805
Inventory from a Danish church consisting of the altar, pews, hassocks, cross, etc.
Inventory from a Danish church consisting of: 24 pews with cushions, pulpit, altar, hassocks, cross. Produced in 1907. Features regular usage-related traces of wear. In storage at a storage facility, viewing by appointment with Lauritz Aalborg, telephone.: 22 14 92 21 or by mail: ...

Lot no: 6199261
EUR 6,711 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
19:00
EUR 4,027
Nike Karlsson for Ikea. Daybed, model August
Nike Karlsson for Ikea. Daybed med stel af massivt fyrretræ, madras og nakkehynde betrukket med hvidt læder. Fremstillet hos Ikea, PS kollektionen 2009, model August. L. 196 cm. Fremstår med minimale / lette brugsspor.

Lot no: 6192280
EUR 671 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:02
EUR 349
William Watting. Sofabord, teaktræ, nyrenoveret
William Watting. Sofabord med rektangulær topplade af foneret teaktræ, gennembrudt sarg med runde tilspidsede ben af massivt teaktræ. H. 55 B. 101 B. 61 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Mikael Laursen, Århus. Fremstår nyrenoveret, dog enkelte mindre trykmærker på topplade.

Lot no: 6192446
EUR 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:04
EUR 591
Jens Juul Eilersen. Three-seater sofa, model LIFT, newly reupholstered, black aniline leather
Jens Juul Eilersen. Three-seater sofa, model LIFT, upholstered in black leather, angled legs in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat and cold foam with down tops. Adjustable back piece. L. 210. D. 90 H. 82 cm. Professional reupholstered by a professional ...

Lot no: 6170829
EUR 4,564 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:16
EUR 3,490
Jørgen Gammelgaard. Three-seater sofa, leather, model EJ 20/3
Jørgen Gammelgaard. Three-seater sofa, upholstered in black leather, legs made in brushed steel, loose cushions. Produced by Erik Jørgensen, model EJ20/3. L. 200 cm. Features faint usage-related traces of wear, and marks in the leather.

Lot no: 6198066
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:29
EUR 1,074
Persil reklameskilte, 1950'erne (2)
Par Persil reklameskilte i kratig karton fra nedlagt købmandsbutik, med tryk på for- og bagside, måler 50x35 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6197530
EUR 161 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:39
Attributed to Tove and Edvard Kindt-Larsen. Lounge chair
Attributed to Tove and Edvard Kindt-Larsen. Lounge chair. Presumably an early version of the fireplace chair, in solid oak, seat and back webbed with braided harness leather. Produced c. 1940-1945, presumably by master cabinetmaker Gustav Bertelsen. H. 75 cm. W. 60 cm. Seat height 40. Patina.

Lot no: 5937712
EUR 3,356 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:40
EUR 2,685
Jean René Gauguin for Bing & Grøndahl. 'Rosernes Seng'
Jean René Gauguin for Bing & Grøndahl. 'Rosernes Seng'. Sculpture made in faïence, decorated in polychrome. Signed. J.R. Gauguin, top quality. H. 55 cm.

Lot no: 6208673
EUR 3,356 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:42
EUR 2,148
Ole Wanscher. Sofabord, Senator.
Ole Wanscher. Sofabord med stel af massivt palisander. Senator-serien. Fremstillet hos Frandsen og søn. H. 46, B. 60, L. 150 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugssporVær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel...

Lot no: 6040741
EUR 859 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
20:15
EUR 671
Møbelproducent. Par runde lænestole, ruskind (2)
Møbelproducent. Par runde lænestole med cirkulær skal udspændt med brunt ruskind, snoet bånd på stel samt fod af plast, drejbar funktion. 1960/70'erne. Sh. 37 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på bånd, gulnet fødder. (2)

Lot no: 6143411
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
20:21
EUR 483
Kurt Olsen. Armstol, palisander, model 223
Kurt Olsen. Armstol med stel af palisander, betræk af sort, patineret læder. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 223. H. 75/45 cm. Fremstår med patina.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, ...

Lot no: 5956162
EUR 510 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
20:27
EUR 403
Jacob Berg for Schou Andersen. Lænestol. Cirkelstolen, valnød
Jacob Berg. Lænestol. Cirkelstolen med stel af valnøddetræ, sæde betrukket med brunt læder samt inderside af cremefarvet læder. Fremstillet hos Schou Andersen møbelfabrik. Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6124747
20:32
EUR 483
Bertil Fridhagen. Fire stole af palisander (4)
Bertil Fridhagen. Fire stole af massiv palisander, sæder betrukket med brun læder, sædehøjde ca. 45 cm. Udført hos Bodafors, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår nybetrukket med brun vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler ...

Lot no: 5949423
20:54
EUR 671
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Lot no: 5991387
21:21
EUR 537
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol, model modus, palisander
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol med stel af massivt palisander, ryg, armlæn og hynde betrukket med gråt læder. SH. 43 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen, model Modus. Fremstår med brugsspor, ene armlæn med hul på læder samt pletter på sædehynde.

Lot no: 6176570
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
08:28
EUR 349
Wilhelm Marstrand, Constantin Hansen og Joakim Skovgaard. Tegninger (4)
Wilhelm Nicolai Marstrand (1810-1873) Tegning/skitse af lille dreng 10.5 x 5.8 cm (16.2x11) usign. Constantin Hansen (1804-1880) Tegning/skitse af siddende dreng h. 17 x 9.5 cm (20x12) usign. Joakim Skovgaard (1856-1933) tegning/skitse af køer h. 7.5 x 26.5 cm (17x35.5) og en tegning betitlet ...

Lot no: 6203914
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:25
EUR 268
Kähler keramik. Potte/ Skål med hank 1920érne
Skål med hank malet med kohorn i brune og beige farver h. 17 cm Ø23 cm. Fremstillet på Kähler´s keramiske fabrik i Næstved i 1920érne. Med glasur afskallinger på kant- og fodrand

Lot no: 6130812
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:35
EUR 201
Bjørn Wiinblad vase
Bjørn Wiinblad for Nymølle vase af fajance i form af ansigt, sign Bjørn Wiinblad 49 ( tidlig) H 12 cm

Lot no: 6203716
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:01
EUR 201
123»
My search agents